GA MAAR SLAPEN OF IK SCHIET ATTENTIE- Smerig gezicht 9 OEFENEN MOGEN ZE DAN OOK SCHIETEN? DE STERRE NIEUW ZEELAND Rammelende rampenplannen AIs er in Borsele of Doel een ongeluk ge beurt met de kerncentrale, dan beschikken de meest bedreigde Zeeuwse gemeenten (Borsele en Hulst) niet over een adekwate hulpverleningsdienst, de ziekenhuizen zijn niet dusdanig ingericht dat zwaar radio-aktief besmette mensen behandeld kunnen worden, artsen en EHBO'ers zijn niet georganiseerd en ten slotte zijn er onvoldoende uitvalswegen in geval van evacuatie en onvoldoende communicatiemo gelijkheden tussen de hulpdiensten. Dat is één van de konklusies van een zo juist verschenen brochure van de Werk groep Kernenergie Zeeuws Vlaanderen. Aanleiding tot het maken van de brochure was de verplichting van elke Nederlandse gemeente om per 1 september 1983 in het bezit te zijn van een waterdicht rampen plan. De plannen van Hulst en Borsele lekken dus behoorlijk. Vooral het rampen plan van Hulst lijkt nergens op. Dat van Borsele zit iets beter in elkaar. De brochure bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt een overzicht ge geven van de REGELEN BETREFFENDE HET VASTSTELLEN VAN GEMEENTELIJKE RAMPEN PLANNEN. De zes belangrijkste artikelen uit de Wet op de Rampenplannen, die al in 1977 werd ingediend maar pas in 1981 werd goedgekeurd door de Kamer, worden beschreven. In het tweede deel wordt bekeken hoe het zit met de uitwerking van die wet in Hulst en Borsele. In dit gedeelte komen de voorlichtingsambtenaren De Ruiter en Hollaardt, resp. van Borsele en Hulst, aan het woord. De Ruiter: "Borsele is waarschijnlijk de enige ge meente in Nederland waar de burgemeester een pieper heeft om opgeroepen te kunnen worden in geval van een rampEr is ook altijd een ambtenaar die zo'n pieper bij zich heeftMocht een ramp zich voor doen dan waarschuwt de burgemeester de commissaris van de koningindeskundigen van verantwoordelijke ministeries en burgemeesters van bedreigde gemeenten. De ambtenaar regelt dan de inrichting van het crisiscentrum. Deze club noemen we de MAATREGELENCOMMISSIE Zolang zo'n maatregelencommissie echter niet is opgetrommeld, neemt de burge meester van Borsele zonodig maatregelen. Welke dat zijn, wordt niet duidelijk. De Maatregelencommissie voor Borsele komt bijeen in de bunker van de BB aan de Kloetingseweg in Goes. Leuker is het adres waarheen burgemeester Molthoff van Hulst zich moet spoeden wanneer de radio-aktiviteit vanuit Bel gië hem op de hielen zit, nl. de brand weerkazerne te Roosendaal. Opmerkelijk is het dat er in Hulst nog nooit geoefend is hoe snel een maatrege lencommissie ter plaatse en inzetbaar is in geval van calamiteiten. Borsele oefende wel. De Ruiter: "Binnen 50 minuten was iedereen in paraatheid en op zijn of haar plaats. Bij een echte ramp kan dat nog sneller. Dan komen de mensen uit Den Haag-met een helicopterDe burgemeester zou overigens bij een eventuele ramp liever niet in de bunker in Goes zitten maar gewoon in ons gemeentehuis hier in Heinkenszand De mensen denken dan zo gauw dat men vlucht De Ruiter laat overigens weten dat wan neer die maatregelencommissie eenmaal bijeen is, er nog altijd flink geïmpro viseerd moet worden. Wanneer de commissie om wat voor reden dan ook niet op tijd bij elkaar kan ko men, kan de burgemeester op eigen houtje bevelen geven: "De burgemeester kan dan zelfstandig de gevarenzone afsluiten wat