Het etentje SOCIALE DIENST GOES ZET VROUW ACHT WEKEN IN DE KOU ZO N OVERNAME IS TOCH IETS FEESTELIJKS 2 Roddelkrant Afsluiting gas/licht Krisistips Wegenbelasting Post Telefoon HIEUW ZEELAND Afgesloten Een winderig woonerf in Goes-noord. Het huis is niet moeilijk te vinden: gee.i lampen en geen televisie, maar het vage schijnsel van kaarsjes achter de gesloten gordijnen. Ik druk op de bel en realiseer me meteen dat dat zinloos is. Want ook de elektrische bel doet het niet meer. Maar een paar tikken op het raam zijn voldoende om binnengelaten te worden. In de kamer is het kil en vochtig. Op de bank bij het raam zit een vrouw: laarzen aan de voeten en zo op het eerste oog minstens drie truien en vesten over elkaar heen aangetrokken. Op het ronde tafeltje voor haar een fles seven-up en vijf kaarsjes in een kringetje: de enige verlichting. Zeven weken geleden werd het huis door de PZEM afgesloten van gas en licht. Kort daarop ging haar man -die de rekeningen niet had betaald- er vandoor. Sindsdien zit ze met haar twee zoons in het koude, donkere huis. Bijna apatisch wachtend op het kaartje van de Sociale Dienst. Het kaartje dat ze haar hebben beloofd, zodra er een regeling met de PZE M is getroffen. Maar, wat de post ook brengt, géén kaartje van de Sociale Dienst. 'De eerste weken nadat m'n man weg was', vertelt ze, 'kreeg ik helemaal niks.Ik ging wel naar de Sociale Dienst, maar daar zeiden ze: Ga maar naar boven, naar het Gemeente-krediet om een lening. Maar daar wilden ze me geen lening geven. Ze zeiden: Straks is je man weer terug. En ik kreeg niks'. Ze is nu officieel bezig met de echtscheiding. Sindsdien krijgt ze een voorschot van amper tweehonderd gulden per week. Daar moet ze met haar kinderen van rond zien te komen. Dat lukt nauwelijks en in elk geval is het onvoldoende om de schuld aan de PZEM te betalen. De enige manier, waarop ze weer kan worden aangesloten is, als de Sociale Dienst de schuld op zich neemt en zij het daarna afbetaalt zodra ze een bijstandsuitkering heeft. Ze zegt: 'Ik heb gezegd, dat ik daarmee akkoord ga en toen vroeg ik, wanneer ik dan weer gas en licht kreeg. Ze zeiden: Je krijgt wel" n kaartje. Maar dat kaartje komt maar niet.' Intussen is alles nog duurder voor ons, Want omdat de wasmachine het nu niet meer doet, moet ik naar de. wasserette. En als ik iets warms wil eten of drinken, moet ik naar de fritesboer of naar een koffieshop. Ik heb niets om eens iets warms klaar te maken. Naar de buren ga ik niet. Die zijn niet zo vriendelijk, sinds m' n man hier met veel lawaai het huis is uitgegaan. Soms ga ik wel eens een pannetje warm water halen bij mensen verderop. Wantje moet toch de afwas doen, hè. Afleiding heb ik niet, want de televisie doet het natuurlijk ook niet. Dus dan ga ik maar zo vroeg mogelijk naar bed om alle ellende te vergeten. Maar als je in bed ligt, kun je niet slapen. Dan lig je maar te piekeren. Soms, als het heel koud is, ga ik helemaal niet naar bed. Dan blijf ik aangekleed op de bank. Ik pak de dekens van het bed en trek die over me heen. Dan probeer ik zo te slapen Ik ken bijna niemand. Ik woonde hier nog maar een maand of vijf. Dus je hebt geen vrienden. Ik heb alleen m 'n moeder, maar die woont op Schouwen in een klein huisje. Soms ga ik er heen met de was, Maar dat kost me twee strippenkaarten van F1 7,10. Dus dat is ook weer duur. Dus dan zit ik hier maar elke avond met m n kaarsjes aan. Al zeven weken zit ik hier nu zo, daar wordt j& echt bijna gek van hoor.'t Is hier altijd maar koud en nat. Ik ben elke keer verkouden. Dit leven is verschrikkelijk. Ik hoop nu maar dat die echtscheiding vlug geregeld wordt. Dan krijg ik misschien bijstand en sluiten ze het gas en licht weer aan'. Ik vraag of ze bij de Sociale Dienst wel weten hoe ze moet leven. 