PP(0{€ Ko de Jonge Qnoeten uit.... Is de rechercheur de dader? De dood sluimert in het slib 7 Regen Sprookjes van de neef van de lokomotief (4). IN DE TREIN. Pechiney Oh ja in een ton UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Goede trouw Paling KffiUW ZEELAND De man had de laatste trein gemist. In de stromende regen stond hij hem na te kijken. Met twee koffers in zijn handen. Van de andere kant kwam nog een trein aanrijden. Hij stopte langs het perron. Een deur ging open en een vrouw stapte uit. Ze keek even naar de man die daar zo eenzaam in zijn jas gedoken stond. Hun blikken hielden elkaar vast. Ze aarzelde, liep even door en draaide zich dan weer om. 'U ziet er wat verlaten uit. Kan ik misschien ergens mee helpen?', vroeg ze. De man haaide zijn schouders op. 'Ik heb de laatste trein gemist', zei hij met een onzekere glimlach. 'Kan ik u ergens heenbrengen?' Ik heb de auto voor het station staan.' De vrouw vroeg het vriendelijk. De man knikte langzaam en liep met haar mee het perron af. In de auto zei de vrouw: 'Misschien kunt u beter mee naar mijn huis gaan om te drogen. U bent doornat. En even een kop koffie drinken. Wat denkt u?' Ze keek hem verwachtingsvol aan. De man keek naar de stromende regen, glimlachte flauwtjes en zweeg. Hij zag er moe uit. In het huis van de vrouw aangekomen deed de man zijn natte kleren uit. Zij pakte de kledingstukken een voor een aan en legde ze te drogen op de verwarming. Daarna zette ze koffie. Hij zat zwijgend op de bank in de kamerjas die ze hem had gegeven. Tevreden bijna. De vrouw keek naar hem terwijl hij zijn koffie dronk. Er kwam een warme blik in haar ogen. De klok op de schoorsteen sloeg twaalf keer. 'Vandaag zijn we vijfentwintig jaar getrouwd,' zei ze zachtjes. De man knikte. 'Een hele tijd', zei hij en dronk in één teug zijn kopje leeg. RAATS G.P. Kool. Op een avond al weer een tijdje geleden zat in het voorste gedeelte van een trein naar Vlissingen een da me de krant te lezen. Ze had prachti ge slangeleren schoentjes aan. Dat was een biezondere vrouw. Als kind had ze eens haar moeder' s viool aan een matroos gegeven. Ze was op haar zeventiende naar Genève ge gaan, om er te studeren. Er kwam pas na tien jaar bericht van haar: 'Ha, ha.... ik was al die tijd in Dakar, maar ik ben er niet gebleven.' Ik denk dat die eigenaardige vrouw met meer dan achttienhonderd mannen de liefde heeft bedreven. O, pas toch op met haar, vooral als je iets verzamelt: ze eet je lucifersdoosjes rustig op en ook van de duurste postzegels scheurt ze doodleuk een hoekje. Verder zaten er in dat gedeelte nog een paar ingenieurs en een scholier uit Goes. De ingenieurs waren over 'de brand op zee' aan het praten. Op zeker ogenblik is er voor in de trein ook nog een komponist ingestapt. Maar die is naar achteren doorgelopen. Het is niet voor het eerst, dat er geruchten de ronde doen, dat het slecht gaat met de aluminiumfabriek Pechi ney in het Sloe. Het opvallende is alleen, dat de geruchten nu niet in het najaar zijn opgekomen. Vroeger was het meestal zo, dat tegen de tijd dat er promoties, loonsverbeteringen en der gelijke gegeven moesten worden, plot seling berichten over dreigende sluiting van de fabriek opdoemden. Waarna iemand dus promotie kreeg, want iedereen moest al blij zijn, dat-ie z'n werk kon houden. Maar deze keer begon het al in juni. In de haven van Vlissingen was een schip gesignaleerd, die containers vol alumi- nium-broodjes -afkomstig van Pechi- ney-Australié- loste. Die containers gingen naar het bedrijf Neuf Brisach in Zwitserland, de grootste afnemer van Pechiney-Nederland. Kort daarop werden 64 smelt-ovens in het Vlissings bedrijf stilgelegd. Directeur Casulli (die ontkent, dat er aluminium uit Australië wordt aangevoerd) roept, dat Pechiney met enorme problemen kampt. En voegt er -gewoontege trouw- aan toe, dat de energieprijs te hoog is. Het is dus mogelijk, dat het stilleggen van de ovens bedoeld is als drukmiddel tegen de Nederlandse (en Zeeuwse) overheid om de elektriciteitsprijzen nóg lager te maken. Hopelijk, stappen ze er niet in. Want het stilleggen van Pechiney biedt meer voordelen dan nadelen: geen fluorvervuiling meer, de stroomprijzen kunnen verlaagd wor den én de kerncentrale Borssele is overbodig geworden. 