De arbeiders worden gewaarschuwd dat zij nooit zich leenen om 'heeren' af te vaardigen Socialistisch Weekblad voor Zeeland en Westelijk Brabant DE SOCIALISTISCHE PERS IN ZEELAND (7) Moeilijke jaren Verschijnt eiken Zstsrda#. Verkiezingen Lijdelijk verzet Marktberichten Kwezelen 6 NIEUW ZEELAND Het verhaal over De Toekomst, dat in de voorgaande aflevering begon, is nog niet afgelopen. Tenslotte zou het blad dertig jaar lang blijven bestaan. J.K. van der Veer, de oprichter, zorgde door zijn aanval op graaf Van Lijnden voor bekendheid én 'n grotere oplage, maar 'n paar jaar later als Van der Veer steeds meer op de geweldloze toer gaat, zorgt hij ook voor grote interne problemen. Uiteindelijk verlaat Van der Veer De Toekomst. Over die moeilijke jaren gaat deze aflevering. De Dordtse onderwijzer Bergmeijer, die vanaf juni 1897 een deel van het redaktiewerk overnam nadat Van der Veer was ontslagen. Geheel rechts: Het Zeeuwse 2e Kamerlid H. van Kol, die z n geld uit de krant terugtrok vanwege de antiparlemen- taire koers. De aanval van Van der Veer op Van Lijnden was karakteristiek voor De Toekomst. 'Alle ongerechtigheden ontmaskeren', was een doelstelling van het blad. 'Van persoonlijk heden zullen wij ons, zoo mogelijk, onthouden, daar onze strijd gaat tegen stelsels, en daar dan alleen van afwijken, wanneer door personen, brutaal onrecht, verdrukking en uitzuigerij wordt gepleegd was de leidraad. Zo kompenseerde het blad het gemis aan een sterke vakbeweging. Door handelingen van werkgevers bekend te maken konden arbeiders zich verdedigen. De Toekomst was dus meer een propagan dablad, het was ook een verdedigingswapen. Ook voor de militairen, want er werd aan het kazerneleven veel aandacht besteed. Het eerste jaar sloot met een tekort van bijna 28 gulden op een balans van rond de 2100 gulden. Daarom, maar ook om principiële redenen werd de beheerstruktuur gewijzigd. Op 21 januari besloten de aandeelhouders 'dat de consequentie van ons streven naar algemeen bezit eischt, dat de Socialistische bladen niet het privaat-bezit van een of enkele persoonen behooren te zijn, maar het algemeen bezit van de Socialistische afdeelingen in de streek waar het blad verschijnt. In dit geval de afdelingenbin Zeeland en West- Brabant. Zij zouden ook de redaktie aanwijzen. Op 15 april namen zij De Toekomst met de drukkerij over. Zo stond het blad principieel en financieel op betere basis. Dat was nodig ook, want op 20 juni vertrok Van der Veer voor een half jaar naar de gevangenis van Goes. Dat was 'een heel verlies', erkende Recht voor Allen. Maar iedereen was voorbereid: de kolportage werd overgenomen en er was een fonds opgericht om de tijdelijke redakteur, P.A. Moritz, wekelijks 7 gulden te bezorgen. Van deze Duitse socialist is weinig bekend. Hij moet zo' n 20 jaar ouder zijn geweest dan Van der Veer en was in Middelburg komen wonen, om Van der Veer bij te staan. Hij schreef slecht Nederlands ('Vele Hollandsche millioenen ontstammen uit Indie.'), maar dat hinderde niet. Door zijn lange ervaring als socialist kon hij Van der Veer goed vervangen. In De Toekomst maakte Moritz veel propaganda voor een nieuwe vorm van aktievoeren: het dwarsbomen van openbare verkopingen om huur- of belastingschuld te verevenen. Half oktober richtte hij in Middelburg ook een 'Vereeniging der Belastingschuldigen en huur dersop. Om Moritz te steunen kwam in november Cornelissen een tournee door Zeeland houden. Zo leed De Toekomst niet erg onder de gevangenschap van zijn redakteur. Eind augustus was de oplaag nog steeds zo'n 1500 exemplaren. In november moet het blad achteruit gegaan zijn en liep het tekort op