brieven gevraagd geboden NIEUWE ATOOMPLANNEN MAKEN ENERGIEKARAVAAN AKTUEEL Dam 14 Shirtreclame GEEN 11 AC IS ME Bedankt Beina Omroep Zeeland (3) Ongehoorzaam IN DEZE BUURT Goes 4 HIEUW ZEELAND Nachtcafé Daan, het verstand op nul en blik op oneindig: Haagse Bluf. Met mezelf als fanfare (niet toeter), m'n eigen omloop: Wij Haagse sletten zijn tegen de raketten (graag licht wals- tempo aanhouden). Café Daan houdt niet van zingen. Een medestrijder helpt én aan reddend bed. Was in de ochtend weggehold van lief om met droge strot en vol slaap onze nationale Snotneus te horen zeggen 'dat het een ongelukkige periode in onze vaderlandse geschie denis is.' Die discussie dus, miljoenen op de been, Amsterdam, Den Haag, Schin op Geul en Waddinxveen. Ongelukkig? Maar wel zonder jonker. Was het vooropgezet Maarten, dat je via linkse banken de Kamer in kwam of een vingerwijzing richting Scholten -lachers? Ook Bingel via links. 'Verlaat dit festival of Fools.' En hij had het over politiek kontakt gestoord. 'Een ongelukkige periode', zei onze onbeschaamd koude oorlog kramend onbenul en besloot met zijn 36 discoflubs 'als enige volledige fraktie, meneer de voorzitter', achter dubbelbesluitbaas op te stellen. Blufse Haag: brachten bloemen je 'neen', Maarten of. Hups Haags regeergeil? Dood dan liever rood? Voor het geval dat, mag je in de Geere je leven parkeren, neem gerust je maten mee, behalve zij die al een grav hebben (amen). Toch bedankt Maar ten voor je 'neen', en om echt te laten zien moet je net als ik die 5.72 PZEM opsparen tot november'85. Doen! Zet je verstand op nul, de blik op oneindig, het CDA in de kou: Freez Vries. We zien elkander in Blut den Haag. p.s. Kun je Graaf vragen of Nieuw Zeeland al in zijn juli-pakket zit? Ton Besselink Middelburg Hoewel wat laat, willen we toch nog reageren op Uwartikel'Hetmisbruik te tientje' in Nieuw Zeeland no.4 van 1 mei 1984. Om te beginnen hebben wij er geen behoefte aan een hetze te voeren tegen een regionale omroep. Wij hebben alleen gereageerd tegen het gemak waarmee een aantal mensen meent anderen op kosten te kunnen jagen. Wat is er op tegen dat wij, als vakvereniging opkomen voor de belangen van onze leden? Het is zelfs een der belangrijkste doelstellin gen van de F.N.V. Op een enkel punt uit Uw artikel kunnen we U gelijk geven, wij werden bij het opstellen van onze brief aan het Provinciaal bestuur niet gehinderd door kennis over een regionale omroep. Waarschijnlijk was de initia tiefgroep, in haar enthousiasme, vergeten wat meer bekendheid te geven aan de manier waarop dit zou moeten gaan functioneren. Veel meer dan een nooit aangetoonde, erge behoefte aan een regionale omroep, is er niet uitgekomen. Niet dat dat belangrijk was voor ons want wat wij belangrijk vonden hebben we ver woord in onze brief. De heffing van extra opcenten, in een tijd dat een tientje weer meetelt in een groot aantal Zeeuwse gezinnen. Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat U niet op de hoogte bent van het aantal werklozen in onze provincie. In een aantal delen van Zeeland zelfs belangrijk hoger dan het landelijk gemiddelde, waar van velen met een minimum uitkering. Wat onze districtsbestuurder Tjeu Strous betreft, wij hoeven hem niet te verdedigen, daar is hij zelf best toe in staat. Wat ons verwondert is, dat de schrijver van het artikel kennelijk gespeend is van elke kennis van de (democratische) werkwijze van de vakbond. Als een meerderheid van het districtsbestuur besluit nee te zeggen tegen extra kosten voor een regionale omroep, dan kan de districtsbestuur der in een voorjaars vergadering niets anders zeggen dan dat het bestuur het onacceptabel vindt ook al heeft hij zelf een andere mening. Wij geven toe, het werkt anders dan bij het kabinet, die trekken zich van een meerderheids standpunt niets aan, maar bij ons werkt dat niet zo. Wat het tientje