Ko de Jonge WENNEN AAN DE MA A TSCHAPPIJ 11 Uitstapjes Hard politieoptreden bij actie tegen parkeerkelder C.v. Zuur UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Idiotie 1 Idiotie 2 DE ONWILLIGE DICHTER. De Schelde Bernhard Werk Goese pedagoog: Eigen verantwoordelijkheid Komkommertijd Waarom 'Illegaal kamperen in Zeeland wel aangepakt, maar in Woensdrecht niet' HIEUW ZEELAND Hobby als straf Sinds het vroege voorjaar heeft de gevangenis in Middelburg een zogenaamde P.O.I. een Penite- niare Open Inrichting. De gedeti neerden in die open gevangenis zijn mensen, die al een behoorlijke tijd vast zitten en de laatste (maximaal 5) maanden van hun straf daar mogen doorbrengen. Tijdens die laatste periode mogen ze bij een bedrijf in Zeeland tewerk gesteld worden. Bovendien mogen ze alle weekeinden naar huis. Eén van de negen, die tot half juni in de POI zat was een man uit 's Heerenhoek, die (samen met enkele broers) verleden voorjaar werd ver oordeeld wegens een miljoenenfrau de. De man bracht vroeger z'n vrije tijd voor een goed deel door op het vliegveld Midden-Zeeland alwaar hij (samen met een vriend) een vliegtuigje bezit. De mensen van het vliegveld zijn zijn vrienden. Toen hij vroeg in het voorjaar in de POI terechtkwam, werd hij tewerk gesteld op datzelfde vliegveld. Behal ve het administratieve werk dat hij er deed, maakte hij ook wel eens toertjes in een vliegtuigje. Volgens insiders ook wel eens met vrienden een uitstapje door de lucht naar Schiphol. Vraag aan officier van Justitie Daver- schot, of je dit nog straf moet noemen. Da verschot: 'Er was geen aanleiding om 'nee' te zeggen tegen het aanbod van de kant van het vliegveld en het verlangen van de veroordeelde om daar te gaan werken. Dezelfde vraag aan (plaatsvervan gend) gevangenisdirecteur Verheij. Verheij: 'Van buitenaf kijkt men wat sceptisch tegen dit soort regelingen aan, maar deze mensen dienen zich aan strenge regels te houden. Vraag: 'Maar valt het binnen die strenge regels als een gevangene uitstapjes per vliegtuig maakt?' Verheij: 'Nee, dat valt buiten de werkafspraken. Maar tijdens onze controles is daar ook nooit iets van gebleken. Vr.: is er controle?' Verheij: 'Ze worden regelmatig door Justitie gecontroleerd. Ikzelf doe het trouwens ook. Daarnaast houdt de dire kt ie zo iemand in de gaten.' Vr.: 'Maar als de direkteur een vriend van de gedetineerde is, lijkt het er toch op alsof ik -als ik in de gevangenis zat- voor straf bij Nieuw Zeeland tewerk zou worden gesteld. Want dat is mijn hobby.' Verheij: 'Het lijkt misschien leuk, maar je moet bedenken, dat zo iemand wél elke morgen in de gevangenis wordt gewekt, naar z 'n werk gaat en 's avonds weer terug moet naar de gevangenis. Dat kun je toch geen vakantie noemen. Daverschot: 'Ik kan niet overzien of er in dit geval iets niet helemaal deugt. Het is natuurlijk nooit uit te sluiten, dat er misbruik van zo 'n regeling gemaakt wordt. Die mensen worden juist in een situatie gebracht dat ze weer kunnen wennen aan het arbeids ritme en aan de vrije maatschappij. Daarom mogen ze het weekeinde ook naar huis. Vr.: 'Toch borrelt bij ons het woord 'klassejustitie' naar boven. Verheij: 'Die mensen moeten zich aan strenge regels houden en als ze dat niet doen gaan ze terug naar een gesloten inrichting. In dit geval is ons niet gebleken, dat de regels overtreden werden. De betrokken gedetineerde heeft intussen zijn straf uitgezeten en is weer vrij man. UtMUNSIKANTEN WILLEN KLACHT INDIENEN de uibocnt om turn vjji viy rustig omdat een politiebus met versterking verscheen. Even werd het rumoerig toen een jongen een el tegen de bus kapot gooide. Hij werd beetgepakt en in de auto gezet. De actievoerders» gingen daar toen voor zitten om de voorlrr.