tot 67 gulden. Maar het socialisme ging niet kapot. Van der Veer' s gevangenisschap moest daarom nog maar wat verlengd worden. Eind oktober werd hij door de dikke burgemeester van Nieuwland, Van Waarde, aangeklaagd wegens majesteitsschennis en belediging van de burgemeester. Maar dat eerste kon hij zo slecht bewijzen, dat Van der Veer in plaats van de geëiste 2 maanden slechts 7 dagen langer moest brommen. Op 7 januari 1895 kwam hij vrij. Een juichende menigte haalde hem in Middelburg en Vlissingen binnen. DE TOEKOMST. MULTATULL 'mmett é*m M hM |l>llli Mum yoitmt Eli* Vergeet hta «iet, die ia dea kerker rechten Ab oden der brntmle schurkerij Die tirauiie, noch ■lid. «och ocrech: dachten. Noch ktpitiel. noch pnesterheenchappij Hen wordt tereocfat «Do wat betreft: Redaktie, Adow- nktrati* en Expeditie, te eenden aan bet bonna Dt Toekomst, Gortstraat I 331, MIDDELBURG De Idliiaaehe Kimnr i« er «I over hwn I etoffen (och, dat «rhriltltelWn- 2ki taiUr-bakg, Van der Veer kwam terug in een beweging die vol problemen zat. De oorzaak was hernieuwde strijd over de verkiezingen. In 1893 had de Sociaal-Democratische Bond besloten op geen enkele manier meer aan verkiezingen mee te doen. Ook niet om propaganda te maken. Met Domela en Cornelissen was Van der Veer tegen dat besluit geweest. Sterker, hij vond 'dat het meedoen aan de verkiezingen enkel als propagan damiddel voor ons hier een ons door de omstandigheid opgelegde noodzakelijkheid is.' Maar de arbeiders werden gewaarschuwd dat zij nooit zich leenen om heeren af te vaardigen.' Enige, makkelijk als 'heeren' aan te duiden mensen in de SDB besloten zich af te splitsen. Henri van Kol speelde daarbij een belangrijke rol. Terwijl Van der Veer in de gevangenis zat, werd op 26 augustus 1894, dus 90 jaar geleden, de nieuwe 'Sociaal-Democratische Arbeiderspartij' (SDAP) opgericht. De afdelingen die De Toekomst beheerden besloten in meerderheid tot het kerstcongres van de SDB neutraal te blijven. Maar eind september 1894 kwam er met Bergen op Zoom al diskussie over een brochure van Van Kol. De aantijgin gen daarin aan het adres van Domela en Cornelissen waren ook door Moritz veroordeeld. Bergen op Zoom ging over naar de SDAP. Toen de andere afdelingen op 3 februari 1895 besloten bij de SDB (inmiddels omgedoopt in 'Socialisten- bond') te blijven, brak ze met achterlating van schulden alle betrekkingen af. Dordrecht zou Bergen op Zoom vervangen. Was er kontakt tussen Bergen op Zo'om en Van Kol? Want ook hij probeerde De Toekomst en Van der Veer bij de SDAP te krijgen. Maar die kon daar niet toe besluiten. Hij hing zeer aan Nieuwenhuis, die hem bovendien in kennis had gebracht met zijn geliefde Auguste. Toen alle pogingen mislukten, vroeg Van Kol zijn geld terug, 'om elders nuttiger voor de propaganda te besteden.' Dat kon De Toekomst ruineren. Het geld is terugbetaald, al was het niet meteen. Het blad bleef bestaan. Vanaf april 1895 zijn voor een vijftal jaren weinig 'Toekomsten' bewaard gebleven, in bibliotheken althans. Voortdurend was er verlies. De Socialistenbond gaf een jaarlijkse subsidie. Het moment kwam dat Van der Veer bij de schutterij zou worden ingelijfd. Tegen de schutterij golden dezelfde bezwaren als tegen het leger. Tegen dat leger had Van der Veer in De Toekomst al veel propaganda gevoerd. Hij had een 'instinctmatigen afkeer van bloedvergie ten.' Nu kreeg hij van een vriend 'Het koninkrijk Gods is binnen in U' van de Russische schrijver Tolstoj en besprak het op 13 juli 1895. Tolstoj stelde tegenover geweld het lijdelijk verzet, van dienstweigeren kon een geweldige kracht uit gaan. Van der Veer werd er volkomen door