Het goud en de apartheid. 1 mei komitee Jet Tot onze spijt Perspektief Dodenherdenking 1 mei-viering De zwarte Zuidafrikaanse schrijver Matse- mela Manaka heeft in het toneelstuk Egoli geprobeerd de directe gevolgen van de apartheid te laten zien. Het gaat dan vooral om de hechte band tussen het goud, dat in Zuid-Afrika de basis is voor welvaart van de blanken en de ellendige leefsituatie van de zwarte arbeiders. Vrijdag 9 november is het stuk te zien in de Zwaan in Souburg. Met het vertonen van Egoli wil het Komitee Zuidelijk Afrika de actie tegen de verkoop van de Krugerrand, een gouden munt, in Zeeland kracht bijzetten. De in Engeland wonende Zuidafrikaanse zanger James Philips zingt na afloop een aantal strijdlie deren in de taal van zijn land. Goudwinning en apartheid zijn van ouds her direct met elkaar verbonden. De Zuidafrikaanse regering heeft er voor gezorgd dat geen enkel 'thuisland' een goudmijn binnen zijn grenzen heeft. Ze liggen allemaal op 'blank' gebied en Maandag 5 november komt het 1 Mei Komitee weer bijeen voor de organisatie van de viering van de dag der arbeiders in het volgende jaar. Dat gebeurt in de Zwaan, Kromwegesingel 1, Souburg. Aanvang 20.00 uur. Belangstellenden welkom. zwarten werken in de mijnen. Dat wel. Het is zwaar, gevaarlijk en slecht betaald werk. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de zwarte mijnwerkersbond de belangrijkste eis, het afschaffen van de apartheid en daarmee de onderdrukking van de grootste bevolkingsgroep van het land, ingewilligd zal zien. Het Komitee Zuidelijk Afrika wil dan ook proberen het fascistische regime op zijn gevoeligste plek te raken: de goudexport. Van de totale wereldproductie in goud nam Zuid-Afrika vorig jaar bijna de helft voor zijn rekening, 680 ton. Export gaat onder meer via de gouden Krugerrand en het K.Z.A. eist van de banken de verkoop te stoppen, van kranten de advertenties te weigeren en van regering en parlement de verkoop te verbieden. De toegangsprijs voor het toneelstuk Egoli is twee gulden vijftig. Zaal open: acht uur. Jet zoekt vrouwen die enthousiastzijn en met ideeën komen. Jet is een vrouwenont moetingscentrum in de Zusterstraat in Goes. Ruim een jaar geleden werd het geopend en sindsdien is daar al heel wat gebeurd. Maar er zijn te weinig vrouwen om het centrum draaiende te houden. De initiatiefgroep vindt het zonde 'dat een dergelijke voorziening in Goes, die in feite zo belangrijk is voor vrouwen, niet functioneert, zoals het zou kunnen.' Vrouwen die mee willen werken bij het beheer zowel als bij het uitvoerend werk, kunnen contact opnemen met de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland, regio de Bevelanden en Tholen, Zusterstraat 19, 4461 JA Goes, tel. 01100-16473, elke donderdagmorgen. De jongerenbeweging die sympathie koes tert voor de denkbeelden van de FNV gaat 17 november naar Den Haag voor een demonstratie tegen sollicitatieplicht, voor arbeidstijdverkorting met behoud van loon en voor bescherming van de uitkeringen. De demonstratie (Tot onze spijt is het motto) is in de Houtrusthallen. De Jongerenbeweging zorgt voor vervoer. Wie mee wil, kan er informatie krijgen over startplaatsen en -tijden. Het telefoonnum mer van de Jongerenbeweging op de Dam in Middelburg is 01180-38318 en voor Zeeuws-Vlaanderen kan men bellen op dinsdag naar tel. 01180-97025. Het samenwerkingsverband van PPR, PSP en CPN Links Perspektief Terneuzen houdt vrijdag 9 november een openbare avond in café Centraal op de Markt in Terneuzen. Het begint om 20.00 uur met een verantwoording van raadsleden over de afgelopen periode. Van 21.00 tot 21.15 uur treedt het plaatselijke strijdkoor voor de eerste maal in het openbaar op. Daarna beantwoorden partijleden vragen van het publiek. Van 22.00 tot 02.00 uur is het verder feest met de plaatselijke groep Fat Freddy's Freak Federation. 12 november 1984 wordt in de Breda-bar in de Gentsevaartstraat in Axel door de OostZeeuws-Vlaamse afdeling van de Vara een openbare bijeenkomst georganiseerd. Doel: het organiseren van een manifestatie in het kader van de dodenherdenking op 5 mei '85 (40 jaar bevrijd). De reden is dat bij de traditionele herdenkingen -uitzonderin gen daargelaten- te weinig wordt stil gestaan bij de overwinning op een fascis tisch regiem om zo een link te leggen naar het nieuw opkomend fascisme. 15 november 1984 houdt de PvdA-afdeling van Axel een eerste vergadering met als doel het samenstellen van het programma voor een gezamelijke 1 mei-viering in 1985. Uitgenodigd zijn alle PvdA-afdelingen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, PPR, PSP, CPN en ABVA/KABO. De bijeenkomst vindt plaats in zaal Engelenroos, Noordwest straat, Sas van Gent. Alle niet uitgenodigde groeperingen die interesse hebben mee te doen zijn welkom. 22

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 22