TOBKUNST Broeders strijdt niet meer voor andere twisten' 2 Degradatie Lijmpoging? Vakantie Rectificatie: Sienkel Schat, ik ben bij meneer Jansen J1P Johan's Eeties Broodnodig De Boekenbeurs' HIEUW ZEELAND Linkse directe De gemeente Middelburg heeft twee socialistische wethouders, allebei baasjes, allebei dwars. Dat gaat niet goed samen, zo bleek in de vorige zittingsperiode en de PvdA Middelburg wilde de twee wethou ders slechts op de hoogst verkiesbare plaatsen zetten op voorwaarde dat ze hun persoonlijke conflicten opzij zouden zetten terwille van een socialistisch beleid. Ze beloofden het plechtig, maar konden het niet waar maken. Op advies van zijn dokter is Henk Gillissen met ziekteverlof gegaan. De schuld ligt bij Gerrit Schoenmakers vindt Gillissen. Henk vindt het niet eerlijk dat hij fors heeft moeten bezuinigen, terwijl Gerrit met z'n cultuurbe leid buiten schot is gebleven. En hij vindt Gerrit ook een slechte baas, want hij laat zijn ambtenaren naar de donder gaan, zo liet hij de mensen via de provinciale krant weten. En: hij d'ruit of ik d'ruit. Gerrit noemt Henk ziek en zegt dat hij van zijn woorden geen brood kan bakken. Het is Henk Gillissen geweest die zijn persoonlijke conflicten met Schoenmakers publiek heeft gemaakt, zelfs met steun van drie ambtenaren. Dat is hem door de PvdA fractie en de Middelburgse PvdA- afdeling niet in dank afgenomen, dat is logisch. De fractie noemde het een ernstige politieke taxatiefout. Dat is heel voorzichtig gezegd, want de enige verliezer bij dit conflict is de PvdA zelf. De VVD zit al te springen om een wethouderszetel over te nemen. Hoewel Gillissen zegt dat de conflicten alleen op het persoonlijke vlak liggen, zijn er wel degelijk flinke verschillen in politieke opvat tingen te vinden. Gillissen en de twee CDA-wethouders zijn het niet zo eens met Schoenmaker's cultuurbeleid. Zij willen de commissie cultuur als zelfstan dige commissie opheffen en laten opgaan in een grote commissie voor welzijnsaangelegen- heden. Schoenmakers is daar natuurlijk fel tegen gekant, want dat zou een flinke degradatie van zijn cultuurbeleid betekenen. Hij dreigt af te treden als zijn collega's dat willen doorzetten. De beide socialistische wethouders staan hier dus tegenover elkaar. De PvdA-fractie werkt aan een bemiddelings voorstel over de commissies dat op 27 augustus door de gemeenteraad wordt besproken. Daarnaast voert Schoenmakers strijd voor een culturele bestemming van de Kloveniersdoelen. B. en w. hadden zich in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1984 ook voor een culturele bestemming uitgespro ken, maar een meerderheid begon besprekin gen met de stichting Welzijn voor Ouderen, terwijl Schoenmakers met de Stichting Nieuwe Muziek praatte over een mogelijke vestiging in de Kloveniersdoelen. Ook hierin zit de ene socialist, Gillissen, de andere socialist, Schoenmakers, dwars. Over deze zaken ontstaat op de b. en w. vergadering van 19 juni zo' n ruzie tussen de twee socialisten dat Gillissen met ziekteverlof gaat. Tussen Gillissens persoonlijke ontboe zemingen in de provinciale krant zijn óók politieke te vinden. Hij noemt Schoenmaker's cultuurbeleid elitair, hij is het niet eens met het voornemen van Schoenmakers om Nieuwe Muziek meer subsidie te geven ten koste van muziekkorpsen en zangkoren, kortom de vraag is of Gillissen nog wel in de pas loopt met het Middelburgs partijprogramma. Het ziet er naar uit dat de partij Gillissen op enkele gebieden zal moeten corrigeren. Nu de zaak zo op de spits is gedreven, wil noch fractie-voor zitter Verduin, noch afdelingsvoorzitter Os kam er iets over zeggen. Ze zwijgen ook over het soms merkwaardige stemgedrag van beide wethouders die vaak slecht met de PvdA- fractie samen werken en na stemafspraken tijdens een vergadering plotseling anders kunnen stemmen. Als in b. en w. Schoenma kers ja zegt, zegt Gillissen nee. 'We willen het nu even laten rusten', verklaart Nico Oskam. 'Begin augustus komen de bestuurders en de fractie bij elkaar om de zaak eens te bespreken. We streven naar een oplossing die het minste schade doet aan de partij. Een lijmpoging? 