DE BIJBAAN VAN BOERTIEN bibüo^j. vermomd. ^<o7r ....de strijdigheid der belangen i Sinds juli van dit jaar is drs. C. Boertien niet alleen Commissaris van de Koningin in Zeeland maar ook nog commissaris van de Koninklijke Shell Nederland BV. Een uiterst klein berichtje in een huis- aan-huis blad bracht dat nieuws. Daar mee leek de kous af in Zeeland. Merkwaardig, want vrijwel tegelijkertijd was er in Noord-Brabant een tamelijk hevige diskussie gaande over het feit dat de heer Dries van Agt behalve het commissariaat van de Koningin ook dat van DSM plus een andere commercieel bedrijf in handen had. De volksvertegenwoordigers in Brabant (inclusief het CDA) vonden dat een zeer ongelukkige combinatie van (goed betaalde) banen. Ze vroegen hem om de commercieële commissariaten op te geven. Dat deed Van Agt overigens niet. Hij deelde de staten uiteindelijk mee, dat de vervulling van z'n twee bijbanen 'generlei schade of nadeel hebben toegebracht aan mijn werk hier ten dienste van onze provincie. Mevrouw Baartmans (fraktievoorzitster van de PvdA in de Brabantse staten) tegenover Nieuw Zeeland: 'Wij blijven van mening, dat er kans is op strijdigheid van belangen. Van Agt zit hier om de belangen van Brabant te behartigen. En nu kan hij wel zeggen, dat zijn commissariaat bij DSM zelfs in voordeel van Brabant is, maar dan is hij wel hoogstper soonlijk aan het beoordelen wat het belang van Brabant is. Dat onttrekt zich totaal aan de waarneming van de staten. Daarom blijf ik vinden dat het niet kan en dus gaan we het opnieuw aan de orde stellen.' De nieuwe (PvdA)-commissaris van Zuid- Holland, Schelto Patijn denkt duidelijk heel anders over bijbanen: 'Ik zal dikbetaalde bijbanen altijd weigeren', zo laat hij weten. Patijn is van mening, dat je als Commissaris der Koningin vrij moet staan van het bedrijfs leven. En het argument, datje als commissa ris zoveel te weten komt, dat ook ten goede van de provincie kan komen, doet hij af met: 'Je komt de heren van het bedrijfsleven vaak genoeg tegen op bijeenkomsten, lunches en dergelijke om tóch goed op de hoogte te blijven. Niet opportuun De rcdaktie van Nieuw Zeeland besloot om de bezwaren die in Brabant gelden aan de heer Boertien voor te leggen voor commen taar. Maar dat lukte niet. Na enige vergeefse pogingen om hem te spreken te krijgen en het tevoren inleveren van vragen, liet hij middels kabinetschef De Ru weten, dat hij 'het niet opportuun acht om verantwoording af te leggen tegenover de pers. Daarvoor' -aldus Boertien- 'is een ander Jorum, namelijk de provinciale staten. Jammer, want we hadden de nieuwe Shell- commissaris zo graag willen vragen hoe hij de belangen van de werkgelegenheid bij de in Zeeland gevestigde raffinaderij Total denkt te behartigen. We herinneren ons immers levendig een interview, dat we ten tijde van de oliecrisis hadden met de directeur van Shell- Nederland. Die verkondigde toen dat door het inkrimpen van de markt de kleine Nederlandse raffinaderijen (Mobil en Total) wel het loodje zouden leggen. En hij was daar bepaald niet rouwig om. Uiteindelijk moest Mobil inderdaad stoppen en redde Total het 53 Q §- 3

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 15