i Zeeland kijkt niet verder dan Borssele Nog groter 06k 3ooo JAKH JV GÉUPEN AL 3 Gevolgen HIEUW ZEELAND Foto: Harke Romsigt DOEL HEEFT DE GROOTSTE Op 18 april tekenden de Belgische en de Franse regering een kontrakt voor samenwerking bij de bouw van twee Franse kerncentrales in Chooz bij de Belgisch-Franse grens en één kerncentrale in Doel, op een steenworp afstand van de Zeeuws-vlaamse grens. Maar ook vlakbij de wereldhaven Antwerpen enbij Woensdrecht: een der eerste doelen van de Russen bij een Derde Wereldoorlog. De kerncentrale waar nu een kontrakt voor getekend is, wordt de vijfde die in Doel zal verrijzen en mogelijk de grootste ter wereld, n.l. 1700 Megawatt. Even heeft het er op geleken, dat de centrale er (onder invloed van o.a. protesten uit België en Nederland, maar vooral onder druk van concur rent-kerncentrale-bouwer Westing- house) niet zou komen. Intussen is duidelijk geworden dat er sinds februari 83, toen de onderhande lingen over het kontrakt officieel werden gestopt, in het geheim toch verder is gesproken tussen België en Frankrijk. Dat de Belgische staatsse cretaris voor energiezaken, Etienne Knoops, daarbij een rol heeft gespeeld, lijkt wel zeker. Hij immers heeft privé- belangen in de noodlijdende Waalse staalindustrie, die heel wat franken kan verdienen aan het kontrakt, waarin bepaald is, dat de Fransen de centrales zullen bouwen. De gevolgen van het kontrakt voor Nederland zijn, dat er wéér een kerncentrale vlakbij de grens wordt ge bouwd, met alle risiko's voor (vooral) Zeeland en West-Brabant. Ten tweede betekent de bouw in Chooz, dat er twee centrales extra hun (radioaktief vervuild) afvalwater op de Maas gaan lozen. De Maas, waar circa 3 miljoen mensen hun drinkwater uit krijgen. Vooral het lozen van tritium in de rivier (een radioaktieve stof, die praktisch niet uit het water te halen is) betekent gevaar voor de volksgezond heid. Niet voor niets protesteerden de Belgische en Nederlandse waterlei dingbedrijven tegen het kontrakt. En de Zeeuwse overheid? Liet die een fel protest horen tegen de bouw van nog weer een gigantische kerncentrale in een toch al zo riskant hoekje vlakbij de Zeeuwsvlaamse grens? Nee, de Zeeuwse bestuurders hadden kenne lijk wel wat belangrijkers aan hun hoofd dan zoiets triviaals als weer 'n kerncentrale bij Doel En de Nederlandse overheid juicht in feite het kontrakt toe. Want in dat kontrakt is ook een gegarandeerde aanvoer van voldoende Maaswater naar Nederland geregeld. De vaste Kamercommissie voor Eko- nomische Zaken was al in mei '81 gewaarschuwd, dat Doel-5 er dreigde te komen. In talrijke brieven heeft de Werkgroep Kernenergie Zeeuws- Vlaanderen daarop gewezen (en op ne ven-ontwikkelingen, zoals de nieuwe hoogspanningsleiding Doel-Rilland voor de levering van atoomstroom uit Frankrijk -en eventueel België- aan Nederland). En wat deed de commissie In feite niets! En dan de anti-kernenergiebeweging. Die heeft zich steeds gericht op Bors sele, Dodewaard, Kalkar en Urenco. En als de jongste berichten kloppen, dat Van Aardenne deze zomer met een plan voor een of meer nieuwe kerncen trales gaat komen, zal dat opnieuw de aandacht krijgen. Terecht natuurlijk. Maar Doel bleef altijd vrijwel buiten het blikveld van de AKB. En groeit één, twee, drie, vier,vijf kerncen trales op een hoop, een monstrueus gezwel vlakbij de grens. Nóg staat Doel-5 er niet, nóg is het bouwterrein leeg en zijn er geen dranghekken. Maar als het ergens nodig is om als antikernbeweging