Jar Zee z'n wo< aan plo ven om te n cn de resultaten met de daaraan verbonden konklusies zullen zaterdag 6 oktober op het symposium in Hulst bekend gemaakt wor den. Dan zal ook duidelijk worden welke resultaten de metingen hebben opgeleverd bij lozingspunten van bedrijven, voorname lijk in het Belgische Scheldegebicd, en op de Westerscheldegebicd zelf. Initiatiefnemer was de Wcsterscheldcwcrkgroep in samen werking met het Internationaal Water Tribunaal. Het doel was cn is onafhankelijk feitenmateriaal te verzamelen over de bron nen van de waterverontreiniging om moge lijke vervuilers gerechtelijk te vervolgen. Jan Boom heeft een rapport van een Amsterdamse advokatengroep in handen, waarin die mogelijkheden op basis van de bestaande milieuwetgeving zijn aangegeven. Echter, waar het Jan om gaat is duidelijk: een halt toeroepen aan de verontreiniging die langzaam maar zeker steeds verder door dringt in de voedselketen cn op langere termijn een bedreiging voor alle levende organismen kan gaan vormen. Helaas moet er op dit punt gekonstateerd worden dat de aanpak van overheidswege ondanks goede voornemens nog niet al te veel voorstelt. Al houdt de provincie wel het been stijf als het gaat om de pleidooien van de Zeeuws-Vlaamse en de Midden- en Noord Zeeuwse Kamers van Koophandel voor het versoepelen van de zuivcringseisen. De kamers meenden, dat de eisen, die zijn gebaseerd op voorwaarden zoals die gelden voor het lozen op zoete binnenwateren, niet zonder meer kunnen worden overgenomen voor het lozen op zout oppervlaktewater. Deze uitlatingen baseerde men op een aantal stellingen van prof. P. Fohr, emeritus hoogleraar aan de Landbouwschool in Wageningcn. Fohr meent dat bij het opstellen van de zuivcringseisen de waterbe heerder geen rekening heeft gehouden met de- gigantische zuiveringskapaciteit van het Wcstcrschelde-estuarium. Ockeloen De Zeeuwsvlaamse B. en W. kolleges meenden de Kamers van Koophandel krachtig te moeten ondersteunen door soortgelijke uitspraken te doen. Burgemeester Ockeloen van Terncuzen, merkte in een raadsvergadering destijds op 'dat het tijd werd om ons te bezinnen op een aantal waarden afkomstig uit een tijd waarvan gedacht werd dat de bomen tot de hemel groeiden. Uiteindelijk is daaraan een deel van de huidige ekonomische moeilijkhe den te wijten, en voor ondoordachte slogans als: In tijden van teruggang aan het milieu blijven denken is geen plaats,' zo meende de Terneuzcnse burgemeester. Ondanks dat inmiddels het overgrote deel van Fohrs eerdere uitlatingen zijn achter haald, ligt de problematiek omtrent de vervuiling van het Westerscheldewater bij de Terneuzcnse burgervader nog steeds niet goed. Dit getuige onder andere diens weigering om een schrijven van een politieke groepering Links Pcrspektief Terneuzen, (L.P.T.) een samenwerkingsverband van P.P.R., P.S.P. cn C.P.N. handelend over deze materie, op de raadsagenda te plaatsen, de inhoud kwam erop neer rekreanten met waarschuwings-bordcn te wijzen op de slechte kwaliteit van het zwemwater. L.P.T. wijst op het ongezuiverd lozen van industrieel en huishoudelijk afvalwater. Op grond daarvan werd een intensievere bemonstering bepleit. Ockeloen deed dit schrijven in de raadsverga dering van augustus jongstleden af door te weigeren om in te gaan op 'een propandis- tisch schrijven, dat bovendien aan een groot aantal instanties alsmede aan de pers was gericht.' Volgens Oskam van Provinciale Waterstaat is het de bedoeling samen met de andere verantwoordelijke instanties rond de tafel te- gaan zitten. 