betreft, dat is inderdaad misbruikt, maar dan door diegenen die hebben uitgerekend dat je voor het bedrag dat het werkelijk per maand kost nog geen pilsje kunt kopen. Wij hebben de indruk dat deze mensen 'zwartkijkers en-luisteraars' zijn en daardoor niet weten dat de omroep bijdrage niet per maand betaald wordt, fl.79,- vermeerderd met fl.5,- opcenten wordt fl.84,-. En dat tweemaal per jaar, bepaald iets anders dan 84 cent. Over onbenul gesproken. Aantoonbare onzin is blijkbaar ook dat Zeeland al meebe taalt aan regionale omroepen elders. Waar is de garantie dat het bij een tientje blijft en hoe lang blijft de 2,4 miljoen uit Den Haag komen? Is daar al zekerheid over bij dit afbraak kabinet dat steeds weer kans ziet de lasten af te wentelen op de minst draagkrachtigen. En nu dan weer een club die zijn hobby wil laten betalen door anderen, onder het mom van werkgelegenheid. Wij nemen aan dat deze brief ook geplaatst wordt in Uw volgende nummer, niet om ons te verdedigen, dat hebben we niet nodig omdat we achter onze beslissing staan, maar om een paar dingen recht te zetten. Wij willen besluiten met een opmer king uit het artikel waar we volkomen achter staan, n.l. dat er tot nu toe geen enkele serieuze poging is gedaan om de voordelen van de regionale omroep voor Zeeland op een rij te zetten. Wij trekken daarom de konklusie dat de nadelen (Financieel) voor zichzelf spreken. Met vriendelijke groeten, namens het bestuur, D.Nimmegeers, secretaris. (Naschr. red. Wellicht is het u ontgaan, maar uw eigen gewestelijk F.N.V.-bestuur heeft inmiddels inge zien dat de voordelen van streekradio groter zijn dan de nadelen van het tientje en is vóórstander geworden. Misschien kunt eens bij hen te rade gaan.) (gratis voor abonnees) H.H. Musici, speelt u voor het Anjerfonds of bent u linksdenkend? Bent u net als wij tegen de onzin van bewapening, kernenergie en andere dictaturen, speel en zing met ons, het LINKS KOLLECTIEF WALCHE REN mee. Informatie: Ton Besselink, Agaat 7, 4337 MX Middelburg, tel. 01180-38512 TE HUUR GEVRAAGD: ruime kamer met gebruik van keuken, douche en toilet, of kleine etage te Middelburg. Huur tot fl. 350,- p.m. Tel: 01140- 10431 Mensen op een speelse manier informeren over een milieuvrien delijk energiebeleid, dat is de opzet van de Energiekaravaan die deze zomer weer langs de Neder landse kust trekt. Woensdag 25 juli slaat het circus, want dat is't wel zo n beetje, zijn tenten op in Cadzand en vandaar gaat het langs Vlissingen naar het noorden tot op 15 augustus de reis wordt besloten in Den Helder. Met de karavaan reizen een aantal theatergroepen mee. Zij vergasten bezoekers op muziek, acrobatiek, theater en attracties voor kinderen, zoals poppenkast. Daarnaast kan iedereen meedoen aan het 'spel zonder atomen' en een aantrekkelijk ingerich te energietentoonstelling bezoeken. Kortom, een vrolijke manier om meer over milieuvriendelijke energie te weten te komen. Mensen die mee willen trekken om te helpen bij opbouwen en afbreken van tenten, bij de bediening op het terras, voor het koken, het aanleggen van licht en water, enzovoorts zijn nog zeer welkom. Ze kunnen zich opgeven bij Frans Schliekelmann (080-225408) en Puk van Meegeren (080-562318). Zondag 15 juli is er in de Catacomben aan de Oude Gracht 219 in Utrecht een grote voorbereidende bijeen komst voor iedereen die meegaat. Extra aandacht wordt natuurlijk besteed aan de door minister van Aardenne geopperde -en door Lub bers onderstreepte- ideeën voor de bouw van meer kerncentrales. In oude plannen is Zeeland de eerste gegadig de voor nieuwe kerncentrales en die plannen worden weer uit de ijskast gehaald. Genoemd werden destijds Borssele en Rilland. PZEM-direkteur Dalebout zal blij zijn met de verras sende wending op kernenergiebeleid, zo vlak na de miljoenen vergende brede discussie over kernenergie die toch aangeeft dat