A I k N HET SLOE? Lex Kroon I De eerste veertig uur 35 gulden per uur Vaste overwerkuren (8 uur) 40,50 gulden per uur Weekend-uren (8 uur) 45 gulden per uur 18% b.t.w. NAM/HCG betaalt per man 1400,00 324,00 360.00 - 374,40 2458,40 van koppelbaaspraktijken bleek trouwens ook bij de bouw van hun eigen kantoor. Ik heb getuigen die zelf als zwartwerker voor een koppelbaas hebben mee helpen bouwen aan het kantoor van Lubbers in Krimpen.' Winst In het boek schrijft Kroon: 'Verbaast u maar nergens over, bedenk de aloude spreuk der wijzen: 'De meesten zijn slecht.' Waarna een uiteenzetting volgt over het fenomeen 'koppelbaas'. Het is een onthullend stuk proza, ontleend aan de dagelijkse gang van zaken bij de grote Nederlandse concerns. Een fragment: Om geld te verdienen moeten koppelbazen binnen zien te komen bij grote gerenommeer de bedrijven. Dan komt men automatisch met de vraag:Weten die bedrijven dat zij met koppelbazen te maken hebben?' Hier moet ik volmondig ja op zeggen. Om diverse redenen. Men hoort een karwei aan te nemen vooreen vaste prijs. Het is verboden personeel in te huren, aan het eind van de werkzaamheden het aantal uren op te tellen en dan pas de aannemingssom te bepalen. Zie de zoge naamde Uitleenwei. Voordat men met een bedrijf in zee gaat, behoort men eerst te informeren met wie men van doen heeft. Of het een bonafide bedrijf is, er sociale af drachten worden gedaan en een informatie naar de personen die zo'n bedrijf runnen is ook niet overbodig. In de. prakt ijk gebeurt dit zelden of nooit. Zelfben ik met een b.v.. Las- en Constructie bedrijf Ruigeplaat, bij heel wat bekende bedrijven aan de bak geweest. Zo 'n b.v. behoort een werkplaats te hebben, een behoorlijk kantoor en over goede papieren te beschikken. Ruigeplaat had geen kantoor. Ook geen werkplaats, laat staan behoorlijke papieren. Het hele bedrijf bestond uit één telefoonbeantwoorder, die op afstand af te luisteren was. Waar kwam deze telefoonbeantwoorder-b.v. zo al niet binnen. Bij de Koninklijke Hoogovens, Nederlandse Aardolie Maatschappij, Hollandse Beton Groep, Hollandse Wegenbouw Zanen, Hol landse Constructie Groep, Lake en Elliot Valves, Van Hamburg b.v., De Vries in IJmuiden, Genicon, Van Mourik in Groot Ammers en nog enkele kleinere bedrijven. Moeilijk om zo'n klantenkring op te bouwen? Welnee, geld opent deuren die voor anderen gesloten blijven, wat ook de slogan is van dat rioolblad. De Nederlandse Staat -lees: de belastingbetaler- heeft flink meebetaald aan de riante winsten van de koppelbazen. Hoogovens is een bedrijf met staatssteun en de NAM is voor de helft een staatsbedrijf. Tien procent is in handen van de staat, vijfentwintig procent bij Shell en vijfentwin tig procent bij Esso en veertig procent bij de Staatsmijnen. (Er zijn ook belastingkantoren en politiebu reaus door koppelbazen gebouwd.) Wat levert het op? Bij een projekt van de NAMHCG betaalde men voor één man, werkzaam aan een overslagstation, het volgende tarief in het voorjaar van 1980 (er liepen veertig a vijftig man): De koppelbaas betaalt aan zijn werknemers per man: weekloon 40 uur overuren pensionkosten autovergoeding totaal 760,00 304,00 120,00 60.00 1244,00 Winst derhalve per man per week f. 1214,40 Tot zover Lex Kroon. Zijn boek 'Ik lach om niet te huilen' wordt uitgegeven door De Haan in Weesp. Kees Slager mm

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 27