'...zie die onmogelijke die walgen als ze je De Socialistische pers in Zeeland (8) Uit de rode cijfers Redakteuren komen, redakteu- ren gaan, maar De Toekomst blijft bestaan. Zo valt de turbu lente geschiedenis van het socia listische weekblad simpel samen te vatten. Na twee afleveringen vol ruzies met de gevestigde machten én onderling, gaan we vrolijk verder. Waar waren we ook al weer? Oprichter Van der Veerd is afgevoerd en twee Dordtenaren, Bergmeijer en Za delhof nemen (met steun van enkele Zeeuwen) de redaktie op zich. Maar niet voor langWe schrijven 1897. Slechts anderhalf jaar (van okt. 1898 tot januari 1900) was Janus van Emmenes eindredakteur van de Toekomst. Er zijn maar twee exemplaren van De Toekomst bewaard gebleven uit de tijd dat deze door Bergmeijer werd geredigeerd. Bergmeijer was een radikaal socialist, die gewoonlijk pittige stukjes schreef. Hij werd in Zeeland een populair man. De nieuwe redaktie was nauwelijks begonnen of de dienaren van de rechterlijke macht stonden alweer in de drukkerij. Op 21 oktober 1897 werd Keesde Voogd aangezegd 'door middel van een groot papier met allemachtig veel geschrjjf erop', dat Pieter van der Stad hem aanklaagde wegens belediging in een artikel van 14 augustus. Van der Stad was in de tachtiger jaren als een van de nauwste medewerkers van Domela een bekend en zeer berucht socialist geweest. Iemand met 'een talent van voordracht, zoals 't maar zelden wordt gevonden,' schrijft de SDAPer W.H. Vliegen van hem. Door een proces wegens overspel raakte v.d. Stad uitgerangeerd in de beweging. Via Mieremet was hij in 1889 op 'De Schelde' terecht gekomen, waar hij als bankwerker werkte. Bij de Zeeuwse socialisten had hij het vervolgens helemaal gemaakt, toen hij in het Middelburgse Schuttershof hard od een fluitje blies terwijl een mimespeler vol éerbied de figuur van wijlen koning Willem III nadeed. Maar toen hij met kapitaal van 'de Schelde' direkteur werd van zijn fabriekje van 'metallieke pakkingen', bekoelden de betrek kingen behoorlijk: een socialist kon geen direkteur zijn. In Vlissingen was hij boven dien een van de tegenstanders van Van der Veer, dat maakte het er niet beter op. Al op 1 september 1894 schreven 'Splinter en Balk' dat hij meehielp zijn buurt te versieren voor de komst van de koninginnen Emma en Wilhelmina. Een week na De Voogd sleepte hij ook nog de 'onbezoldigd administrateur' De Lange voor de rechter. Het hele geval eindigde ermee dat De Voogd en De Lange tot fikse boetes werden veroordeeld, die dankzij de kollektezak betaald konden worden. Intussen pakten zich weer donkere wolken samen boven de Socialistenbond. Nog steeds werd er stevig gediskussieerd of men aan verkiezingen mee zou doen. Toen in 1897 op een kongres te Rotterdam werd besloten de leden vrij te laten, verliet Domela de bond en legde de redaktie.van Recht voor Allen neer. Dat besluit zat er na de oprichting van de SDAP aan te komen. Die deed om leden en Kamerzetels te winnen in zijn ogen ongeoor loofde concessies aan socialistische principes. Hij verwachtte dat de SDAP op die manier snel een grote aanhang zou krijgen. Als een kleine Gideonsbende zouden de 'vrijen' hun eenzame en langdurige strijd moeten voeren. Pas wanneer de arbeiders de schellen van de ogen zouden vallen zouden ze weer naar het oude nest terugkeren. Intussen mocht aan de principes van het vrijheidslie vend socialisme absoluut geen afbreuk gedaan worden en moest in de beweging de vrijheid van het individu gewaarborgd zijn. Dus geen Centrale Raad, zoals de SDB en Socialistenbond hadden gehad, geen binden de besluiten, geen landelijke organisatie, maar plaatselijke verenigingen op basis van vrijwilligheid en met korrespondenten in plaats van sekretarissen. Op het kongres van 16

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 16