maccuó theatergroep giftige indoctrinatie bloot te stellen. En toen gebeurde het merkwaardige: hoewel de meerderheid van PvdA, VVD, D'66, PPR en PSP/CPN liet blijken vóór subsidie te zijn, voerde G.S. het stuk van de agenda af. Hersenspinsels Nico Out, sprekend namens de werkgroep is ietwat perplex over de gang van zaken in Provinciale Staten: 'Dat die Colijn zo praat is geen verrassing, maar dat het CDA mee gaat doen, dat had ik niet verwacht. Ik ben zelf iemand die probeert genuanceerd te kijken en ik kan niet anders zeggen dat ik allebei die stukken uitermate sterk vind. Het lijkt zelfs niet op indoctrinatie wat erin gebeurt. Dat ze zo vallen over het feit, dat het in de kerk speelt snap ik ook niet. Als ze het gezien hadden, zouden ze zich realiseren dat het niet gemaakt is om tegen de kerken te trappen. Natuurlijk blijkt er wel uit, dat een pastoor ook maar een normaal mens is. Maar dat is toch ook zo? De heren hebben hun eigen hersenspinsels versleten voor die van anderen. Ze hebben er precies dat uitgepikt waar ze hun selectieve verontwaardiging mee konden onderbouwen. Voor mij is dit een bijzonder laag niveau van politiek bedrijven. Het treurige is natuurlijk dat we -wat die voorstellingen betreft- uiterst moeilijk komen te zitten. Als de staten op 9 november alsnog zouden beslissen om die subsidie te geven, wordt het organisatorisch zeer moeilijk om het nog voor elkaar te krijgen. In elk geval gaan we wel door met de rest. Dat wil zeggen, dat alle scholen op Walcheren van ons twee tentoonstellingen krijgen, die ze mogen houden: 25 panelen over de oorlog en bevrijding van Walcheren en 30 panelen over het thema 'toen en nu'. Dat laatste gaat over tolerantie en discrimi natie toen en nu. Verder hebben we alle scholen een lijst gestuurd met een heel pakket boeken over hetzelfde thema. Die boeken kunnen ze lenen, zowel om voor te lezen in de klas als om zelf te lezen. We hopen dat er veel werkstukken over gemaakt gaan worden. Dankzij de mede werking van de Provinciale Bibliotheek en de openbare bibliotheken kunnen we die boeken beschikbaar stellen. Verder stellen we dia-series beschikbaar en amateurfilms over de thema's Tweede Wereldoorlog en diskriminatie. Voor ons is dit alles niet even een incidentje. We willen er mee doorgaan na de hausse van belangstelling in de media rond de 40ste bevrijdingsherdenking. Na Walcheren gaan we de scholen in. de rest van de provincie interesseren.' Fromm Eerst moesten we lachen om de reaktie van die twee heren', zo reageert Rinus Knobel van de groep Teneeter. 'Maar als de voorstellingen niet doorgaan, is het wel treurig voor de Zeeuwse scholieren. Als je nou weet dat we hier in Nijmegen en omgeving al zo'n zeventig voorstellingen van dat stuk hebben gebracht. Bijna allemaal op katholieke scholen. En nog nooit hebben we zo'n reaktie gehad. En dat is ook normaal, want wie het stuk ziet, zal zich realiseren dat dat kerkgebouw alleen maar gekozen is als artistieke lokatie. Het gaat ons helemaal niet om de rol van de kerk in oorlogstijd. Het gaat erom de reakties van personen te laten zien in een crisis-situatie. Daarbij hebben we ons vooral gebaseerd op het bekende boek 'Angst voor vrijheid' van Erich Fromm. Daaruit alleen al moet duidelijk zijn, dat we het tegendeel willen van indoctrineren. We willen juist -en zo eindigt het stuk dan ook- dat kinderen zélf aan het denken worden gezet; dat ze zélf kiezen en zich niet laten verleiden of indoctrineren. Hetze Annemieke de Kier is erg argwanend geworden door de reaktie in de Zeeuwse staten: 'Hoe kan dat nou? We hebben datzelfde stuk al vier keer dit seizoen gespeeld in Zeeland: in IJzendijke, Oost burg, Kortgene en Vlissingen. Nergens ook maar één klacht gehoord. En nu zouden we plotseling bezig zijn met giftige indoctrina tie en een groep zijn, die strijd tegen macht en wettig gezag. Waar halen ze die onzin vandaan? We zijn alleen maar hardwerken de theatermensen, die nu al sinds 1980 regelmatig -en met veel plezier- overal in Zeeland spelen, zonder ooit één klacht over indoctrinatie. Als ze maar weten dat we ons niet zomaar door de modder laten halen. Wij behoren tot de top van het Nederlandse jeugdtheater en we hebben een naam op te houden. Die heren moeten natuurlijk wel oppassen met hun uitspraken, want dat hoeven we echt niet te nemen. We kunnen ze om de oren slaan met enthousiaste recencies in kranten als NRC/Handelsblad, Delftse Courant en Algemeen Dagblad. En dat kun je toch geen uiterst linkse media noemen.' Demagogie Terechte verontwaardiging dus alom over rietveld Hg 2&\\ Ih delft oj5 H2C^ geschreven door patby slenger regie: ursul de geer muziek: rens machielse 4

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 4