Wat den Boer niet kent, dat drukt'ie niet Rector schorst pacifisten JONGE OUDSTRIJDERS MOGEN BLIJVEN 'On-Zeeuws' Veertig onderwerpen 'Biggekerkse jongens' DE ARME BOER. Pedofilie Kerncentrale Te Veldhuis: Water Esther: Pechiney NIEUW ZEELAND 11 PZC weert humanisten 'We werden altijd vriendelijk ontvangen. Met koffie. Maar uiteindelijk bleek dat we langer dan acht maanden aan het lijntje zijn gehouden door de hoofdredaktie van de PZC. En dat is toch geen mooie manier om met mensen om te gaan. De heer J. Scheltens van het Humanistisch Verbond (gemeenschap Walcheren) is er de man niet naar om zich door z'n verontwaardiging op sleeptouw te laten nemen. De heer T. Klerk, die samen met hem twee visites aflegde aan de hoofdredaktie van de Zeeuwse monopoliekrant, is wat scherper in z'n formuleringen: "t Is gewoon vreselijk onbehoorlijk wat ze met ons hebben gedaan. Ik heb me woedend gemaakt en op 't punt gestaan om ze een brief op poten te sturen, maar ach, je trekt toch aan het kortste eind. Dit verhaal gaat -opnieuw- over de manier waarop de hoofdredaktie van de PZC aandacht wenst te besteden aan groepen, die ooit een te verwaarlo zen minderheid in de Zeeuwse samen leving vormden (althans in aantal), maar intussen zijn uitgegroeid tot faktoren, waar een zichzelf respekte- rende monopoliekrant eigenlijk niet meer omheen zou moeten kunnen en willen. Uit een artikel in Nieuw Zeeland van maart bleek dat het PvdA-kamerlid Jaap van der Doef zich bij de PZC beklaagde over het feit, dat er in die krant opvallend weinig vanuit de sociaaldemokratische gedachten we reld wordt geschreven. Waarop hoofd- redakteur Van der Maas liet weten, dat de koers van de krant toch niet zou worden gewijzigd. Deze keer gaat het om een andere groep, die eeuwenlang als 'on-Zeeuws' is beschouwd, maar die intussen éénderde van de bevolking omvat: de buiten-kerkelijken. Volgens drs. Oud hof van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben de jongste peilingen (1983) althans voor Zeeland een percentage buiten-kerkelijken opgele verd van 32 a 33 percent. Nu verschijnt er sinds jaar en dag elke week in de PZC een rubriek'Stemmen uit de kerken', paginabreed en meer malen vrijwel onleesbaar door het archaisch taalgebruik der godvrezende scribenten. Bij het bestuur van het Humanistisch Verbond kwam men op het idee, dat -als de kerken wekelijks eenderde pagina krijgen- er voor de niet-kerke- lijken misschien ook wel enige ruimte kon komen om de dagelijkse gebeurte nissen aan een humanistische levensvi sie te toetsen. Er werd om een gesprek met de hoofdredaktie gevraagd. In april '83 zaten Klerk en Scheltens bij Van der Maas en Snel (van de PZC) en zetten hun ideeën uiteen. Scheltens: 'Ze bleken er wel voor te voelen. Ze vroegen ons althans om een paar proef-artikelen te schrijven als voorbeeld voor 10 mei. Men ging er mee akkoord, dat we één keer per drie weken een stukje zouden maken. Korter dan 'Stemmen uit de kerken'en ons idee om er als vaste kop 'Uit humanistisch oogpunt' boven te zetten werd afgekeurd. Ze zeiden dat dat te lang was, maar ik denk dat ze het woord 'humanistisch' niet zo gepro nonceerd in de krant wilden. Ten slotte gingen we akkoord met de kop Menselijkerwijs' Scheltens en Klerk schreven allebei een stukje. En omdat de PZC bang was dat ze onvoldoende onderwerpen zouden hebben en te snel met de rubriek zouden stoppen, sloot Schel tens een lijst met veertig onderwerpen bij. In augustus volgde een tweede bijeen komst, deze keer alleen met hoofdre- dakteur Van der Maas. Hij beloofde dat het stukje van Klerk als eerste geplaatst zou worden op 15 september. Klerk: 'Dat was het stukje, dat ik eigenlijk voor 10 mei had geschreven. Hetwas een herinnering van mezelf aan de februaristaking in Amster dam. Een tramconducteur zei toen tegen me:We rijden vandaag niet.Ik vroeg, waarom niet. Hij zei: 'Nou meneer, 't gaat niet alleen om