'Heling van de breuk is natuurlijk de mooiste oplossing. Maar als Gillissen bij zijn stand punt blijft, dan moeten we een keus maken tussen een van de twee. Dat eist hij.' Van sommige Pvd A-bestuurders mogen beide wethouders verdwijnen. Afdelingsbestuurder Ton Besselink vindt het zo' n kwalijke zaak dat Gillissen de raad voor de keus stelt tussen een van de twee socialistische wethouders dat hij voor Schoenmakers kiest. In een in de provinciale krant gepubliceerde brief schrijft hij: 'Voor een dergelijke ergelijke vorm van chantage mag je niet wijken, zeer zeker in de politiek niet. Dat de heer Gillissen en Wien oneigenlijke argumenten moeten gebruiken, zoals hun gezondheid, plaatst de heren in de sfeer van Privé en Story. Socialisten argumen teren nog altijd, zonder eikaars kop te eisen, degenen die dit wel doen, plegen een hoofdzonde en daarvoor moet je bij het CDA wezen. Maar dat wist deze (derde CDA?) wethouder toch al. AD DE JONG Tekening Benno Vranken Vervolg van pag. 1. de vertegenwoordigers van de twee kunstenaars bonden uit de commissie worden gegooid. In plaats daarvan komt er een man van WVC met vetorecht, zodat de vereiste bezuinigingen op de BKR in elk geval in'85 kunnen worden gehaald. Want tot op heden schijnt dat nog niet zo te lukken. Voor Anne van der Velden was de slechte aankoop in juni nog niet zo' n ramp, want ze had een nieuwe inlevering gepland in juli. Dan kon ze de zomermaanden tot de nieuwe inleverings datum in oktober in elk geval doorkomen. Een briefje gooide roet in het eten: de commissie meldde met vakantie te zijn op de inleverdatum. Wel heeft de commissie nog besloten 'om in haar advisering op 12 en 13 september a.s. rekening te houden met een eventueel ontstane achterstand in de voorzieningsperiode door het uitvallen van een beoordelingsvergadering.' Het had voor Anne weinig nut; ze moest bij de bijstand aankloppen om de zomer door te komen. De BBK en de Kunstenbond FNV schreven een boze brief naar b. en w. over deze plotselinge vakantie, terwijl aan het begin van het jaar alle inleverdata waren vastgesteld. En wat krijgen ze als antwoord: het voorstel de juli-vergadering te laten vervallen is afkomstig van de artistieke sectie, inclusief de vertegenwoordigers van de kunstenaarsbonden. Jan Wolffers: 'Het zijn dus onze eigen mensen die die stommiteit hebben uitgehaald. Als ze van vakantie terug zijn, dan zullen we eens een hartig woordje met ze spreken en ik denk dat er harde woorden zullen vallen. Als het althans waar is wat in de brief staat.' Dit soort dingen geeft in elk geval de afhankelijke positie van de BKR-kunstenaars aan. Het geeft ook aan dat het helemaal niet zo eenvoudig is om je in de BKR te handhaven. De kriteria zijn alleen niet altijd even duidelijk. Maar als kunstenaars ontevreden zijn met de BKR, betekent dat niet dat die zo ongeveer moet worden opgeheven. Want voorlopig is er nog geen betere regeling bedacht. AD DE JONG Helaas, helaas. In het verhaal over Hans Verhagen (N.Z. nr. 6) is een regel teveel toegevoegd aan het gedicht 'Rozen en motoren' uit de gelijknamige bundel uit 1963. Dit gedicht luidt: Het is niet vrij van rozen en ook het gebruik van motoren is aan mijn lichaam niet vreemd. Zee en land, Zeeland: hoort bij de passage over de tegenstellingen waaruit de poëziè van Verhagen is opgebouwd. Rectificatie 2 Uit de ondertekening van de ingezonden brief over Omroep Zeeland door D. Nimmegeers in ons laatste nummer, zou men kunnen afleiden, dat deze man secretaris van de FNV-Zeeland is. Hij is echter bestuurslid van de afdeling Terneuzen van de FNV. Sienkel ei z'n wienkel gesloten en zit deze maend in z' n blote hat an t strange. Reigerstraat 7 Middelburg Herenstraat 6a Middelburg Uit Steengoedklei met de hand gedraaide produkten. Steengoed (grès) wordt op hoge temperatuur gebakken en geglazuurd. Dus gedegen en zonder chemische resten. Zowel uit voorraad als op bestelling. Pottenmarkt Middelburg Voor een onbespoten en kleinschaliger Zeeland. de tuin van broeder Ludovicus Lange Noordstraat 58 4331 CE Middelburg Tel: 01180-26011 De Schepel,scheldestraat 18 Vlissingen 01184-10050 H In en verkoop van 2e hands boeken Turfkaai 33, 4431 JV Middelburg Telefoon 01180-33531 Geopend: 10.00 tot 1.00 uur Keuze uit 30 bieren. Blaauwe Steen 1 - GOES - Tel. 16156 2 Cultureel - Café IN DC VERKEERDE WERELD" Avondje stappen? op een zon overgoten terrasje aan het strand kijken naar een eindeloze zee. Openingstijden Dinsdag t/m woensdag v.16.00 tot 24.00 uur donderdag t/m zaterdag v.1600 tot 01.00 uur zondags v. 16.00 tot 21.00 uur vtasmorkf 41 middelburg M.0m0-33S4t

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 2