Totale bouwstop op heel Walcheren. Tweede kerncentrale Borssele betekent: Hoeveel weegt een mensenleven nog? De 'Brede Maatschappelijke Uitspraak' was duidelijk: er moeten geen nieuwe kerncentrales in Nederland gebouwd worden. Energie moet op andere manieren worden opgewekt (warmte krachtkoppeling bijvoorbeeld) en er moet bezuinigd worden op energie. Dan kunnen we zonder meer kerncentrales vrolijk de toekomst tegemoet. De opluchting over die uitspraak duurde maar kort, want terwijl allerlei brave verontrusten zich op inspraakavonden uit sloofden, ging de atoomlobby ook z' n gang. Met als gevolg dat de uitspraak van de BMD nu al achteloos als niet ter zake doende wordt weggewuifd en VVD en CDA zich opmaken voor het honoreren van de carrièreplanning der PZEM-technici. Want mèt het bekend maken van die plannen van het kabinet om er doodgewoon 4 kerncentrales te gaan bijbou wen zijn ook de namen van vestigingsplaat sen genoemd. En bij die plaatsen bleek Borssele favoriet. Een tweede kerncentrale in Borssele dus. Het kabinet heeft er in feite al voor gekozen, een paar weifelende CDA-zielen in de 2e kamer worden gemasseerd en bij de provincie en de gemeente verschuilt men zich heerlijk achter de Haagse beslissing. Afgezien van de hopelijk opstekende volks woede over deze manier van democratie- beoefening, is er nóg iets dat die kerncentrale kan tegenhouden. Dat zijn de veiligheids normen die de regering zelf heeft vastgelegd in de Derde Energienota. In 1980 kwam die nota uit en de veiligheids normen bleken behoorlijk te zijn afgezwakt vergeleken met de tot dan toe geldende ASEV-normen. Zo mochten volgens de ASEV-norm er binnen een straal van 11/2 km rond een 1000 M W-centrale maximaal duizend mensen wonen (in de VS mogen er binnen dezelfde straal nul wonen), maar in de Derde Energienota werd die hele norm geschrapt. 'Gewogen' mensen Volgens de nu geldende richtlijnen van Die Derde Energienota mogen er binnen'n straal van 20 km rond een 1000 MW-centrale maximaal 14.000 'gewogen' mensen wonen. 'Gewogen', want iemand die vlakbij woont telt inderdaad voor 1 mens, maar iemand die op 20 km woont telt voor 0,0137 inwoner. Als je op die manier telt wonen er rond de centrale van Borssele minder dan 14.400 mensen ook al liggen Vlissingen, Middelburg én Terneuzen (samen alleen al 120.000 zielen) binnen die cirkel. Maar behalve deze norm is er nog een tweede en daarin wordt bepaald, dat er geen sector van 45 graden mag zijn waarin meer dan 4500 'gewogen' mensen zitten. Welnu, er is zo' n 45-graden-sector waarin die norm overschreden wordt. Dat is de sector waarin het Sloe-gebied ligt met Middelburg en een groot deel van Vlissingen plus de Walcherse stranden. In de nota wordt die sector als de meest volle aangemerkt, maar in feite is hij té vol. Immers, in de nota is slechts uitgegaan van de inwoners van Middelburg en Vlissingen en heeft men ook de zomerse toeristen meegeteld als allen verblijvend op het 20-km- randje aan het strand. Dat men bij de becijfering de bevolkingsaantallen heeft gehanteerd van 1978 is op zichzelf al merkwaardig. Immers een nieuwe kern centrale zal er zeker niet vóór 1990 staan en zou dan jaren moeten blijven draaien. Met groei-prognoses dient men dus so-wie-so rekening te houden. Maar dat de aanwezigheid van ruim vierduizend mensen in de industrie van het Sloegebied gewoon genegeerd wordt, is wel erg slordig. Als men die mensen (die allen binnen 5 km van de centrale werken) meetelt en men gaat er (op gezag van de overheid) vanuit dat de rest van dat industriegebied ook nog eens wordt volgebouwd, zodat er uiteindelijk circa 15.000 mensen werken, dan blijkt dat deze sector nu al vol is en- binnenkort overvol zal zijn. Twee manieren Met andere woorden: ook volgens deze (sterk afgezwakte) normen kan er geen kerncentrale komen. Want als er een komt zal het totale vermogen van Borssele ver boven de 1000 MW liggen en moeten de veiligheidsnormen dus nog verder worden aangescherpt. Er zijn twee manieren om die kerncentrale er tóch door te drukken. De eerste is om vanaf heden in Middelburg en Vlissingen geen huis meer te bouwen en ook in het Sloe geen nieuwe fabrieken toe te staan. Dan kan men misschien op het nippertje binnen de norm blijven. De tweede manier is: het nog verder versoepelen van de veiligheidsnormen. Bij dat laatste dient men te bedenken, dat de Nederlandse veiligheidsnormen nü al veel slapper zijn dan bijvoorbeeld de Verenigde Staten, Japan, Rusland, Denemarken of de IAEA-normen (International Atomic Energy Agency). Maar het is waar, voor de carrière van onze gewaardeerde PZEM-kopstukken moeten we wat overhebben. Kees Slager Bij de tekeningrln deze sector van graden vallen behalve HoechstPechiney,De Schelde en enkele kleine bedrijven,ook Middelburg,Souburg plus het over grote deel van Walcheren Ook volgens de nieuwe soepele normen te dicht bevolkt om Borssele 2 mogelijk te maken. 18

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 18