gegrepen. Zelfs zijn handschrift veranderde. Van kursief werd het rechtopstaand! Van der Veer begon in de loop van 1896 steeds meer propaganda te maken voor het lijdelijk verzet. Hij dreef zo door, dat De Toekomst voor de partijgenoten ongenietbaar werd. Voor propaganda werd het blad totaal ongeschikt. Het ging om meer dan een stokpaardje. Konden revolutionaire socialisten wel geweldloos zijn? Na Van der Veer een tijd zijn gang te hebben laten gaan werd in december 1896 door de afdelingen die De Toekomst beheerden, vergaderd. Vlissin gen vond lijdelijk verzet niet in overeenstemming met de revolutionaire taktiek. De Toekomst mocht niet worden gebruikt voor het tolstojanis- me. Maar Middelburg wilde Van der Veer niet aan banden leggen, omdat ze erop vertrouwden dat hij de propaganda voor het lijdelijk verzet niet op de voorgrond zou zetten. De diskussie werd op het kongres van de Socialistenbond uitgemaakt. Voor Middelburg was Van der Veer de afgevaardigde. Voor Vlissingen Bart Legemaate, die op 'de Schelde' in de ketelmakerij als smid werkte. Het kongres bepaalde dat Van der Veer in De Toekomst zijn persoonlijke mening op de achtergrond moest stellen. Dat lukte niet, want hij meende een voorbeeld te zijn voor medesocialisten en zat voor dienstwei geren regelmatig in de gevangenis. Zo kon het niet doorgaan. De kolportage met De Toekomst had geducht te lijden en het ging steeds bergafwaarts. Het opnemen van de burgelijke stand, marktberichten en de vertrektijden van stoomboten en treinen, hielp niet. In april 1897 Waar vroeger de naam van 'redakteur-uitgever' J. K. van der Veer midden onder de kop van De Toekomst stond, verscheen tijdens zijn verblijf in de cel een gedicht op die plaats werd het salaris van Van der Veer stopgezet en herhaalde de afdeling Vlissingen haar kritiek. Eind mei kondigde hij zijn vertrek aan. Op 7 juni werd de opvolging geregeld. Vanuit Dordrecht zouden twee onderwijzers, Bergmeijer en Zadelhoff, resp. het hoofdartikel en het wekelijks overzicht (buitenlandse politiek) schrij ven. Zij liepen al lang in de beweging mee. het verdere redaktiewerk zou gedaan worden door drie Zeeuwen: Jac. L.A. de Lange, Dirk Bimmel en waarschijnlijk Kees de Voogd. Het blad stond er inmiddels zo beroerd voor, dat 'de kameraden begonnen te wanhopen aan het voortbestaan.' Doordat Izaak van Sluis en Kees de Voogd gratis werkten kon men het hoofd boven water houden. De meningen over Van der Veer waren zeer verdeeld. De Vlissinger Piet Sinke vond dat in geen 25 jaar was goed te maken wat Van der Veer bedorven had. Maar Frits de Kaart en de Middelburger Jan Onderdijk vonden terecht: 'het valt niet te ontkennen dat door het optreden van V.d. V. er onder de arbeiders een andere geest is gekomen. Men zie de organisatie onder de verschillende vakmannen. Wisten vroeger de arbeiders niet beter of zij waren uitsluitend om te arbeiden daar en om anderen te laten genieten, dit is nu bij zeer velen veranderd. Zijn tolstojanisme, en het feit dat Domela Nieuwenhuis daar afwijzend tegenover stond, vergemakkelijkten zijn uittreden uit de Socialis tenbond aan het eind van het jaar. Hij werd redakteur van het blad 'Vrede', waar het lieve kwezelen van afdroop. Auguste werd de eerste vrouw in Nederland die een blad leerde zetten. In 1898 ging Van der Veer naar Engeland, zei in 1900 de tolstojanen vaarwel en werd lid van de SDAP. Hij schreef weer schuin. In 1914 werd hij een van de aktiefste oorlogshitsers die Engeland kende. Begin 1928 stierf hij. Het dagblad 'Het Volk' schreef over hem als over iemand uit een ver verleden. BERT ALTENA

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 8