de joden; 't gaat om de menselijkheid.Die zin heb ik m'n leven lang onthouden. Nou, daar heb ik op voortgeborduurd en geschreven, dat je je niet altijd kunt verschuilen achter organisaties enzo, maar dat je persoonlijke verantwoor delijkheid hebt. Goed, ik vond dat stukje beter voor 10 mei, maar het zou 15 september in de krant komen. Ik sla die krant op, 't was een woensdag: er stond niks in. De volgende woensdag nóg niks. Scheltens stuurde op zijn beurt een artikel in met verzoek tot plaatsing volgens afspraak. Maar er verscheen niets en de PZC liet ook niets van zich horen. Scheltens: 'Uiteindelijk heb ik Van der Maas opgebeld en toen kreeg ik te horen dat er bij de redaktie bezwaren waren tegen de titels van sommige onderwerpen, die ik op die lange lijst had geschreven. Hij vroeg om een nieuwe bijeenkomst en zou me waar schuwen. Maar er kwam geen nieuwe bijeen komst. Wel schreef Van der Maas uiteindelijk (eind februari) een brief. Scheltens: 'In die brief stond, dat er geen plaats in de krant was voor een nieuwe rubriek. En of we begrip wilden opbrengen voor hun argumen tatie. Nou jana acht maanden kwamen ze plotseling met een plaats ruimte-argument, waar ze nooit over gekikt hadden in al onze kontakten. Daar kun je toch maar moeilijk begrip voor opbrengen. Klerk: 'Leuk hè, zon hoofdredaktie?! Die spreekt een datum met je af, waarop het eerste artikel geplaatst wordt, die maakt zelfs een schema met datums, waarop de volgende bijdragen geplaatst worden. En nadat ze dat allemaal gedaan hebben, komen ze plotseling tot de ontdekking, dat er geen plaatsruimte isja, kom nou! Ze zijn gewoon doodsbenauwd dat ze een paar van die Biggekerkse jongens' kwijt raken als abonnee. En dat begrijp ik nog wel, maar dat ze óns dan op zo 'n manier behandelenniet zeggen, wat ze bedoelen, ons laten zweten op leuke stukjes en ons tegelijk aan het lijntje houden.... zo CDA'erig vind ik dat. 't Is dat ik 'n gezamelijk abonnement op die krant heb met m'n buurvrouw, anders deed ik 'm meteen de deur uit!' KEES SLAGER Wie is ze nog niet tegengekomen op vredesdemonstraties? Waar aktie wordt gevoerd daar is het OSL, het Oud-strijders legioen. En dan het liefst rondcirkelend in een vliegtuigje boven een demonstratie met een sleep erachter voorzien van een anti-leus. Dit OSL dat wordt geleid door Prosper J.G.A. Ego heeft sinds kort ook een jeugdafdeling: Constructief Jong Nederland. Volgens een aantal leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren mag dat CJN zich verheugen op een grote aanhang binnen de muren van deze Middelburgse school. Maar er zijn ook leerlingen met andere opvattingen. Een aantal van hen vroeg rector H.Stegeman een paar dagen voor 10 mei (de dag van de ook door scholieren gevoerde protest-staking tegen de kruisraketten) om een kraam pje neer te mogen zetten in de school. Die toestemming kwam: er mocht informatie over de aktieweek worden gegeven, er mochten stickers en buttons worden verkocht, maar er mocht niet worden opgeroepen tot een scholieren-staking. De scholieren hielden zich aan die voorwaarden, maar toen ontdekte conrector Kerkhof, dat er in het kraampje ook 'n folder lag van de pacifistische werkgemeenschap 't Kan Anders. En aan die folder zat een aanmeldingsbon. Dat ging volgens Kerkhof (en z'n collega Smallegange) net iets te ver. Ze sommeerden de Sprookjes van de neef van de lokomotief (2). G.P.Xool Een arme boer, die in zijn leven al vroeg had leren zwijgen, verloor op een dag zijn gezichtsvermogen. Er had de nacht tevoren een zware storm gewoed. Misschien was zijn ongeluk met de wind gekomen. Hij had drie zonen. De oudste van de drie wilde niets liever dan in de voetsporen van zijn vader treden en na die storm kon de boer zijn hulp natuurlijk goed gebruiken. Met de middelste was er iets aan de hand. Ik weet zelf niet wat ik er van moet denken. In de nacht van de storm is hij verdwenen. Vier