Groot feest in supermarkt-city 21 JULI TlM 5 AUGUSTUS: 9 Werkteater Supermarkt City Gries NIEUW ZEELAND Met een budget van ruim meer dan 100.000 gulden (voornamelijk dankzij subsidies van gemeente en provincie) mocht de Culturele Raad Vlissingen aan de slag gaan om een daverend straatfestival te organiseren. Het gereed komen van de Vlissingse boulevards maakte de subsidiegevers zo gul. Er is uiteindelijk - een programma tot stand gekomen dat typisch Vlissings mag heten: vrijwel alle evenementen en voorstellingen zijn voor een breed publiek bedoeld, kinderen niet uitgesloten. Er is popmuziek, circus en veel circusachtigs, dans, Afrikaan se jazz, theater en natuurlijk veel straatthea ter met nogal wat groepen die naam maakten op het Amsterdamse Festival of Fools, tentoonstellingen en installaties. Er zijn nogal wat voorstellingen van mensen en groepen die nog naam moeten maken; die kunnen uitstekend zijn, maar vantevoren valt daar nog niet zo veel over te zeggen. Vast staat in elk geval dat de voorstellingen van het Werkteater hoogtepunten worden. En die van Django Edwards of Pigeon Drops. De Argentijn se clown Leonardo en Sheer Madness, mensen die het Amsterdamse Festival of Fools tot een succes maakten. Django Edwards is bezig aan een afscheidstoernee, want hij gaat weer definitief terug naar Amerika. In Vlissingen is maandag 23 juli een voorstelling van hem te zien met de hoogtepunten uit de programma 's van de afgelopen jaren. 'Het is toch prachtig om een plekje op straat te maken en dan een kring van lachende gezichten om je heen te zien', zegt regisseur George Isherwood van de internatio nale theatergroep Sheer Madness. In een heel eigen stijl maakte Sheer Madness juweeltjes van parodieën, zoals The Edgar Allan Poe-show, Acropolis now en The Cow of the Baskervilles. In Vlissingen zijn Shakespeare's Greatest Hits en Napoleon te zien in de Spiegeltent. Het is niet alleen malligheid bij Sheer Madness. Koningen zijn in hun voorstellingen weinig koninklijk, leiders worden belachelijk gemaakt. In Spanje nam het publiek een sneer naar de oppositieleider niet in dank af, maar meestal vallen de kritische opmerkingen in goede aarde. De tekst wordt zo veel mogelijk vertaald. 'Vaak komen we met een aantal kernwoorden al heel ver,' zegt Isherwood. 'Het meeste spreekt voor zich. Onze voorstelling en zijn als een comic strip, heel makkelijk te volgen. Op straat werkt dat het beste.' Van het Werkteater zijn de voorstellingen Tussen Hemel en Aarde en Leichner No. 5 te zien en de kindervoorstellingen Broertjes. Tussen Hemel en aarde is tot stand gekomen op traditionele Werk-teater-manier, namelijk door improvisatie. Tussen in en tussen uit ogen dicht of ogen open zit een ogenblik van géén van twee maak je vreemde dingen mee. Dit 'titelgedicht' geeft aan dat het over schimmig gebied gaat waar je alle kanten mee uit kunt. De voorstelling kent vele aardige momenten, als op virtuoze manier en zonder een spoor van goedkoop leedvermaak kleine menselijke trage dies aan bod komen. Een dame in een acryl pseudo-erotisch jurkje roept nogal ongerijmd dat ze het riü een keer gaat zeggen. Vervolgens komt op verwijtende toon de verzuchting dat ze al een jaar geen seks heeft gehad. De andere spelers concluderen dat ze warmte nodig heeft. NCR- criticus Pieter Kottman concludeert dat Joop Admiraal, Daria Mohr, Hans Man in 't Veld, Kenneth Herdigein en andere spelers er geen samenhangend geheel van weten te maken. Maar het hoort ook tot de tradities van het Werkteater dat een voorstelling pas op de lange duur een definitieve vorm vindt en Kottman zag Tussen Hemel en aarde begin juni. De regie is in handen van Shireen Strooker en muziek en liedjes zijn van Bram Vermeulen. Leichner No 5, een Berlijns parfummerk voor gebruik in het theater, is een nieuwere voorstelling. Het titelgedicht luidt als volgt: Alsof dat van belang is als je in de spiegel kijkt. Duizend maskers zijn erin verschenen en weer verdwenen. Het genoegen om duizend doden te sterven. Black out en halen. Applaus. De kring van oude getrouwen wordt steeds kleiner. Alsof dat van belang is als je in de spiegel kijkt. Meer inhoudelijke informatie over deze voorstel ling is er niet, evenmin als