OMROEP ZEELAND (2) Over de flauwe smoesjes van Esther de domheid van Carel en het cynisme van Paul Trix ontsprong de dans- actievoerder versliep zich m SI Beuter 2 Esther Ockeloen Orgie in statenzaal Zeeuwse Jongen ONS BIN TEGEN SURROHAAT! Hou het zuivel Fanoy Boeken Johan's Eeties Broodnodig HIEUW ZEELAND Een beetje kwaadaardig loerend zat hij de hele vergadering al onderuit in z'n stoel, luisterend naar de vele heren en die ene dame (gedeputeerde Maris-Kos- ter) die met elkaar overhoop lagen over de vraag of Zeeland wel of geen eigen radio-omroep moet krijgen. Toen was hij zelf aan de beurt om het minderheids standpunt toe te lichten, dat Wim Don, commissaris Boertien en hij zelf hadden ingenomen. Paul Boersma schoot overeind in z' n stoel en riep geërgerd dat het lawaai over het tientje per gezin per jaar zwaar overtrokken is, dat niemand van de tegenstanders een kik gaf toen een poosje geleden de luisterbijdrage met een tientje werd verhoogd voor de Wereldomroep (waar nooit ie mand naar luistert), hij fulmineerde tegen conservatieve gemeentebe stuurders, die elke nieuwe voorzie ning met argwaan bekijken zodra hij bovengemeentelijk is (en ze er dus geen greep op kunnen houden) en hij opperde het plan om driejaar proef te draaien met Omroep Zeeland en dan te kijken of de mensen er naar luisteren en zo nee, er mee te stoppen. En terwijl hij terugzakte in z'n stoel, sneerde hij: 'Niet, dat ik de illusie heb dat mijn woorden ook maar iémand van standpunt hebben doen verande- Wie de diskussie over de streekradio de laatste maand heeft gevolgd, moet Boersma gelijk geven: er is amper sprake van diskussie. Als de Initia tiefgroep een informatie- en diskus- siedag organiseert, zitten er wel statenleden van CDA en VVD, maar geen van hen stelt ook maar één vraag. Weten ze alles dan al? Misschien, maar iemand als gedepu teerde Esther Maris-Koster laat het niet blijken. Tijdens de vergadering van de statencommissie Welzijn (waar Boersma zo cynisch deed), liet ze wél blijken uitstekend op de hoogte te zijn van negatieve geluiden. Een paar voorbeelden: Esther riep, dat de gemeente Zierikzee tegen de omroep is. Ze doelde op een brief van B. en W. van die gemeente van drie jaar geleden, die inderdaad negatief was. Maar ze zei niet, dat in de afgelopen periode veel meer gemeen ten zich positief over een streekradio hebben uitgelaten en dat twee gemeenteraden (dus niet alleen B. en W.) zelfs per motie op die streekradio aandrongen. Dat waren Oostburgen Sas van Gent na de proefuitzending van oktober '81. Trouwens, na die proefuitzending (en dat was de enige keer dat de Zeeuwen echt konden oordelen over streek radio) kwamen er tachtig reakties binnen bij de initiatiefgroep, waarbij exact één negatieve: een anonieme scheldbrief. De andere 79 waren stuk voor stuk laaiend enthousiast. Als statenleden aan Esther vragen, waarom ze nu plotseling vindt, dat de Zeeuwen geen behoefte hebben aan een eigen radio (op 9 januari onderschreef ze nog per brief, dat er wél behoefte was), zegt ze, dat tijdens het periodiek overleg tussen de provincie en de gemeenten over welzijnszaken door de bestuurders is gevraagd om de streekradio niet door te laten gaan. In het blad 'VVD- Zeeland' herhaalt ze dat nog eens door te schrijven dat, 'door de bestuurders van alle 30 Zeeuwse gemeenten indringend op mij is ingepraat om niet over te gaan tot een regionale omroep.' Dat is niet zomaar een smoes, dat is een pure leugen. Want tijdens die vergadering hebben zeker niet élle 30 gemeenten 'indringend' op Esther ingepraat. En ze hebben zeker niet allen gezegd, dat er geen behoefte aan streekradio is. Het feit, dat B. en W. van M iddelburg' n paar dagen later al nadrukkelijk laten weten, dat de streekradio er wél moet komen, bewijst dat. Overigens hoeft de behoefte van 'n handvol gemeente bestuurders zeker niet identiek te zijn aan de behoefte van de bevolking. Wat dat betreft was de ontboezeming van burgemeester Carel Ockeloen van Terneuzen op 24 mei duidelijk. Ockeloen, die al jaren probeert alles en iedereen, die met streekradio bezig is, verdacht te maken, sloeg helemaal door toen er in de gemeenteraad een motie ter tafel kwam tégen Omroep Zeeland. Hij proclameerde dat een regionale radio 'het democratisch proces