weken later ontvluchtte de boerin de hoeve. Ze was plotseling wanhopig geworden en ze had de boer gesmeekt om naar de stad te mogen gaan. Maar de boer, die zelf ook wanhopig was, had het haar verboden. Waarom weet ik niet. Waarom de boerin op een paard is gevlucht weet ik ook niet. De jongste zoon is designer geworden. jongens om de foldertjes van tafel te halen. Het resultaat was een kleine provocatie van twee van hen, Jean- Paul Berkelder en Mark de Nies. Ze schreven op de bonnetjes: 'Censuur Kerkhof en Smallegange.' De jongens werden bij de rector geroepen, die hen voor die dag plus de daaropvolgende schorste van alle lessen. Rector Stegeman geeft later schoor voetend de schorsing toe: 'Die jongens hebben zich niet aan gemaakte afspra ken gehouden. Ze hebben grenzen Tekening: Benno Vranken overschreden en dat tolereren we niet. De rel met Mark en Jean-Paul ontstond op de stakingsdag. Dat was ook de dag waarop een paar aanhan gers van het CJN besloot een kraampje met tegeninformatie (OSL-folders en pro-Nato-speldjes) neer te zetten. Volgens enkele scholieren lagen er in dat kraampje ook bonnen, waarop leden of sympathisanten zich konden aanmelden. De CJN-scholieren wer den niet geschorst. J.v.V. Wilt u er meer van weten? vraag gratis proefnummer maandblad Martijn postbus 442 7900 AK Hoogeveen Met als argument de dreiging van de zure regen door grote kolencentrales lijkt minister Van Aardenne deze zomer een poging te gaan doen om de bouw van twee kerncentrales er door te drukken. Volgens uitgelekte gege vens zou er géén bij Borsele komen. Want dat is te riskant. Onder meer heeft daarbij het argument gespeeld, dat als er iets zou gebeuren, een deel van de bevolking (de Walcherse) eerst in de richting van de kerncentrale moet vluchten alvorens zich uit de voeten te kunnen maken. Een absurde situatie inderdaad. Maar geldt datzelfde niet voor de bestaande kerncentrale van Borssele? „Als we met zijn allen drukken, danl moet er iets lukken". In welke rich-| tina v.« »«- y Stille kringin Middelburg protest tegen overbewapening Stille Kring MIDDELBURG - Op de hoek Lang Delft/Koorkerkhof in fcliddelbur Ooit voorspelde gedeputeerde Wim Don, dat het watergebruik in Zeeland enorm zou toenemen, omdat straks iedereen een tweede toilet in z'n huis zou hebben. Intussen hebben de feiten hem duidelijk gemaakt, dat er geen oorzakelijk verband bestaat tussen het aantal w.c.-potten per huis en het waterverbruik. Maar omdat het water leidingbedrijf geloofde in die drogre denering zijn er wél grote investerin gen gedaan. Die moeten betaald worden en dus is het normaal geworden, dat elk jaar de watertarie ven stijgen. Maar op 2 mei kon Don groot nieuws meedelen. En de kranten vónden het ook groot nieuws, getuige de 5-koloms kop in de PZC: 'Water tarieven in '85 niet omhoog. Esther: En als die radio er komt, luister ik er toch niet naar! Barbé: Op t.v. zie je alles veel beter! v.d.Bosse: De volgende oorlog doen we meteen op video. Gommert: Wat moeten die werkloze jongeren gaan doen als alle fietsen gegraveerd zijn? Internist Jonkers: Ik zweer bij 'n Sneetje Middelburg. Wie met Esther Maris over wielren nen praat, kan niet om Jan Raas heen. „Ik heb hem al kaartjes, tele grammen en briefjes gestuurd...", bekent ze. Ze negeert het. pee-ruffw man." Een maand geleden zocht ze hem weer eens op, thuis in 's-Hee- renhoek. Met een cadeautje, een boek. Anderhalf uur gepraat over blessures, over rugpijn (zelf werd ze onlangs geveld door spit). Nog ge vraagd om z'n corset? „Doe niet zo gek. Maar hii hppf* De PZEM-kleinverbruikers krijgen dit najaar f. 134,- terug omdat het bedrijf zo goed geboerd heeft in '83. Waarom? Omdat Pechiney minder elektriciteit afnam. Die stroom kon elders -duurder- verkocht worden. Is het dan toch waar dat Pechiney z 'n stroom ónder de kostprijs krijgt?

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 11