'Jazeker', zegt ze;' ik ga er bijna elke dag toch weer naar toe. Dus ze weten het wel. Maar ze sturen me elke keer weer weg. Ze beloven me wel, dat ze iets met de PZEM gaan regelen, maar het gebeurt maar niet'. Eén dag na het interview besluit het woonlasten-komitee Vlissingen zich met de zaak te gaan bemoeien. Goes kent zo n komité niet. Vandaar. Een bezoek aan de Sociale Dienst in Goes levert al meteen trammelant op omdat de (privé-)dossiers van de klanten er zowat voor het meepikken liggen. Als de aktievoerders daar bezwaar tegen maken, wordt de direkteur woedend: waar bemoeien ze zich eigenlijk mee? Dat wordt snel duidelijk: het komité wenst zich te bemoeien met het functioneren van de Sociale Dienst. En in dit bijzondere geval met het feit, dat men willens en wetens al zeven weken een vrouw met twee kinderen in de kou en in het donker laat zitten. Want - ondanks alle 'genuanceerde' verhalen van de kant van de Sociale Dienst- Blijft dat de harde werkelijkheid En zowaarhet helpt. De volgende dag al wordt er een betalingsregeling met de vrouw opgesteld. Vier dagen daarna komt de PZEM het huis weer aansluiten.Ze heeft dan precies acht weken zonder gas en licht gezeten. KEES SLAGER Kaarslicht verhoogt de sfeer. Als je wordt afgesloten door df PZEM zit je vaak niet alleen letterlijk in de kou, maar ook figuurlijk: het roddelcicuit in wijk of dorp doet z'n werk en er wil nog wel eens'n pijnlijke stilte vallen als je ergens binnenstapt....Maar als je op Tholen je gas en licht niet meer kunt betalen wordt je ook nog eens door de redaktie van het (vrijwel huis aan huis verschijnende) blad De Eendrachtbode gepakt. Die zet gewoon al je ellende in de krant. Nog even en in de Eendrachtbode verschijnen zwarte lijsten met alle Tholenaars, die schuld hebben bij de bakker, de kruidenier, enz. De PZEM heeft gisterenmiddag de toevoer van elektriciteit en gas naar de woning van dhr. B. Stam in de Rozenstraat afgesloten om dat hij niet aan zijn betalingsver plichtingen had voldaan. De PZEM had geprobeerd een rege ling te treffen, maar dhr. Stam toonde geen bereidheid tot beta len. Een aanvraag voor een uitke ring algemene bijstandswet bij de gemeente had ook geen resultaat. Dhr. Stam kwam in financiële problemen toen hij als enige bij een Bergse onderneming de ver plichte werkkleding weigerde. Dat betekende ontslag met de no dige financiële gevolgen. In het bedrijfsleven heersen nog barre wetten. Zo wil de democratie er maar niet doordringen. De enkelingen aan de top bepalen het lot van velen die er werken. Dat wordt een 'zware verantwoordelijkheid' genoemd en dat moet daarom zwaar worden betaald. De top heeft' t ook zo geregeld dat dat gebeurt, in salaris en andere voordelen die er zo bij die 'zware verantwoordelijkheid' horen. Neem onze provinciale water- en energieleverancier, eigendom van provincie en gemeenten en dus van ons, de verbruikers. De PZEM en de WMZ (Watermaatschappij Zeeland) namen in december het gemeentelijk water- en energiebedrijf van Middelburg over. Op derde kerstdag werd dat gevierd met een etentje. Zo' n overname is toch een feestelijk iets, niet! 'Zo heren, iets drinken voor het etenT. 'Ja, geef mij maar een sherry. Dat wekt de eetlust op, hé!' De bijeenkomst in de foyer van de Middelburgse schouwburg was ongetwijfeld gezellig. De 44 genodigden schoven aan tafel. 