betekent: niemand erin of eruit." Maar wat gebeurt er wanneer mensen in paniek proberen te onstnappen uit een gevarenzone? De Ruiter: "De mensen luisteren nog wel naar hun burgemeesterIn Borsele is iedereen erg gezagsgetrouw. Als ze dat niet doen, en we gaan nu wel over iets heel theore tisch praten, dan zijn er wetten waarop de burgemeester zijn maatregelen kan baseren Maar wat zijn dan die maatregelen die de burgemeester in een uiterste geval kan nemen? De Ruiter: "Zeggen dat die mensen dus niet uit een gevarenzone moeten komen, voor hun eigen bestwil." Kan hij zijn woorden desnoods met mili tair geweld kracht bij zetten? "De wettelijke basis daarvoor is aanwe zig! En eventueel, als ik nu, natuurlijk in theorie, verder denk; mogen ze dan ook schieten? "Ja,ja, in een uiterste geval, ja,ja!" pag.ll Wat Hulst aangaat signaleert de brochure Er heeft een ongeval plaatsgevonden in de kerncentrale Borsele. Mogelijk kan er radioaktiviteit naar buiten komen. Alles wordt in het werk gesteld dit te voorkomen. Ik verzoek u dringend in of bij uw huis te blijven. Er is geen enkele reden om uw omgeving te verlaten. Alle belangrijke mededelingen hoort u via de radio en ge luidswagens. Neem ondertussen een aantal voorzorgsmaat regelen en gebruik daarvoor de volgende instructies. 1. Breng vee en huisdieren onderdak 2. Zorg, zowel voor uzelf als voor vee en huisdieren voor voedsel en drinken en dek dit af. j. Sluit ramen en deuren en neem maatregelen om het binnendringen van stof in huis en stal te voorkomen. 4. Luister voortdurend naar de radio, op de zender Hil versum I (298 m. middengolf of F.M. 87.85 Mhz, kanaal 3) 5. Zoek alvast een schuilplaats, zo mogelijk ondergronds (kelder) of anders een ruimte met zo weinig mogelijk buitenmuren of dak 6. U hoeft deze schuilplaats pas te gebruiken als dit via de radio wordt gezegd. 7. Verlaat de omgeving van uw huis niet, tenzij u daar voor opdracht krijgt. 8. Breng deze tekst over aan uw buren, als u denkt dat zij niet op de hoogte zijn. Ik vertrouw erop dat u zich houdt aan deze instructies. Voorkom paniek De burgemeester van Borsele. weinig enthousiasme wat het opstellen van een deugdelijk rampenplan betreft. Zo heeft Hulst bijvoorbeeld niet geoe fend met de maatregelencommissie, maar ook niet met de vrijwilligsters die zich via de Zeeuwse Vrouwenraad hebben aange meld. Borsele hield die oefeningen wel. Maar, zei burgemeester Molthoff niet onlangs in een raadsvergadering dat Hulst zich voor de uitvoering van het rampen plan meer zorgen maakt wanneer er twee personenbusjes op elkaar rijden dan wan neer er iets in Doel gebeurt? Verder is te lezen dat het de gewoonte is dat B&Wvóór de vaststelling van het rampenplan door de raad, moet overleggen met organisaties die bij de rampbestrij ding betrokken dienen te worden. In Borsele is dit gebeurd. In Hulst niet, Dus een zwakzinnigeninrichting als De Sterre, met meer dan 350 pupillen, die gelegen is op enkele kilometers afstand van de kerncentrale Doel, weet van niets! Al met al geeft de brochure een goed ge detailleerd verslag dat voor geïnteres seerden verkrijgbaar is voor zes gulden (inclusief portokosten) via postgiro 260697 van de Rabo-bank in Hulst t.a.v. rek.nr. 330021729. Telefonisch te bestel len op de nrs 01142-433 of 01143-296. Kamermans (Progressief Middel burg): "Afgezien van het gevaar, vind ik kruisraketten een smerig gezicht.

Nieuw Zeeland | 1983 | | pagina 9