^»— J-' VVD-er: zie je wel dat die bijstand trekkers te veel geld krijgen. Bijstandsmoeder: had ik dat ei maar opgevangen. De TROS zendt vele slechte t.v.- programma's uit, maar het A-team is wel het allerergste. Over de verderfe lijke invloed ervan op kinderzielen zijn al vele pagina's volgeschreven. Welnu, de stoere Amerikaanse helden van deze serie brachten op tweede Paasdag een bliksembezoek aan Zee land. De TROS vloog hen naar het vliegveld Midden-Zeeland, waar twintigduizend Zeeuwse fans voor een chaos zorgden en geen televisieheld te zien kregen. Tot zover slechts reden tot leedver maak. Maar toen kwam er een gemeenteraadsvergadering in Arne- muiden. En daar stond het WD- raadslid L.Hamelink van zijn zetel op en priemde een beschuldigende vinger in de richting van B. en W. Want die hadden verzuimd om de 'hoge Ameri kaanse gasten' op het vliegveld te verwelkomen. 'Beschamend', zo oor deelde Hamelink, die tekst en uitleg eiste over deze misser. En zowaar, burgemeester Markusse begon omstandig uit te leggen, dat hijzelf met vakantie was, een der wethouders ziek en de ander reeds bezet (de TROS had het verzoek ook zo laat gemeldSlechts SGP- fraktieleider C. Marijs bleek nog niet te zijn aangetast door de A-team idiotie. Hij prees B. en W. omdat ze niet op het vliegveld waren toen de 'goddeloze ploeg' arriveerde. En voor één keer zijn we het helemaal met de SGP eens. Een ander soort idiotie begint ook tot Zeeland door te dringen. Die heeft alles te maken met het Guiness Book of Records en is niet weinig gestimu leerd doordat t.v. en kranten overda dig aandacht besteden aan lolbroe ken, die hun tijd niet beter weten te besteden dan door het wereld record rauwe eieren eten te breken. Nu blijkt zelfs een eerzaam paardenfokker als A. Brooijmans uit Sint Annaland zich voor het karretje te hebben laten spannen van zeven boerenzoontjes die aan de Hogere Landbouwschool te Dordrecht studeren en aldaar op het lumineuze idee te zijn gekomen om de langste ploegvoor ter wereld te trekken. En Brooijmans, die toch van paarden moet houden, leende er drie trekpaarden voor. Zodat inderdaad dit kermisgebeuren kon plaatsgrijpen op het Noordzeestrand tussen Zand- voort en Scheveningen. De zeven jeugdige boeren staken zich in shirt met sponsor-reclame, maffe witte hoedjes en lieten zich voorafgaan door een muziekgroep. Dit alles in het kader van de aktie: boeren zijn tegenwoordig niet anders dan andere Nederlanders, even idioot namelijk. Sprookjes van de neef van de locomotief (3). G.P. Kool. In een stadje niet ver hier vandaan woonde een dichter. Er was in het stadje ook een lampvoetenfabriek. De dichter was uitzonderlijk be gaafd. Hij was nog jong en in het stadje had men hoge verwachtingen van hem. Maar hij liet zich wel heel moeilijk inspireren. Zijn jeugd weer hield hem er blijkbaar nog van zich te ontplooien. Hij was ook niet konsciëntieus genoeg. En voor zijn leeftijd was hij wel wat lui. Als hij al eens iets opschreef was hij er gelijk tevreden over. Daar veranderde hij dan nooit iets aan. Hij deed zijn best niet, die ellende ling. Leuk is het natuurlijk niet om te werken in de oorlogsindustrie. Maar, hoe je het ook bekijkt, de Schelde in Vlissingen is zo'n oorlogsindustrie. De vakbond roert af en toe voorzichtig dit gevoelig onderwerp aan, maar realiseert zich meestal dat ze al blij mag zijn, dat er werk is in Vlissingen, ook al is het nou geen werk waarmee je bij progressieve vrienden bewonde rende blikken kunt oogsten. Maar, ziedaar, er daagt uitkomst. Immers, staatssecretaris Bolkestein (exportbevordering) bleek begin juni na een bezoek aan de Schelde laaiend enthousiast over de grote mogelijk heden, die het bedrijf heeft als bouwer