negatief kan beïnvloeden'. Ter verduidelijking zei hij: 'Als college van B. en W. moetje verantwoording afleggen aan de raad. Met een omroep is de kans groot dat bestuurders verantwoording voor hun beleid gaan afleggen voor de radio.' Het is ongelooflijk dom van hem natuurlijk, maar Ockeloen zei precies wat anderen alleen maar dénken: er mag geen radio komen, omdat die wel eens lastige vragen zou kunnen stellen aan bestuurders. Ockeloen noemt dat on-democra- tisch, maar er is amper iets méér democratisch denkbaar dan een bestuurder, die zich verantwoordt voor de bevolking, gebruikmakend van het medium radio. Volgens de redenering van Ockeloen is het dus ook negatief voor de democratie als ministers optreden in 'Den Haag Vandaag' of het Journaal. K.S. Tekening: Joop Dam In het kader van 'keep them rolling' bevrijdde H.M. Beatrix die vijfde mei een groot aantal Zeeuwen uit een boze droom: de monarchie leeft nog steeds! En hoe. Zenuwachtig rondrennende bestuurdertjes, alsmaar repeterend wat ze maanden hadden voorbe reid en maar controlerend of die rode loper wel goed vastlag. Maar aan alles was gedacht. Het Middelburgse en Vlissingse ziekenhuis hadden van weekeind-dienst geruild en in het Gasthuis was men op alles (ook op een losse loper) voorbereid. In blauwe zakjes lag het bloed klaar in de bloedgroep van onze vorstin en op de klasseafdeling was een kamer gereserveerd. En mocht Z.K.H. Claus van emotie (bijvoorbeeld bij het zien van de garnalenpelsters op het Abdij plein) instorten: voor hem was een kamertje vrijgemaakt op de afdeling psychiatrie. Op zo' n dag kun je natuurlijk van alles verwachten. Temeer nu burgelijke ongehoorzaamheid een trend lijkt te worden. Maar Middelburgsliep; waar het eens had gelachen zoals in die bevrijdingsdagen van '44. In ieder geval 'actievoerend' Middelburg. Een aangekondigde actie van de groepering 'directe democratie' kon onverhoopt geen doorgang vinden. Navraag leerde dat de leider van deze groep pas om twee uur's middags werd gewekt door tromgeroffel. Net rond de tijd dat het hele gezelschap veilig en wel het Wilhelmus uitstiet in de Nieuwe Kerk. En nu kunnen we ons best indenken dat die 'onopvallend' gele kopspeldjes tussen het oranjegezinde publiek niet echt uitnodigden tot actie maar die jongens zijn ook maar mensen zoals later in de Statenzaal bleek. Terwijl het gepeupel op het plein nog even nafeestte, toonden de op het eerste oog onschuldige rechercheurs tamelijk lal lend hun gevulde holsters onder hun burgerjasjes. Achter gesloten deuren. De ambtsketen van burgervader Wol- ters ging in de Statenzaal van nek tot nek terwijl het bier steeds rijkelijker vloeide. De monarchie leeft nog steeds. JANNA VAN VEEN ons bin wè op de cent me we wete ok wat hoed en lekker is zoas Echte Beuter Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Het beeld van Zeeland wordt in de rest van 't land grotendeels bepaald door een Goese huis vrouw, die zich bij tijd en wijle in Zeeuws kostuum hijst en dan ter wille van Unilever in een Ster spot opdraaft om een goedkoop soort margarine aan te prijzen. Daarbij appelleert ze aan een typisch Zeeuws karaktertrek wan neer ze (rammelend met haar beursje) roept: 'Geen cént teveel hoor!' Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt voert sinds kort een anti- aktie, gesteund door een Zeeuw se jongen, die 'echte beuter' aanprijst. De jonge Zeeuwse boe ren wijzen er in hun aktie op, dat als melk steeds meer vervangen wordt door 'soja en ander surro gaat' boeren uit alle delen van de wereld tegen elkaar kunnen wor den uitgespeeld door de multina tionale voedselgiganten. De vraag hoe het moet met de boterberg als de boeren in de Derde Wereld zich hebben vrij gevochten, hoeven we gelukkig nog niet onder ogen te zien. Nieuwe Burg 26-28/ Walplein Middelburg Pottenmarkt Middelburg Herenstraat 6a Middelburg Uit Steengoedklei met de hand gedraaide produkten. Steengoed (grès) wordt op hoge temperatuur gebakken en geglazuurd. Dus gedegen en zonder chemische resten. Zowel uit voorraad als op bestelling. Vereniging Informatie Winkel. Aksie Huis Simpelhuisstr. 5 Middelburg. Telefoon 01180-38208. Brochures, posters, buttons, stickers, bibliotheek, vergader-ruimte, etc.

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 2