voor de kindervoorstel ling Broertjes, die gespeeld wordt door Frank en René Groothof en pianist Paul Prenen. Een botsende mengeling van circus, middeleeuw se rituelen, muziek en punk-achtige beeldhouw werken, dat is het werk van Dogtroep. Deze ook al internationaal werkende groep vindt dat er een soort kunstenaars nodig is dat doorheeft dat kunst ook met voeten, gulp en maag van doen heeft. Ze werken tussen twee krachtvelden: de grote kunsttradities aan de ene kant en aan de andere kant de vitaliteit en de dynamiek van het publiek van Supermarkt-City. Kunst moet veel meer onderdeel worden van het dagelijks leven, zoals doperwtjes, en het is een vergissing te menen dat succesvol kunst maken voor publiek van Supermarkt-City ook betekent dat je tot stompzinnig amusement moet afzakken, aldus Dogtroep. Een Franse recensent valt de wreedheid, fantastische poëzie en de humor op. Zandberg met schelp, een installatie van Jeroen van Rijn. T en toonstel lin gen Een Duitser schrijft over de Amsterdammers onder meer: daarbij de monotone klank composities, gespeeld door spelers die als spoken uit het donker opduiken. Oerklanken uit het publiek. De indringend hamerende muziek, de betovering van het vuur, symbolische stukken die doen denken aan oervormen van cultuur, daartussen clownerie en goochelkunstjes, een fantastische koets komt aanrollen, het macabere gevecht tussen twee reuzen die lansen dragen. Alles werkt onwerkelijk als in een droom en meeslepend tegelijk.' Wat de Zeeuwse inbreng betreft: Sint Juttemisen Flup en Ju zijn ook weer van de partij. Na deze door de onbekendheid met vele groepen vrij willekeurige greep uit het programma nog even aandacht voor het onderdeel tentoonstel lingen. Anton Versteegde uit Uden maakt een installatie van tentvormen uit bamboe en beschilderd zeil. Hij zet de vormen op de boulevard in elkaar en brengt ze daarna naar de Spuikom en de overloop van de Spuikom en boulevard, zodat er een route ontstaat van Spuikom naar boulevard. In totaal bouwt hij zo' n twintig tenten in verschillende vormen. De installatie van Jack Vreeke uit Eindhoven heet Aangespoelde Potvis 1984. Hij construeert de potvis van aangespoeld materiaal op het strand. Bezoekers mogen helpen. De Schiedammer Joop van Rijn is van plan een pyramide-achtige constructie te bouwen waarop hij een van zand en bindmiddel gemaakte schelpvorm wil zetten. AD DE JONG E j'ok in de krante elese da me an't vergriezen bin? Ik gloave 't nog es ok. Bie mien in de buurt bin d'rme t wêê mi die nog jonger bin dan vuuftig. Nog even en oales is gries. D n oek dl a ze nog jonge kwêêks is zwart. A'j begriept wa'k bedoele. Nog even en bie ons regere de zwarte de grieze. J'ei toch a nie vee in te briengen en dat za dan nog minder worre. De zwart ouwe di nie van. Nergens in de Schrift wor ommers esproke over inspraak van onder op. Dus dan oeft het ok nie. In d' n tied a ze dat boekje eschreven wier d'r allèêne in e fluusterd. En dan nog van boven ril benee. En zö ze't motte bluuve. Di bin wè's daegen da 'k last van die grieze vlaegen. Sombere buujen bin dat. Dan zie 'k het zwaer in. En dikkels krieg 'k nog gliek ok. Van de week zag' k inééns de Zwarte Revolutie over ons ene komme. De rooien me ehad, de groenen is bienae over en de zwarten die komt. Net zö iets as bie Ko Mijnie (erie) in Perzië. Mè dan ier in 't land. En groate kans at bie ons op' t durp begunt. Wellicht da de paus d r ok nog broad in ziet. Ik zie die jurk cf r voe an om kontakt op te nemen mie de S.G.P. 't CDA za dan, as gewoonlijk, d'r eigen wee zwaer verantwoordelijk voele. En achter mekare ok zwart worre. Om zö mee te bluuve proaten. Wan da's ok even een gries stelletje, ee! (Om a de groene in opkomst bin, ulder ok ineens groene anplakbiljet- ten. En van de open schole op de tillevisie ze dat regenboogje ejat. Geweun estole. Ik 't we ezie.) Die doe dus precies oales om an de macht te bluuven. Vandaege nog gries en merge zwart. Zwarte macht. Zwarte magie. Op een van de vele wand horretjes in de wienkel sfi: 'De Zegen des Heeren maakt rijk.' Ik za dat leste woordje is verandere in 'grijs'. Misschien kan 'k het dan nog wè verkoape ok. SIENKEL

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 9