'Zeg Wim, krijgt die chauffeur van jou ook weieens een diner aangeboden?1 'Nou, Peter, om eerlijk te zijn, nee!' 'Dan laat je hem toch ook gezellig mee-eten! Dan ziet zo' n man ook eens hoe dat gaat bij ons en bovendien, zeg nou zelf, jij hoeft het niet te betalen!!' Iedereen lachte en de chauffeur kreeg ook een bord en vier verschillende glazen voorgeschoteld. Men lachte om de chauffeur, maar meer nog om de binnenpret. Ze hadden het toch maar ver geschopt in J het leven dat ze hier voor zo n Fl.220,per couvert konden schransen. En dan die vier exklusieve wijnsoorten. Hoeveel zou dat wel niet kosten? Met 45 personen zou dat voor het eten alleen toch al gauw zo'n Fl. 10.000,- zijn. Met drankjes erbij zou de hele braspartij dan toch zeker niet minder dan Fl. 15.000,- bedragen! Nou ja, wat gaf het ook eigenlijk? De PZEM is toch rijk genoeg! Ga nou maar eens na; stel dat de PZEM zo'n 100.000 gezinsaansluitingen in Zeeland zal hebben, dan is dat per gezin toch maar zo'n Fl. 0,15! Die kunnen dat makkelijk betalen voor ons! Trouwens, laat die gezinnen eerst maar eens hun PZEM-rekening op tijd betalen! Altijd dat geklaag over ons!! Gewoon afsluiten als ze niet meer willen betalen, dan leren ze het wel. Desnoods eten ze maar wat minder! Vol van de wijn en het eten ging iedereen na afloop vrolijk huiswaarts. De chauffeur stapte in zijn auto en bracht zijn baas naar huis. De politieman die hen weg zag rijden, knikte eens en lachte. TH. Als u van uw bijstand ook nog een autootje draaiende kan houden, dan is dat heel knap. Als u er ook nog eens mee op vakantie zou willen, dan volgt hier een gouden tip om kosten te besparen. Er moet wel iets voor worden gedaan. Als u geen wegenbelasting betaalt is et niets aan de hand totdat de Rijksdienst voor het Wegverkeer uw auto fotografeert. De dienst bekijkt hoe lang de auto in uw bezit is en stuurt een aanslag op. U moet dan wegenbelasting betalen over de periode dat u de auto in bezit hebt plus een zelfde bedrag nog eens als boete er bovenop. Het gaat er dus om uw auto altijd zo kort mogelijk in uw bezit te hebben. Dat is heel eenvoudig. Elke maand gaat u naar het postkantoor om uw auto op een andere naam over te schrijven: die van een vriend, vriendin, zoon, dochter, opa, oma. Overschrijven is gratis. Wordt uw auto dan gefotografeerd, kost het nooit meer dan een maand wegenbelasting plus de boete. Volgens de statistiek wordt elke auto eenmaal per jaar op de plaat gezet. U spaart dus honderden guldens uit in de overige tien maanden, ofwel 83 1/3 procent van de jaarbelasting. Stel, u woont in Zeeland en u wilt een kennis in Groningen laten weten dat u volgende week zaterdag op visite komt. Per brief kost u dat 0,70 cent, per telefoon minstens 0,25 cent. Waarom zulke bedragen uitgeven als het ook voor niets kan? Handel als volgt: neem een overschrijfkaart uit uw giroboekje en maak een stuiver over naar de persoon voor wie de boodschap bestemd is. In het vakje mededelingen schrijft u: zonder tegenbericht kom ik zaterdag. Vervolgens gaat de kaart in de portvrije enveloppe naar het girokantoor. Daar maken ze de stuiver over en sturen de kaart door naar uw kennis. Als deze de stuiver weer overmaakt met de mededeling 'uitstekend' is alles helemaal gratis verlopen. In diverse arbeidsbureau's bevindt zich naast de vakaturebank een tele foon, waar men ongestoord gebruik van kan maken, gratis.

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 2