Een porno-boer in de staten van Zeeland Elke keer als er op de agenda van provinciale staten iets prijkt dat -al is het maar in de verte- te maken heeft met het steunen van hedendaagse uitingen van kunst en kuituur, bestijgt de heer H.J. Colijn het spreeekgestoelte en spreekt er zijn banvloek over uit. Begrijpelijk, want de heer Colijn zit daar namens de godvrezende kiezers van GPV en RPF. En voor die mensen is alles wat verder gaat dan de christelijke oratoriumvereni ging, bijna zeker een list van de duivel. Als Colijn dus roept -en dat deed hij- dat Jeugd en Muziek 'een morele Augiasstal' is, dan moet je kunnen begrijpen, dat die man dat zo voelt. En zelfs al heb je persoonlijk de meest goddelijke momenten beleefd bij menige uitvoering tijdens het Festival Nieuwe Muziek, dan nog heeft Colijn vanuit zijn wereld gelijk als hij roept -en ook dat deed hij- dat hier 'alles wordt ontworteld in moraal en erfgoed' en dat hier 'sprake is van een demonisch gerichte kunst'. Eigenlijk moet je er óók begrip voor hebben als Colijn probeert een helemaal niet anti kerkelijke toneeluitvoering voor de jeugd te torpederen omdat die zich in een kerk afspeelt. Voor Colijn met zijn hoge morele principes is zoiets 'profaan en stotend'. Tot verleden week heb ik ook altijd zo gedacht: Colijn is de man die met sukses probeert het geweten van het CDA te spelen. Tot verleden week. Toen ontmoette ik 'n vriend uit Goes. Ik vertelde hoe Colijn en Roose samen een goed stuk voorlichting voor de jeugd hadden getorpedeerd. 'Colijn?', vroeg die vriend, 'Dat is toch die man die een radio- en televisiezaak in Kloetinge heeft?' 'Ja', zei ik, Tenminste tot verleden jaar zomer. Toen heeft-ie hem overgedaan aan z'n zoon.' 'Maar bij die winkel heb ik driejaar geleden een stelletje porno-films gehuurd om een geintje uit te halen met de nieuwe video van een kennis!', riep mijn vriend uit. 'Porno bij Colijn?', vroeg ik. 'Onmogelijk! Die man vindt zondagvoetbal al moreel verwerpelijk.' 'Toch is het zo. D'r was zo'n soft-pornofilm bij met Sylvia Kristel, 'Goodbye Emma- nuelle' ofzo. Maar ook harde porno hoor. Die heette 'Couples'. Ik weet het zeker. Ga anders zelf kijken. Misschien hebben ze dat spul nog wel te huur.' De volgende dag stapte ik de winkel te Kloetinge binnen en drentelde wat be smuikt rondkijkend in de videotheek: 'De moord op Trotski' (begrijpelijk in het Colijn-assortiment), verder de dikke en de dunne (nou ja....), maar geen porno. Een jongeman vroeg of ik iets speciaals zocht. 'Ja', zei ik, 'ik wil een grap uithalen en daar heb ik iets pikants voor nodig.' Aha, iets pikants. De jongeman bukte zich en trok een lade open. En ziedaar, een keur van video-banden: 'Breeduit de koets in' (over het leven van een Parijse prostituee), 'Waterval van panty's in Tirol' en...inder daad: 'Couples'! Voor de somma van zeven gulden vijftig heb ik hem meegenomen. Thuisgekomen heb ik geprobeerd de inhoudsbeschrijving op de achterkant tot me door te laten dringen: 'Een spel door teenagers, overgoten met erotisch geweld. Een nieuwe hete erotische film met heerlijk jong talent. Een orgie zoals nooit eerder beleefd is met echtparen. Sensationele, pikante, ongekende sex-belevenissen. Super erotiek waarvan u zult genieten. Ik heb geen video, dus ik heb niet kunnen aanschouwen met welke gorigheid het rpf/gpv-statenlid Colijn jarenlang een grijpstuiver heeft bijverdiend. Ik hoef het ook niet te zien, want die tekst is duidelijk genoeg. Duidelijk genoeg om -elke keer als de heer Colijn nu opstaat in de staten van Zeeland en het lef heeft om anderen ervan te betichten dat ze 'alles ontwortelen in moraal en erfgoed' -te weten dat daar een i vertegenwoordiger aan het woord is van het slag, waar maar één goede bijbelse term voor is: farizeeër. K.S. 6

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 6