een meerderheid in Nederland tegen uitbreiding van het nucleaire park is. De Energiekara vaan geeft een lesje in democratie. Reden voor vrolijkheid, want ach ter deze ramen vestigt Nieuw Zeeland binnenkort een kantoor. Nieuw Zeeland kan beschikken over de tweede verdieping van het pand Dam 14 in Middelburg. Er is een aparte ruimte voor redactie en administratie en een voor de lay out van de krant. Een flinke vooruitgang, want vanaf het mo ment dat we het kantoor in gebruik nemen, zal de redaktie en admini stratie beter bereikbaar zijn dan voorheen het géval was, toen de medewerkers thuis of op het werk telefoontjes voor Nieuw Zeeland moesten aannemen. Post voor Nieuw Zeeland kan met ingang van juli al naar het nieuwe adres worden gestuurd (postcode 4331 GJ). Het nieuwe kantoor wordt te zijner tijd op geruchtmakende manier geopend. Foto Frank Husslage Ruim twintig inwoners van Middel burg trekken elke maand fl. 5,72 van hun PZEM-rekening af en gaan dat samen (als Vredesaktiegroep Walche ren) apart betalen op het PZEM- kantoor. Dit bedrag is een symbool voor de 572 kruisraketten, die in West-Europa zouden moeten komen. De PZEM vindt die aktie natuurlijk wel lastig, maar doet er verder absoluut niet moeilijk over. Burgemeester Wolters van Middel burg wel. Toen de groep op 4 juni na het betaal-bezoek aan het PZEM- kantoor op het stadhuis een petitie wilde aanbieden, weigerde de burge meester resoluut om die aan te nemen. Stel je voor: dan zou hij zichzelf inlaten met een aktie van burgerlijke ongehoorzaamheid! Geen haar op z'n hoofd die er aan dacht. Ook de vier wethouders klemden zich vast aan de parlementaire rokken van hun voorzitter en wensten niets te maken te hebben met die vreselijke onge hoorzame burgers. Iets voor u, een surfende leeuvfop uw buik? Zolang de voorraad strekt, zijn deze T-shirts te koop bij Nieuw Zeeland, dat ook op deze manier de naam van het blad meer bekendheid wil geven. De leeuw en het opschrift Maandblad Nieuw Zeeland zijn in een zeegroene kleur op het shirt gedrukt. Een shirt komt op 15 gulden, als u het afhaalt op ons nieuwe kantoor, Dam 14 in Middelburg. Bestellen kan ook, maar dan komt er fl. 2,80 aan portokosten bij. Wel even vermelden welke grootte (small, medium, large en extra large). Maak het bedrag over op giro 5485269 t.n.v. Stichting Nieuw Zeeland in Middelburg met ver melding van T-shirt(s) en de gewenste maat en u krijgt het pakketje thuisgestuurd. Dit is de affiche, die het sinds kort bestaande Komitee Zeeuwsvlaamse Anti-fascisten, verspreidt om op te hangen achter het raam. Op de keerzijde van de affiche wordt er op gewezen, dat de laatste tijd ook in Zeeuws-Vlaanderen een opleving valt te constateren in de aktiviteiten van extreem-rechtse en fascistische groe pen. Het ZAF wil om te beginnen i n aandacht richten op de aktiviteiten van de Centrumpartij. Geen overbo dige luxe, indien men bedenkt, dat juist in Terneuzen deze partij het hoogste percentage stemmen van heel Zeeland haalde bij de Europese verkiezingen. Wie informatie wil of aktief mee wil draaien in het ZAF kan terecht op Postbus 57 in Aardenburg. Ook in Goes zijn mensen bezig met de oprichting van een Werkgroep tegen Fascisme, zoals die moet gaan heten. Zij vinden dat rascistische en fascis tische groepen de samenleving splijten door minderheidsgroepen de schuld te geven van ontwikkelingen die hen niet welgevallig zijn. Het gaat Goes niet in de eerste plaats om de Centrum Partij, al is deze partij de spreekbuis van fascistische groepen. Deze partij. bestaat bij de gratie van het bestaan van mensen die een simpel wereldbeeld hebben: ik ben goed en hij is slecht.De werkgroep in oprichting neemt zich voor tegen dat simpele wereldbeeld in actie te komen. Het voorlopige adres is: J.D. van Mellestraat 40, 4461 VT Goes, tel. 01100-15988.

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 4