'Het is verbazingwekkend, dat op steeds meer onverwachte lokaties in Zeeland gif opduikt.' Die opmerking komt van de Zeeuwse milieu-inspecteur, drs. G.J. Beijen als hij geconfronteerd wordt met de resultaten van slib-monsters uit het Philippine-kanaal. In mei van dit jaar stelde het psp-cpn-statenlid Hans Dupré al vragen over een ernstige verontreiniging van dat kanaal (het vroegere toegangska naal van de Westerschelde naar de (mossel)haven van Philippine. Hij kreeg toen geen antwoord op de vraag wat de bemonstering had aangetoond. Intussen is ons duidelijk geworden, dat een door het waterschap De Drie Ambachten in januari genomen mon ster heeft aangetoond, dat zich in het slib van het kanaal een zeer hoge concentratie arseen bevindt, namelijk 0,153 gram per kilo droge stof. Indien men weet dat arseen in al zijn voorkomende verbindingen een zeer giftige stof is (een dosis van 0,1 gram is over het algemeen dodelijk) en vermoedelijk kankerverwekkend, dan waterleidingsbedrijf WMZ. Het feit, dat WMZ, zodra de resultaten van het tweede onderzoek volledig bekend zijn, als een der betrokkenen rond de tafel zal gaan zitten, wijst ook in die richting. De heer Meessen (hoofd technische dienst van het waterschap) ontkent niet dat met het beschik baar komen van de gegevens van het tweede onderzoek er meer aanwijzin gen komen in de richting van WMZ als mogelijke vervuiler. Enkele details die een dergelijke aanwijzing kracht bijzetten, zijn dat toen in 1982 slibmonsters werden genomen in een stuk van het kanaal tot vlak voor de plek, waar het opzienba rende arseenmonster van dit jaar werd genomen, er enkel organisch materiaal werd aangetroffen. Dat deel van het kanaal werd toen uitgebaggerd, zodat het uitgesloten is, dat het nu gevonden arseen uit de richting Philippine is komen 'afzakken' door het uitgebag gerde kanaal om zich over een niet uitgebaggerd, hoger deel in de richting van het WMZ-terrein te begeven (waar uiteindelijk wél het giftige slib werd aangetroffen). Ook is het onmogelijk dat het arseen -via het Isabellakanaal- uit België afkomstig is omdat het dan 2 kilometer tegen de stroom in naar de vindplaats zou moeten zijn 'gezwom men'. Niettemin wijst WMZ-directeur ir. Stoter iedere beschuldiging van de hand. Geconfronteerd met de -voorgaande- logische redenering, zegt hij slechts niet te weten hoe WMZ verantwoorde lijk zou kunnen zijn voor de arseen concentratie. Immers het bedrijf loost sinds 1962 geen slib meer in het kanaal. Op de vraag of het arseen bij het lozen van organisch materiaal (wat wél door WMZ gebeurt) kan zijn meegekomen, is het antwoord, dat zoiets weten schappelijk onmogelijk is. De door WMZ gebruikte chemicaliën bevatten wel veel ijzersulfide, maar geen arseen, aldus ir. Stoter (in het slibmonster is toevallig ook'n hoge concentratie ijzer lijkt snel ingrijpen vanzelfsprekend. Zeker omdat het kanaal op circa twee kilometer van de plaats waar het monster werd genomen, uitmondt in het zwem- en rekreatiewater De Braakman. Bovendien is het kanaal bij velen een geliefd viswater, waar regelmatig de in de modder levende paling wordt gevangen. Milieu-inspecteur Beijen toont zich wel bezorgd over de hoge concentratie, die in het kanaal-slib werd gevonden, maar sanering van het kanaal zal nog wel enkele jaren op zich moeten laten wachten. Reden: de beperkte finan ciële middelen. Daarom ziet hij op korte termijn meer in het uitbaggeren en tijdelijk opslaan van het vergiftigde slib. Dat het gif zo dicht bij het rekreatie water De Braakman werd gevonden, baart hem minder zorgen: het gif zat immers in het slib en niet in het water. En dat slib wordt alleen in de winterperiode wel eens in beweging gebracht door de dan soms aanwezige sterke stroming. Zelfs het feit dat op de plek van de geconstateerde vergiftiging regelmatig paling wordt opgevist, brengt drs. Beijen niet in paniek: 'Het vervolg-onderzoek moet eerst worden afgerond, zodat op basis daarvan met alle belanghebbenden bekeken kan worden welke maatregelen getroffen kunnen worden.' De lange tijd, die het onderzoek intussen al in beslag neemt, zal er echter wel voor zorgen, dat vóór er eventuele maatregelen getroffen wor den, zowel het rekreatie- als het visseizoen achter de rug zijn. Intussen is ons al wel bekend, dat een tweede onderzoek uitwees, dat één van de vier slibmonsters een ook -ook veel te hoge- concentratie van 0,075 gram arseen per kilo droge stof opleverde. Dat monster was duidelijk dichter bij het rekreatie- gebied De Braakman genomen. Van belang is natuurlijk niet alleen dat het gif verwijderd wordt, maar vooral wie de vervuiler is. Al eens eerder is gewezen in de richting van het Lozingspijp van WMZ op het Phillippine-kanaal. Foto: Dick van Wolferen -53 gram per kilo droge stof- aange troffen). Hoe dan ook, WMZ kan de dader niet zijn volgens de directeur, die daarbij wijst op de goede trouw van het waterleidingsbedrijf. Hoe zwaar aan die goede trouw getild moet worden is nog maar de vraag als men weet dat WMZ zeker organisch afval loost zónder vergunning. Merkwaardig in de hele zaak is, dat de slib-monsters worden onderzocht in.... ....het laboratorium van WMZ! Vol gens de heer Meessen brengt het waterschap wel meer monsters bij WMZ en staan er op die monsters geen namen, slechts nummers. Toch blijft het zachtgezegd vreemd dat een mogelijke dader zelf het onderzoek doet. ANDRÉ VAN HIMME

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 7