'Dan komt de dag, de der verlossing en der w DE SOCIALISTISCHE PERS IN ZEELAND (10) Jac. L.A. Nadat we in het voorgaande nummer aandacht besteedden aan het SDAP-blad 'De Baan breker' keren we terug naar het bekendste en belangrijkste link se periodiek van Zeeland, De Toekomst. Daar komt in 1902 een nieuwe redakteur, die al vrij snel op dezelfde toer gaat als de vroegere oprichter, J.K. van der Veer. Het is Jac. L.A. de Lange, een anarchist met 'een groote smoel', zoals hij zelf zegt. Maar ook een man, die de gave bezit om zaken in De Toekomst aan te snijden, die aanspreken bij de mensen. En die veel anderen dus in grote woede doet ontsteken. In deze aflevering enkele voor beelden daarvan. 'Tegen het anarchisme heeft de afdeeling nog altijd het hoofd durven bieden', schreef de sekretaris van de Middelburgse SDAP. M. Baijens, op 3 oktober 1899 aan het partijbestuur. Toen de twintigste eeuw begon zaten in Middelburg 'vrijen' en 'parlementairen' nog min of meer broeder lijk samen in allerlei arbeidersorganisaties. Tien jaar later waren de stromingen gescheiden en werd de arbeidersbeweging gedomineerd door de SDAP. 'De zaak aan het Lombardstraatje' met zijn 'schandaalblaadje' te doen verdwijnen lukte echter niet. Integendeel De Toekomst draaide best. De drukkerij moest soms werk uitbesteden aan andere drukkers in Middel burg, zoals Littooij. De krant werd tot ver buiten Zeeland verkocht. Het nummer van 24 mei 1902 noemt b.v. de volgende verkoopadressen: Amsterdam (maar liefst 3), Arnhem (2), Boskoop, Breda, Deventer, Dordrecht, Gorinchem, Den Bosch, Mid delburg, Nijmegen, Oosterbeek, Rotter dam, Vlissingen. De Toekomst was lande lijk het blad van de meer organisatie- gezinde anarchisten, die zich richtten op de inzichten van Cornelissen. Deze ging trouwens vanuit Parijs aan het blad meewerken. Onder de schuilnaam 'Wande rer' schreef hij buitenlandse overzichten en onder zijn eigen naam meer principiële artikelen. Hij gebruikte De Toekomst om de naar zijn mening verderfelijke invloed van Domela te keren. Cornelissen viel Domela soms fel aan, ook in De Toekomst, totdat hij op 18 februari 1905 schreef dat Domela 'langzaam is 'afgezakt' naar de natuurlijke tegenstanders der arbeidersbe weging en die van elke organisatie, naar de individualisten.Dat was Jac. L.A. de Lange te gortig: Domela, die zoveel had opgeof ferd, een vijand van de arbeidersbeweging? Er kwam een verdere krak in de verhou dingen over een volgend artikel van Cornelissen, waarna Wink op 17 juni 1905 opstapte als mederedakteur. Het gros van de Zeeuwse lezers was waarschijnlijk helemaal niet zo in die strategische haarkloverijen geïnteresseerd. En toch vond het blad elke zaterdag gretig aftrek. Dat kwam door Jac. L.A. de Lange, die vanaf 1902 het leeuwedeel van de redaktie op zich nam. Hij was de SDAPers en hun 'Beenbrekertje', een 'steeds in copie- nood-verkeerend blaadje', zoals hij de konkurrerende Baanbreker noemde, lange jaren te machtig. Geboren op 7 oktober 1869 te Oostburg had Jakob Leendert Adriaan een tijdje voor onderwijzer mogen leren. Zijn ouders hadden de studie niet lang kunnen bekostigen en zo belandde hij in het bakkersvak. In 1891 werkte hij in Middel burg, ging naar Domburg en keerde op 20 april 1894 terug. Hij kwam op de broodfabriek van Albert Jeronimus. In oktober 1895 brak daar een staking uit van vijf man (onder wie De Lange), omdat een arbeider ontslagen was. De vijf stakers werden ook ontslagen. De Broederband Dat werd het begin van de koöperatieve bakkerij 'De Broederband', die door de Jac. L.A. de Lange, gefotografeerd op latere leeftijd tijdens een familiefeestje. 12

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 12