Maandag 6 augustus Dinsdag 7 augustus vriendelijkheid op afstand. Er is een groep bewakers, vnl. jongere gasten, die zich duidelijk aangevallen voelt in zijn beperkte wereldbeeld door mijn aanwezigheid hier. Overtuigd als ze zijn van de juistheid van het systeem, zien ze alles het liefst zwart-wit. Een totaalweigeraar is dus een steuntrekker, rotzooitrapper of nietsnut. Dat laten ze merken door minachtende blikken of misse lijke opmerkingen in mijn richting. Ik probeer me daar niet teveel van aan te trekken. Je weet wie het zegt. Er zijn ook een paar bewakers die gezegd hebben dat totaalweigeraars niet in de gevangenis thuishoren. Dat vind ik heel positief. Ook de waarnemend direkteur zei laatst in een interview met het reklasseringsmaandblad kri dat totaalweigeraars niet in de gevangenis horen. In dat interview zette hij ook z' n filosofie met betrekking tot het Huis van Bewaring hier. Uitgangspunt is dat de gedetineerde centraal moet staan, om de terugkeer in de maatschappij zo soepel mogelijk te doen verlopen. De bewakers moeten daarbij als een soort maatschappelijk werker functione ren. Maar in de praktijk levert dat nogal wat problemen op: er is een groep bewakers die het als bedreigend ervaart als de gevangenen meer vrijheid gegeven wordt. Daarbij speelt ook het idee dat gedetineerden niet teveel rechten mogen hebben. Het resultaat is dat wat bij de één wel kan bij de ander niet is toegestaan. Erg vervelend natuurlijk, omdat je zo niet weet waar je aan toe bent. Doordat het hier een kleine inrichting is, kan er gewerkt worden met twee groepen van een man of vijftien, zodat iedereen elkaar enigzins kent. De sfeer is daardoor wat gemoedelijker, maar tevens provincialer. Je wordt bij alles in de gaten gehouden, en er wordt flink geroddeld. Typisch Middelburg dus. Vanochtend vertrok een jongen die in de drie maanden dat ik hier zit een goede bekende was geworden. Dat merk je pas als zo iemand weggaat. Normaal gesproken zou de door stroming nog sneller moeten zijn, maar de gevangenissen zitten allemaal vol. Ik kan hier voorlopig blijven zolang ik niet afgestraft ben. 12.00 Het onaangename geloei van de BB sirenes dringt ook hier door. De eerste maandag van de maand dus. Het is vandaag de herdenking van Hirosjima, terwijl de fraaie atoomschuilkelder in Mid delburg de illusie moet wekken dat een atoomaanval te overleven is (voor de gelukkige elite dan). En dan te bedenken dat Middelburg zich zusterstad van Nagasaki durft te noemen. De hypokrisie ten top. De minister-president wekt alom bewonde ring. Bij het inschenken van de thee richtte tttCft! J ti i een steelse blik zich op de poster aan de muur, in gedachten de woorden ophalend: 'Van viskoppen kun je prima soep koken.' Romans lezen is één van de tijdsverdrijven hier. Vanavond las ik het Boek voor Manuel van Julio Cortazar uit. Er komt een gruwelijk verslag in voor van de martelingen in Argentinië op linkse oppositieleden, afgewis seld met bekentenissen van Amerikaanse martelspecialisten uit Vietnam. Het is beangstigend dat een staat die zegt de mensen rechten te respekteren tot het opleiden van zulke mensen in staat is. Het bewijst maar weer eens dat niet alleen in Rusland de mensenrechten met voeten getreden worden. Het meest fascinerende van het boek is wel, dat de schrijver ondanks de ernst van de gebeurtenissen het hele boek dooreen speelse wereld van liefde en romantiek laat zien. Het kontrast is heel onwerkelijk: het zijn twee werelden die elkaar niet verdragen. In de nachtelijke uren nog wat schaakpartijen geanalyseerd. Ik heb ondertussen al een netwerk van meer dan twintig korresponden- tiepartijen. Dat wordt zo nog een dagtaak (of nachttaak). Vanochtend voor het eerst in de isolatiecel gezeten. Een zeshoekig, kaal hok met weinig licht, afgesloten door een dubbele deur. Het is dan ook alleen voor strafgevallen. In mijn geval was het op eigen verzoek om de burenslapers niet te storen. Gisterochtend werden er een paar lui vreselijk kwaad, omdat ik om tien uur ging cellospelen. Ze hadden de hele nacht t.v. gekeken en wilden de ochtend die ze normaal gesproken op de werkzaal doorbrengen in bed doorbrengen. Het beviel niet erg: een vreselijk galmende akoestiek. Maar in ieder geval geen irritaties. Het was vanmiddag bij het luchten veel kouder dan gisteren. Het regende zelfs een beetje, zodat ik na lange tijd m n legerjas weer eens aan moest trekken. Met de post een envelop van defensie: een afschrift van het vonnis van het proces voor de krijgsraad 26 juli j.l. Drie vellen vol burokratische nonsens om te bewijzen dat ik als dienstplichtige soldaat een dienstbevel geweigerd heb. Die hele burokratische poespas ergert me wel het meest van alles. Daar staat een frisse brief van het bestuur van de schaakklub tegenover: een verzoek voor vrijaf op de vrijdagavonden. Daar gaat de direktie natuurlijk nooit op in, maar het bewijst weer eens de zinloosheid van gevangenisstraf. Dinsdag is hier het begin en eind van de week: eerst met een boodschappentas naar de kantine voor de wekelijkse voorraad versna peringen daarna om nieuwe boeken in de bibliotheek. De bibliothekaresse kan ook titels aanvragen bij de Provinciale biblio theek, dus dat is prima geregeld. Als straks die bunker hiernaast gereed is, is het natuurlijk helemaal eenvoudig. Zo ik kan weer een weekje vooruit met m n nieuwe voorraad. Eelco Haak 12

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 12