DEMONEN VAN DE ZONDAGMORGEN SPORTAANZIEN 1984 Otto Visser Sporttheater Wat vooraf ging Eerste bedrijf Tweede bedrijf Titel: Demonen van de zondagmorgen/ballet regie: Han van de Kop, Siem de Schaatser en Dick Snippe datum: 11 nov. 1984, 11.00 uur spelers: zie spelersbank, scheids muziek: Thomaso Albinoni, Adagio for strings and organ, uitgevoerd door The Sinfonia Instrumental Ensemble. Mede op initiatief van K.N.V.B.-man B. Kraak, is voor de zondagmorgen in Middelburg een recrea tie-zaalvoetbalcompetitie in het leven geroepen. Uw sportredaktie bezocht voor u uitgerekend dat treffen tussen de ploegen waarvoor de jaren gaan tellen: 1e K.V. Mostel Royal -P.Z.E.M. (uitslag 9-3). Bijna iedereen komt, wanneer de middelbare leeftijd nadert, in een crisisperiode terecht. Velen staan op een kruispunt in hun loopbaan. Zij weten dat ze de tqp van hun mogelijkheden hebben bereikt en vragen zich af: Moet ik zo nog 20, 25 jaar verder? De man heeft zich in die periode te realiseren aat doelen die men zich op jeugdige leeftijd had gesteld, niet bereikt zijn en ook niet meer te halen zijn. Men zal genoegen moeten nemen met de plaats waar men zich nu bevindt. Sommigen raken daardoor in paniek, komen tot onberekenbare reacties, tot krampachtige pogingen öm jeugddro men toch nog te verwerkelijken. Dikwijls ontstaat er een breuk in huwelijk of beroep. Heel wat mannen raken in een stroomversnelling. Wie er goed doorheen komt, verkeert in rustiger en aangename wateren. Maar vóór men er doorheen is, kan men heel wat schade oplopen. Leo Prick constateert dat er ontelbaar vele boeken zijn geschreven over de ontwikkeling van kinderen en jeugdigen. Publikaties over ontwikkelings- en veranderings processen bij volwassenen zijn er daarentegen maar weinig. De kleedkamers van dokters en psychotherapeuten vormen het bewijs dat er alle behoefte bestaat aan informatie over deze crisis periode in het leven van de man. Dit theaterstuk biedt deze informatie in een plezierig leesbare vorm. Toneelbeeld: Kleedruimte. Spelers komen binnengewandeld wanneer deur wordt opengeslagen. Kinderkoor: Vogelijn wat zingt gij vroeg! Nauw ontwaak ik uit mijn dromen. Of ik hoor u in de bomen. Is de dag niet lang genoeg? Is de dag niet lang genoeg Mannenkoor (vanuit deuropening): Knaap als ik mijn morgenzang Reeds een lange tijd heb gezongen, Komt gij uit uw bed gesprongen. Is de dag u dan te lang? Is de dag u dan te lang? er wordt gezongen tot de laatste speler zich heeft omgekleed, en hippend als een merel een serie kopbewegingen maakt. Toneelbeeld: op de spelers van de 1e K.V. Mostel Royal zitten v.l.n.r. psycho-analytiker/coach Prick, vaste wisselspeler Ferry, z'n zoon Dennis met blauw-geel petje, als gast op de bank Maurizio Castelli, ontwerper sportmode, Rinus, zojuist voor twee minuten naar de bank verwezen, diens zoon Alwin, tegen hem aanschuivend. Als het tweede bedrijf begint is het spel 14 minuten oud. Scheids (richting bank): Als ik op m'n duim klik, mannetje, mag je er weer inde scheidsrech ter is er voor uw plezier. Rinus: Verdomme, 'n gejaagde verkleedpartij, en wat levert het op (wist met z'n handdoek z'n glimmende tors af) (zich tot psycho-analytiker coach Prick wendend); Ik vind het heel vervelend als mensen je zo horen hijgen (imiteert een zeehond). Ferry: Niets is zo erg als(hij doet het geluid van een roestige handzaag na). Prick: (overtroeft hem met een imitatie van een gierende cirkelzaag, die langzaam overgaat in een astma-aanval). Alwin (wijzend naar vader Rinus): hij doet pfff, en ik doe pff. Als hij pfff zou doen en ik dee trfff, dan kreeg hij me niet van de grond. Rinus: Scheids, mag ik er weer in? Ik zal proberen door m'n neus te ademen. Scheids: Weet ik, weet ik, dames en heren. Weet ik allemaal (klikt op z'n duim). Uitkijken voortaan, mannetjede scheidsrechter is er voor uw plezier. Rinus: Moet ik zo nog 20 of 25 jaar verder? Scheids: Mannetje, nog zo'n opmerking en je kunt je voortijdig omkleden. Rinus (verzamelt speeksel) Scheids (weglopend): Ik leef me 'n heel eind in, maar wat je niet gewoon kunt waarmaken doe je uit je hoofd! Rinus: I regret my mistakes in raising my children. Castelli (zich voor het eerst van 't spel afwendend): Bij mij is het anders allemaal heel natuurlijk gegaan. (Castelli, de zelfverzekerde sportkle- dingontwerper die zijn spontane kunstenaar schap graag benadrukt). Ik heb nooit een school bezocht. (Hij leerde het ontwerpen enerzijds bij een concurrent en haalt ander-

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 77