LUBBERS-BEDRIJF KEMPINA ALS KOPPELBAAS I N beschuldigingen in boek L Heeft een bedrijf, dat eigendom is van de familie Lubbers zich in 1979 beziggehouden met koppel baaspraktijken in het Sloe-ge- bied? De beschuldiging staat in het boek ik lach om niet te huilen', geschreven door de Rot terdamse ex- koppelbaas Lex Kroon. Het boek komt volgende week in de handel. Kroon, die enige tijd geleden landelijk bekendheid kreeg toen hij in de t.v.-show van Sonja Barend onthullingen deed over de tijd, dat hij als koppelbaas door het leven ging, schrijft hij op pagina 151 van zijn boek: 'Zelf hebben wij eens geprobeerd bij De Schelde b.v. in Vlissingen binnen te komen. Eind 1979 werden daar twee jack- ups (booreilanden) gebouwd en wij hadden de tip gekregen dat er personeel gevraagd werd. Op allerlei manieren geprobeerd, resultaat nihil. Wel werkte er een bedrijf, Kempina uit België, gevestigd te Geel. Wij gekeken of er mogelijkheden waren om met Constructie bedrijf en Machinefabriek Kempina iets samen te doen. Wat deelde de Kamer van Koophandel ons mee? Het bedrijf is eigendom van de familie Lubbers, onder wie Ruud, die tegenwoordig directeur is van de open psychiatrische inrichting Holland b. v. Ze hadden 45 man op de loonlijst, maar aan De Schelde liepen er méér. Wonder baarlijke personeelsvermenigvuldiging? OJ' zijn die jongens van Lubbers ook koppel baas geweest? Hun kantoorpand in de Stormpolder in Krimpen aan de /Jssel is in ieder geval wel door koppelbazen ge bouwd. Hier ligt een terrein braak voor de onthullingsjournalistiek. Onderzoek levert al snel de zekerheid op, dat Kroon zich vergist als hij beweert dat er in' 79 boor-eilanden bij De Schelde in Vlissingen werden gebouwd. Dat gebeurde toen wel bij de NAPM in het Sloe-gebied. En daar waren -dat is bekend- koppelbazen aktief. Na enig nadenken moet Kroon-desgevraagd- erkennen dat het inderdaad niet De Schelde, maar de NAPM was, waarvan hij de hint had gekregen: 'Daar is goud te verdienen!'. Maar zijn pogingen om ook'n beetje van het Sloe-goud te pakken te krijgen, mislukten. Kroon: 'Ik kreeg te horen, dat Kempina de exclusieve rechten had'. Campina Wil Waumans, districtsbestuurder van de Industriebond FNV in Zeeland, zegt - geconfronteerd met de vraag of hij het constructiebedrijf Kempina kent- meteen: 'Dat is een notoire koppelbaas!' Maar even later blijkt, dat Waumans het niet over Kempina heeft, maar over Campina. Dat laatste bedrijf zat ook in België (Baarle Hertog) Waumans: 'Die ronselde lassers en pijpfitters en leenden die uit allerlei bedrij ven. Ik weet dat die in elk geval bij de NA PM heeft gewerkt. Van De Schelde is het me niet hekend, maar wel van de Schelde-dochter RSVM (montage), die ook booreilanden bouwde.' De heer L. van Straten van de Arbeidsinspec tie bevestigt dat er in het Sloe een uit België afkomstig bedrijf als koppelbaas werkte met de naam Campina. Volgens hem heeft dat bedrijf kortgeleden z'n naam veranderd in Cosmopoliet Construction Mij. en opereert het nu vanuit Hardinxveld-Giessendam. Hollandia-Kloos Maar het Constructiebedrijf Kempina zit nog steeds in België; aan de Eindhoutseheide 29 te Geel om precies te zijn. Helaas wordt de telefoon er ook op werkdagen niet opgeno men. Onderzoek wijst echter uit, dat Kempina inderdaad een dochter is van H ollandia-Kloos en dat is weer eigendom van de familie Lubbers. Maar bovendien ontdekt Waumans -nu ook nieuwsgierig geworden- dat ook Kempina geen simpel constructiebedrijf is. Kempina doet aan 'constructie en uitzendwerk'. En volgens Waumans mag je het woord 'uitzendwerk' best vertalen met 'koppelprak- tijken'. Het bedrijf blijkt in België kunstmatig het personeelsbestand onder de 60 te houden om aan allerlei wettelijke voorschriften te ontkomen. Meestal werkt men met meer personeel en dat niet alleen in het eigen bedrijf maar ook om ze op een lucratieve manier uit te lenen aan andere bedrijven. In België en in Nederland. Resteert de vraag of het Lubbers-bedrijf ook in het Sloe aktief is geweest. De NAPM is intussen over de kop, maar de heer Meerman van THC (het voormalige NAPM), zegt alleen met Campina zaken te hebben gedaan en niet met Kempina. Lcx Kroon (de schrijver van het boek) houdt echter vol, dat hij in 1979 als koppelbaas is dwarsgezeten door Kempina, het bedrijf van Lubbers. Kroon:'Da/ die familie Lubbers niet vies is

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 14