'Het heeft geen zin om te- ontkennen dat er van een grove vervuiling van de Westerscheldc sprake- is', aldus Oskam. 'Dit is immers zonder meer het geval, gezien een op handen zijnde wettelijke regeling, die naar alle waarschijnlijkheid per 1 januari 1985 van kracht zal worden, is het niet onwaarschijnlijk dat de provincie een zwemverbod voor de gehele Westerscheldc zal moeten gaan instellen. Niet verantwoord Sprekend is ook de stelling van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden dat de mosselen afkomstig uit de Westerschelde door onaanvaardbaar hoge gehaltes aan cadmium niet geschikt zijn voor konsumptie. Voeg daarbij dat door het Rijks instituut voor Zuivering van Afvalwater (R.I.Z.A.) gegevens boven water zijn gehaald over hoge gehaltes van giftige stoffen in mosselen, bot en garnalen, slib en andere in de Westerschelde levende organismen, dan blijkt de omvang van het probleem des te duidelijker. Het R.I.Z.A. signaleert ook dat er in de Westerschelde in opgeloste vorm en voor het grootste deel vastgehecht aan zwevend slib vrij hoge koncentraties aan cadmium voorkomen. Naast de afzetting van het verontreinigde slib op de Schelde oevers, bezinken naar schatting jaarlijks enkele tientallen tonnen van dit spul op de Westerscheldebodem. Naast cadmium komen er ook in vrij hoge mate koncentraties van gechloreerde kool waterstoffen voor. Ook deze worden afgezet op de oevers en de schorren. Een eigenschap van deze stoffen is dat zij zich ophopen in organismen. Verder hebben sommige van de P.C.B.'s (een bepaalde groep koolwaterstof fen) nog de eigenschap dat ze kankerver wekkend zijn, het zenuwstelsel aantasten en de genen beschadigen. Straling Vermeldenswaard is ook dat de Werkgroep Kernenergie bezig is met een onderzoek naar radioaktieve straling in het gebied van de Westerschelde. Toine Huijsmans, voorzitter van de werk groep: 'De eerste resultaten geven enige bedenkingen. Wij hebben radio-aktieve straling gemeten die niet overeenkomt met de natuurlijke achtergrond straling. Om geen onnodige paniek te veroorzaken, hebben wij besloten om op die plaatsen waar de straling gemeten is monsters te nemen en deze te laten onderzoeken. Nadat deze zijn onderzocht en geanalyseerd kunnen wij pas meer zeggen en konklusies trekken.' Om de chaos rond de sterk vervuilde Westerschelde kompleet te maken, tenslotte nog de zogenaamde waterverdragen. Nu België definitief heeft afgezien van de plannen rond de afsnijding van de Bocht van Bath en het Baalhoekkanaal hoeft er voorlopig ook niet te worden gerekend op een vermindering van de grensoverschrijdin- de vervuiling. Immers, België is nu van de gesloten verdragen met Nederland af, verdragen waarin een serie milieu-eisen waren opgenomen. Misschien slaagt Neder land erin om België opnieuw deze milieu- eisen op te leggen als er gepraat moet worden over de voorgenomen uitdieping van de Westerschelde. De vraag is overigens ook waar het sterk verontreinigde Westerschclde- slib zal moeten blijven. Nu Nederland in ruil voor schoner Maas water België heeft toegezegd konsessies te zullen doen met betrekking tot de toegestane vervuiling, zit verbetering van het Wester scheldewater er voorlopig helemaal niet meer in. Andre van Hi mme Op info (Al* gen1 Goe tenb Zeei tent Noc burc Tevt met Adr nieu draa dooi Hut best mor subs klac (naa drie kost fun! Dat Dor gers Nou mee van Wat zelf Me\ pat: lanj wer afhi we

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 20