in aktie te komen, dan is het wel daar, in dat linke hoekje tussen Antwerpen en Woensdrecht. TOINE HUIJSMANS 'Ik zin om joe is goed voe je donder te schoppen. Dreigend torende de man boven me uit. Een vijftiger met een wilde grijze baard, omgeven door een meute kinderen. Ik lag in m'n nakie aan het ouwe strandje van Borssele, vlak voor de kerncentrale. Weggedoken in een duinpan, in een vrijwel verlaten omgeving. Even tevoren was ik opgeschrikt door gegiechel van kinderen die blijkbaar in de duintjes speelden en mij daar ontdekt hadden. Af en toe zag ik een hoofd boven een duintop verschijnen en weer wegduiken. Ik schonk er geen aandacht aan en zakte langzaam weg in een weldadige loomheid. Het geluid van de kinderstem men verdween naar de achter grond en de wereld was weer van mij alleen. 'Een naekte vent Nou,dan zumme is gaen kieke want dat zie je nie elke dag. De man kwam met een horde kinderen de duinpan inlopen en bleef op een afstand van een meter of drie van me vandaan staan. Hij monsterde me een tijdje en ik bleef zwijgend liggen. De kinderen bekeken me met opgewonden verlegenheid. 'Kiek noe goed guusjes', zei de man op mij wijzend. 'Dat is noe wee zo'n mannetje watta dienkt attun aoles mè mag. In plekke van attun ni zun vriendjes in Walchere git komt um ier de zaek ok a verzieke. Ik zin om joe is goed voe je donder te schoppen. Dan zulle je billetjes nog wè rooier worre as dazzu a bin.' Ik zuchtte diep en met een gelaten schouderophalen draaide ik me om en ging op m n buik liggen. 'Ie geefter nog gin sodemieter om ok, zie je dat?' schreeuwde hij woedend naar de kinderen. Deze stonden een beetje te schutteren, keken van de man naar mij en terug en tenslotte zei een van hen: 'Kom nou maar mee. Laat hem maar liggen, dan gaan we weer spelen. Joelend kropen ze het duin op en verdwenen over de top. De man bleef nog even staan. 'Joe krieg ik nog wè', zei hij met dreigend opgeheven vinger. 'Jie bin nog nie bie me klaer.' In zichzelf vloekend verdween hij langs dezelfde weg als de kinderen. De rust keerde weer. Ik maakte me verder niet druk om deze malloot. Domheid is ook een gave Gods. Tien minuten later was hij weer terug, nu vergezeld van drie kinderen. 'Lig je d'r noe nog? Zou je nie is opdondere?' schreeuwde hij met overslaande stem. Een kille woede steeg in me op. Ik kwam overeind, ging voor hem staan en zei zo beheerst mogelijk: 'Meneer, wilt U alstublieft oplazeren. Het strand is hier vijf kilometer lang. Ga ergens anders spelen met uw kinderen en laat me met rust.' Een van die jongetjes die vol ontzag had staan kijken riep plotseling, op mij wijzend: 'Kiek Piet, die van um is nog groter as die van joe.' De man raakte zichtbaar in verwarring. Hij maakte een gebaar alsof hij het kind het zwijgen wilde opleggen. Mijn woede werd nog ietsje groter. Het begon me duidelijk te worden, wat zich hier afspeelde. 'Doet deze meneer weieens leuke spelletjes met jullie?' vroeg ik het ventje wat zojuist de opmerking had gemaakt. 'Ou je smoel', schreeuwde de man onbeheerst angstig. Wild gebarend joeg hij de kinderen het duin over en ging er zelf struikelend achteraan. Ik keek ze na vanaf de duintop en zag het groepje snel de dijk overgaan. Een koude windvlaag deed me even huiveren. Zwijgend kleedde ik me aan en liep in gedachten het strand af. De zomer moest nog beginnen. RAATS Tekening: Joop Dam ,k/ (ZVit-Vl*) êN ua^fpui japuiui 'uaiao^f japuiui :3uisso|do 0Q

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 3