TWEE KLACHTENBUREAU^ STORTEN ZICH OjP DE PATIENT Jarenlang is de patient, die in Zeeland moeilijkheden had met z'n huisarts of'n andere vertegen woordiger van de medische macht aan z'n lot overgelaten. En nu, plotseling staan twee patiënten verenigingen zich te verdringen om het voor die arme sloeber op te nemen. Op vrijdag 21 september startte in Goes het informatie- en klachtenbureau van de AVP (Algemene Vereniging voor Patiëntenbelan gen) en op 11 oktober wordt in datzelfde Goes een afdeling opgericht van de patien- tenbelangenvereniging 'Samen beter', die in Zeeuws-Vlaanderen al twee jaar een klach tenbureau heeft. Ook voor Midden- en Noord-Zeeland wil Samen Beter n klachten bureau opzetten. Teveel van'hetzelfde? Nieuw Zeeland sprak met vertegenwoordigers van beide groepen. Adrienne Donken is coördinatrice van het nieuwe klachtenbureau, dat de AVP in Goes draait. De AVP werd jaren geleden opgericht door oud-burgemeester van Goes, de heer Huber, leidde een niet zo geweldig florissant bestaan (1200 leden in het hele land op dit moment), maar peuterde een projekt- subsidie los voor een proef met drie klachtenbureaus in Nederland. Zeeland is (naast Amsterdam en Limburg) een van de drie regio's waar anderhalf jaar lang op kosten van CRM een klachtenbureau zal funktioneren. Dat bureau moet overigens -zo onthult mevr. Donken- grotendeeld draaien van vrijwilli gers: 'Ze zijn net klaar met hun opleiding. Nou ja, dat is 'n groot woord: het is niet veel meer dan eraan kunnen ruiken, want' t terrein van de gezondheidszorg is zo groot.' Wat doen die vrijwilligers en mevr. Donken zelf Mevr. Donken: 'We geven richtlijnen om de patient mondiger te maken. Ze moeten niet langer afhankelijk zijn van de medische wereld, maar tegelijk ook niet afhankelijk afhankelijk worden van ons. Dus stimuleren we het zélf doen. Natuurlijk ondernemen we ook wel dingen, maar niets zonder toestem ming. We zullen mensen ook nooit iets aanpraten. Als nou bijvoorbeeld iemand 'n verkeerd been is geamputeerd, zal ik in m'n hart zeggen: naar het medisch tuchtcollege. Maar als zo iemand alleen maar z' n verhaal kwijt wil, vind ik dat ook goed.' Samen Beter 'Ik vond 't al typerend, dat de AVP meteen zei, dat ze geen aktiegroep was', zegt FNV- districtsbestuurder Tjeu Strous. Hij is een van de oprichters van een Middenzeeuwse pendant van Samen Beter. Volgens hem is de AVP 'n heel brave club, waar zelfs artsen in het bestuur zitten. Ze waren zelfs voor de medicijnen-knaak omdat zo het kostenbesef bij de patient goed zou worden ontwikkeld. Strous: 'Wij voelen er meer voor om het kostenbesef bij de medict beter te ontwikke len. Wij zijn tegen de invoering van 'n eigen bijdrage voor ziekenfondspatiënten, we zijn tegen nóg meer geld naar specialistische toestanden en vóór versterking van de Eerste Lijns-zorg. Kortom: wij bemoeien ons ook met gezondheidspolitiek. We vinden ook dat artsen uiteindelijk in loondienst zouden moeten. In Zeeuws-Vlaanderen hebben we onze nek uitgestoken bij de affaire rond het ziekenhuis Hulst. De AVP hield braaf z'n mond.' In Hulst runt Marijke Hendriks de klachten opvang van Samen beter. 'Ik heb vroeger in de gezondheidszorg gewerkt en ik heb als patiënt zélf gemerkt hoe hard zo' n vereniging nodig is.' Al twee keer sleepte Samen Beter' n Zeeuwsvlaamse arts voor het Medische Tuchtcollege, alwaar hij een berisping kreeg. Volgens Mevr. Henderiks bouwt de AVP een te grote drempel in door mensen die opbellen naar Goes te laten komen: 'Wij gaan de mensen thuis opzoeken. Daar zijn ze meer op hun gemak dan in 'n vreemd kantoor.' Samen Beter zal mensen zeker adviseren om als het erin zit een zaak aan te spannen bij het Medisch Tuchtcollege of zelfs bij de burgerlijke rechter voor schade-vergoeding. Mevr. Henderiks: 'Maar dat is hier slecht geregeld. Bij algehele invaliditeit krijg je misschien 130.000 gulden, maar meestal wordt 't met veel minder afgedaan, terwijl je zelf veel kosten moet maken. Maar 'n arts voor het Tuchtcollege brengen werkt ook goed. Zeker voor de patiënten, die later met zu iemand te doen krijgen. De artsen hier moeten leren dat ze niet zomaar alles met mensen kunnen doen en de Zeeuwen moeten het afleren om artsen op' n voetstuk te zetten. Er is hier nog veel te doen in Zeeland.' Maar is twee clubs met klachtenbureaus niet wat veel? Zou het samen niet beter gaan? Strous: 'We gaan in Midden- en Noord- Zeeland óók aan klachtenopvang doen. We willen best samen met de AVP. Maar dan wél met zeggenschap in de organisatie van dat projekt.' Mevr. Hendriks: 'Ik zie ons nog niet samenwerken in Zeeuws-Vlaanderen. Of ze moeten hun aanpak veranderen, maar zoals ze het nu willen gaan doen, nee!! Dan maar alleen en zonder subsidie verder. TELEFOONNUMMERS AVP-projekt: 01100-31580 Samen Beter: 01140-15420 21

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 33