W M De Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ) bestaat niet meer en gaat op In een nieuw Popplatfoim. Nieuwe ronde, nieuwe kansen. Dat betekent ook een nieuwe rol voor voormalig popconsulent Cor de Jonge. Mlseha Deckers sprak met Cor over verleden en toekomst van de functie popconsu lent. een nieuwe rol voor voormalio popconsulent Cor de Jonge Wat deed de popconsulent en wat gaat de popconsulent in de toekomst doen? Sinds april 1999 was Cor voor 20 uur per week in dienst van Scoop als consulent popmuziek. Aldus in een adviserende rol. Een ieder die iets te maken had met popmuziek kon aankloppen. In deze hoedanigheid zou de consulent samenwerken met de SPZ, podia, festivals etc. Al in de zomer van 2003 is door diverse partijen geopperd dat de huidige opzet niet (meer) voldeed. Er moest actie ondernomen worden om verder te komen. Als aanzet is toen een brief rondgestuurd naar podia, festivals, etc. met als kernvraag: "hoe moet pop in Zeeland er in 2008" uitzien? Daar kwam uit dat er behoefte was aan een (nieuw) samenhangend beleid. Ten eerste richtte SPZ met Scoop en de provincie een klankbordgroep op. Representanten uit alle geledingen van de pop waren daarin vertegenwoordigd: van muzikant tot festival organisator, van podiumcoördinator tot muziekschooldirecteur. Deze groep bracht een beleidsadvies onder de naam ProPop uit aan de provincie. Doel, professionalisering van de popsector in Zeeland. Een goed voorbeeld vormde Stichting Brabantpop, sterk gefinancierd vanuit de provincie Brabant. De vergelijking is niet helemaal eerlijk. Brabant telt ettelijke miljoenen inwoners en Zeeland slechts 370.000. Maar, je moet jezelf een doel stellen, niet waar? Om de doelstelling te verwezenlijken wordt een popplatform (werktitel) opgericht. Dit platform stelt een prioriteitenlijst voor het te voeren beleid op het gebied van popmuziek. Via overleg tussen Popplatform en management van Scoop en afstemming met de provincie wordt uitvoer gegeven aan het beleid. Cor vervult hierbij de rol van coördinator. Natuurlijk geschiedt deze uitvoering nog steeds met de hulp van (vele) en onmisbare vrijwilligers. Oorspronkelijke initiatieven van SPZ zoals de Zeeuwse Belofte blijven hierbij doorgang vinden: "Je kunt de Zeeuwse muzikanten nooit de kans ontnemen om door te dringen tot de finale van de Grote Prijs van Nederland", (zie oproep elders in dit blad) Wat is je betrokkenheid bij de Zeeuwse popmuziek? noot De laatste twee jaar was Cor erg druk met de promotie ei sturing van jonge bands onder andere middels competitie! zoals Hooikoorts. Hij zag bij veel van die jonge bands eer enorme ambitie om zich zelf te verbeteren. "Zonder al die andere goede Zeeuwse (jonge) bands onrecht aan te willen doen, kijl bijvoorbeeld eens naar die gasten van Outsmarted, dat staal inmiddels als een huis." Ook klopten de meer gemotiveerde' bands regelmatig aan met allerhande triviale vragen over bijvoorbeeld oefenruimtes maar ook over welke rechtsvorm men het beste kon kiezen voor de band. Zo'n functie moet. het platform ook sterk gaan vervullen. In de nieuwe vorm1 wordt daarvoor ruimte geschapen. Bands kunnen op eer vaste locatie, ook op reguliere tijdstippen, voor dit soorl vragen terecht. "Een van speerpunten van het platform zou kunnen zijn de coaching van jonge bands. Er zijn al goede contacten met bijvoorbeeld de muziekschool. De nieuwe organisatie is er sterk op gericht om samenwerkingsverbanden aan te gaan of te initiëren. Bijvoorbeeld samenwerkingsprojecten stimuleren tussen muziekscholen en podia." Het gevaar van belangenverstrengeling. Je staat als popconsulent of coördinator natuurlijk nogal in de> picture. Het verhaal van de Scoop subsidie voor zijn eigen band zal Cor blijven achtervolgen. Maar hoe zit het nu? Getij is eeni werkplaats voor amateurkunst (toneel). Het probeert amateurs en professionals aan elkaar te koppelen in een uitvoering. Het' bestuur van Getij besloot een toneelstuk te creëren over alle aspecten van een popband in haar nadagen. Acteurs speelden de bandleden. Tevens besloot het bestuur om na afloop van de opvoeringen een band te laten spelen. Daarvoor vroeg dit bestuur Boaz Black and the Soul Patrol en ja, daarin speelt! Cor de Jonge. Gevolg, affiches van dit toneelstuk inclusief de aankondiging van Boaz Black and the Soul Patrol. Dit lijkt dan1 op belangenverstrengeling. Getij krijgt immers subsidie om' haar uitvoeringen te bekostigen (uit het potje van de provincie). Aan de band zou echter geen cent uitgekeerd zijn. Hoe had Cor hier als adviseur moeten optreden? Als enige niet spelen, de band verbieden er op in te gaan...Moeilijk verhaal. 12 Hoe dan ook, de kersverse coördinator popmuziek ziet de toekomst van de Zeeuwse popmuziek met vertrouwen tegemoet "Door deze verandering ontstaat veel meer ruimte om zaken concreet uit te voeren. Er komt een nieuwe organisatie, meer geld, meer mogelijkheden. Kees van Dorst van SPZ heeft hiervoor goede zaken gedaan met de provincie." noot DE ZEEUWSE BELOFTE Sinds de oprichting in 1995 organiseerde Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ) ieder jaar de Zeeuwse Belofte. In dit systeem van voorrondes presenteren Zeeuwse bands zich aan publiek en jury. De ambitie is echter niet slechts lokale bekendheid maar een ticket naar die ultieme finale, de Grote Prijs van Nederland. De SPZ bestaat niet meer maar de Zeeuwse Belofte blijft natuurlijk. Momenteel zijn data en locaties van voorrondes nog niet bekend. Wel kan je al inschrijven. Voor informatie bel of mail je naar Cor de Jonge via 0118-682500 of cdejonge@scoopzld.nl 13 SPZ bestaat niet meer!

Noot | 2005 | | pagina 7