van onderdelen voor kerncentrales en snelle kweekreactoren. Als je de staatssecretaris mag geloven, zitten ze in het buitenland te springen om dat soort produkten uit Vlissingen. Trouwens, de Schelde blijkt al betrok ken te zijn bij Kalkar en Super Phenix. Dus straks geen gewetens wroeging meer voor Schelde-perso- neel omdat men het beste deel van z' n leven besteed heeft aan het maken van wapentuig, maar het heerlijke gevoel dat men de mensheid heeft geholpen door overal ter wereld te helpen bij de bouw van kerncentrales. De tijden van weleer (Pechiney, Total) leken even weergekeerd: prins Bern hard reisde af naar Zeeland om weer een opening bij een multinational te verrichten. Deze keer in Sluiskil waar de Nederlandse Stikstof Maatschap pij vijfhonderd miljoen gulden had ge'investeerd in een nieuwe amoniak- fabriek. Ockeloen greep de gelegenheid aan om minister Van Aardenne er op te wijzen, dat Den Haag veel te weinig doet voor Zeeuws-Vlaanderen. He laas géén reprimande aan de NSM, die nu al jaren weigert om de 40.000 kubieke meter met arsenicum besmet te grond op te ruimen, die stiekem op diverse belten is gedumpt. Ockeloen riep verongelijkt en trots bij de NSM-opening, dat Zeeuws-Vlaan deren met 1% van de Nederlandse bevolking zorgt voor 3,5% van de nationale produktie. En zo zal het wel blijven, want 500 miljoen investering bij NSM levert misschien veertig nieuwe arbeids plaatsen op. CPC in Sas van Gent meldde een investering van 100 miljoen, die nul nieuwe arbeidsplaat sen oplevert. Bijna géén werk, maar wel stank en veiligheidsrisiko's voor de Zeeuws- Vlamingen. En dan zie je (Europese verkiezingen) een advertentie in de PZC: 'Stem tégen zure regen, stem tégen kerncen trales, stem PvdA!' Zouden ze bij de PvdA dan niet eerst Wim Don weg moeten stemmen? gen voor het onderwijs. „Toen ik op deze school kwam, in 1964", zegt Everts, „wilden ze duidelijk harder werken en toonden ze ook meer belangstelling". Hij zoekt de oor zaak van deze ontwikkeling in de grotere verstrooiingsmogelijkhe den, zoals radio en televisie, de komst van leerlingen uit 'lagere milieus' naar het havo en het vwo en de vele baantjes, die naast school worden gevonden. „De eigen schooltijd blijft natuur- I UJk gütfjd als voorbeeld hangen", - ~;l| geeft hij te kennen. „En in diel vi-KUMc «uigeu mensen naar dfv- paste "fl i» school die bij hun 7nndar nltrrntrnmlrnn milieu i Initial air tn mflr 'Het blijkt, dat er geen algemeen geldende wens onder de Zeeuwse bevolking is om te komen tot een regionale omroep', zei Esther Maris toen ze verdedigde, waarom zij tégen de komst van zo'n streekradio was. Stel nou eens, dat er onder de Zeeuwse bevolking geen algemeen geldende wens zou zijn om te komen tot de bouw van een tweede kerncentrale. Of een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Tja, dan is Esther dus vóór. Want als politicus behoor je je eigen verantwoordelijkheid te nemen. UOUI JIUOX. Gedeputeerde Staten van Zeeland lieten onlangs weten te willen afzien van regio nale omroep, omdat zij het in de gegeven omstandigheden niet verantwoord ach ten de Zweedse bevolking te confronte ren met "een lastenverzwaring. Ma het voortbestaan van dg roepenisjggsn tisc« Esther: 'Luistercijfers zeggen niks over de behoefte aan radio.' Arjaon: 'Verkiezingsuitslagen zeggen niks over de behoefte aan politici.' Gommert: Kun je met zo'n loden bal aan je been de lucht in? Kamerleden stellen minister vragen: (Van ome Haagse redacteur DEN HAAO - De Eerste Kamerleden Amfibische rekreatie, concentratie gebieden, speerpunten. Deden ze dat op D-Day ook al niet? Redaktie Nieuw Zeeland: Die pud dingbroodjes hebben wij niet besteld.

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 11