POSTKOF Oh ja Groeten uit Aardenburg BON Liever boer as petoate z Ko de Jonge Wéér even anders van voren. Maar de achterkant is in elk geval gelijk. Nieuw Zeeland biedt dus nog enig houvast. Onder de toonbank wordt niets verkocht. Zeker geen porno. Nieuw Zeeland: wispelturig maar eerlijk. Ik word abonnee Naam Adres Postcode/plaats Ik wacht op uw accept-girokaart Handtekening Opsturen aan: Nieuw Zeeland, Dam 14, 4331 GJ Middelburg 't Is wee tied van klaegen. Ik worre d'r glad zwaer van in m'n gemoed. 'k d'r voe ni d'n dokter ewist. Die stak het op 't weer. Die zei tenminsten da'k last oa van depressies. 't Is ok nie niks. Regen op regen, da's dubbel zuur. Toch was ik nog liever boer as pee of petoate. Wan die oaltied nog eklaegd, mé ondertussen ze toch machinen an kunne schafte die a noe vee te zwaer en te luxe bin. E de boeren echt reden om te klaegen? Ja zeker. Wan 't voal nie mee om d'n oest van 't land te kriegen. Noe mö ok ezeid worre da ze verrekte druusig bin. Is dat noe een reden voe gewone mensen om mee te klaegen? Bé néent. Kiek, de krante probeert dat wé te stimuleren, mé ik bedanke d'r toch voe. De boeren rekene dl ok nog steeds op. Dat stam nog uut d'n tied dat elk mens afhankelijk van ulder was. En ze nog steeds nie deur a dien tied glad verbie is. Boeren bin tegenwoordig ok niks meer as industrie-slaven mie 't loan van een middenstander en 't standsgevoel van de elite. En stemme doen ze op 't C.D.A. Da's bidde voe mooi weer en koenkele in d'n Aag om subsidie. Elp toch, elp toch, wan het gé toch zö slecht. Mé weet je 't nog van tien jaer vrom? 't Leger en oal kwam petoaten rooie (overigens ze sinsdien nooit mê wat nuttigs edae). De boeren krege vergoeding voe wat a bluuve zitte was. In januwarie wier het droage, ze rooiden mie niks en ze verkochtte ze nog ok. 'k Gunne iedereen z'n gelok, me 't mikt me nog a voorzichtig in 't klaegen. Erme WAO'ers en consorten, cfi klaege ze toch ok zö gauw nie ml mee. 'k Zie zelden stikjes in de krante a die mensen het slecht Dl kan oaltied net nog wat af. Oe a die 't rooie motte ze zelf mé zie. En die voale toch ok èle daegen nattigheid? Of nie soms? 't Is een oarige waereld en onderscheid mot 'r weze. Mé klaege mie een sigare in 't oat vanuut een dikke mercedes op 't veurood, is voe mien toch wat aars as klaege mie een jas an van 't Leger des Heils en een lege strippekaarte bie de bushalte. Sienkel O E <D

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 24