Gi'oote Openlucht-Meeting ag ake....' TE IJ ZEND IJ KE JAC. L. A. DE. LANGE van Middelburg en P. M. WINK van Gorincheni. op Zondag 5 Juli 1903, des namiddags te 3 ure Sprekers: Ollderwerüinvrijheidstelling van PETRUS NEIJSSEN." Laat geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zorgen present te zijn op dien dag in IJzendijke !l Buijsse van Biervliet - Neijssen van IJzendijke, op de weide ncliler hel Café TIVOLlbewoond door CIIAIKLES RO.MPIJ. TOKO A?N to< liet Terrein 10 Cent. II E II A T It IJ. Hel Mannenkoor van Vlissinyen cn een Muziekgezelschap zullen de Meeling opluisteren. gen Zangeres uil Middelburg z.d Ier eere van PETRUS NEIJSSEN een prachtige solo zingen. door JAG. L. A. DE LANGE. Er wordt thans op het tooneel der Nederlandsche Justitie 'n drama afgespeeld, zóó vreeselijk, zóó vol van intriges, als nog zeldenVp dat tooneel is opgevoerd. "Ret, moet yppr yplrpr vprwondprintr haren, wnar dp Nprlp.rlandsehp Middelburgse Bestuurdersbond, samen met onder andere de neutrale Werkmansveree- niging, met kapitaal van Wilbaut en geadviseerd door Van der Veer werd opgezet. De Lange werd een van de drie werknemers (deegmaker). Vanaf die tijd dateert zijn politieke aktiviteit. Hij ging redaktiewerk doen voor De Toekomst en toen Van der Veer weg moest, werd 'Jac. L.A.' bureauredakteur, belast met de plaatselijke berichtgeving. Dat deed hij naast zijn werk in de bakkerij. We zagen dat hij al snel in botsing kwam met vrouwe Justitia. Die beiden zouden elkaar nog vaker ontmoeten. In het voorjaar van 1901 b.v., toen De Lange tot drie maanden veroordeeld werd wegens belediging van notaris Zijlstra uit IJzendijke. Deze zou een dienstbode hebben zwanger gemaakt en ontslagen. Een volgende zaak zou de naam van De Lange in heel Zeeland vestigen. Hij was nog maar net vrij ('Ik ben niet bekeerd, noch getemd'), of een ernstig feit van klassejusti- tie en machtsmisbruik deed zich voor. Weer in IJzendijke. Daar was een boer uit Biervliet. Honoré Buijsse, op 13 oktober 1901 ten onrechte in zijn kraag gevat. Hij werd door agenten en marechaussees in elkaar geslagen. Toen hij de volgende dag daarvan aangifte kwam doen, werd hij zelf aangeklaagd wegens het slaan van de politie en het doen van valse aangifte. Op de terechtzitting in Middelburg getuigden velen tegen Buijsse, op één na: de jonge Petrus Neijssen, zoon van een landbouwer onder IJzendijke. Neijssen werd daarop wegens meineed tot 15 maanden veroor deeld. De Lange vond het niet pluis: ook de wachtmeester van de marechaussee ging niet vrijuit. 'Gaarne zouden we 'n agitatie in 't leven zien geroepen tegen dit vonnis.' Dat heeft Zeeuws-Vlaanderen geweten: die agitatie was agressief en gunde de tegen stander geen rust. Er werden vele vergade ringen gehouden en voortdurend vond De Lange nieuwe en merkwaardige gegevens. Hij zette Zeeland zo op stelten, dat b.v. de Vlissingsche Courant, die socialisme in Zeeland stelselmatig doodzweeg, sprak van een 'Zeeuwsche cause célèbre.' Zo bereikte hij dat de zaak-Buijsse in maart 1903 door de Hoge Raad werd terugverwezen naar een ander gerechtshof. Werd Buijsse vrijgesproken, dan verviel de meineed van Neijssen. Maar afwachten wat de rechters deden, was niet De Lange's stijl: 'Er mag niet worden stilgezeten - de zaak eischt gebiedend: warm houden!' Wie het waagde aan de onschuld van Neijssen te twijfelen, kreeg de wind van voren. Neijssen moest uiteindelijk zijn volle straf uitzitten. Maar de straf van.Buijsse werd van negen maanden tot drie weken teruggebracht, wel een bewijs hoe juist De Lange had gezien! De SDAPers namen in deze zaak een afwachtende houding aan, al probeerden ze voordeel te trekken van de opwinding in Zeeuws-Vlaanderen. Overigens bevochten ze de vrijen. De SDAP boycotte de drukkerij van De Toekomst, hoewel daar de beste arbeidsvoorwaarden heersten. Het lukte ook het drukwerk van de Middel- burgsche Bestuurdersbond daar weg te halen. Ze probeerde het tevergeefs in de, inmiddels zeer uitgebreide, 'De Broeder band'. De partij richtte zich toenemend op De Lange. Zijn schelden en zijn holle theorieën konden alleen maar de SDAP dwarsbomen en dat was ontoelaatbaar. Chocoladepartij Nu zal De Lange de laatste zijn geweest om te ontkennen dat hij goed schelden kon. Hij ging min of meer prat op zijn grootesmoel'. Het probleem van de SDAPers was, dat ze hem op vergaderingen meestal niet aankon den. Ze waren te netjes. 'De Lange was in zekere zin een bruut', vindt een oude SDAPer. Hij sprak dialekt en voelde goed aan wat het publiek wilde horen. Veel arbeiders leefden sterk met het idee 'dan komt de dag. de dag der verlossing en der wrake', waarvoor men zich gereed moest maken. De 'vrijen' maakten daarom intensief propaganda voor de algemene werkstaking en vonden elke staking, ook al werd die verloren, een sukses omdat de mensen er bewust door werden. Hervor mende maatregelen, praten met je uitbui ters. met de makers van onderdrukkende wetten, brachten je geen stap verder. SDAPers waren korrupt en even verwaten als verwaterd. De Lange had een hele ris van bijnamen voor hen: de Sociale Dominees en Advokatenpartij, (een verte kening, want van de Middelburgse afdeling waren b.v. de meeste leden werkzaam als arbeider in het ambacht), de 'chocolade partij' met 'grootmeester' Troelstra aan het hoofd. 'Hol geschreeuw en verwarde ideeën' was de standaardmening in de SDAP over 'de anarchisten' (een onderscheid tussen de verschillende schakeringen werd voor het gemak niet gemaakt). Het optreden van De Lange gaf natuurlijk stof voor die mening, maar wie niet verder keek verdoezelde de diepere overtuiging van de anarchisten. De Lange was niet dom en zijn ideeën over het anarchisme waren niet van de onvolwassen soort waar Wink zo'n kritiek op had. Hij kon wel een grote mond opzetten, maar hij was ook een reële vent. Zo riep hij in augustus 1902 de zuidelijke groepen op om een federatie te vormen. Deze moest voor gezamenlijke rekening sprekers laten optre den en de schriftelijke propaganda verbete ren. In oktober werd ze opgericht (Vlissingen, Middelburg, Dordrecht, Breda) en De Toekomst werd haar orgaan. De Lange probeerde ook in Den Haag, Schiedam, Delft en Rotterdam vaste voet te krijgen, maar dat mislukte. Tot augustus 1905 was 13

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 73