Hoe komt de Schelde van defensieopdrachten af? Stop Borssele Britse mijnwerkers (1) Buurthuizen uitgekleed Koor steunt Vredes Aksie Kamp Britse mijnwerkers (2) Uit het Steunkomitee Behoud Werkgele genheid Schelde is, nu dit Vlissings bedrijf in elk geval voor enkele jaren in rustiger vaarwater is gekomen, de werkgroep VIM gevormd. VIM staat voor Vrede, Industrie en Milieu. De werkgroep maakt zich zorgen om de toekomst van de Schelde en heeft die verwoord in de brochure Om de kwaliteit van de arbeid. Tot 1992 heeft de Schelde nog werk aan de fregatten en het bedrijf zelf houdt zich niet bezig met de jaren daarna. (VIM-lid Wim Burgers, tevens bestuurder van de Industrie- en Voedingsbond CNV: 'Wie zou erover na moeten denken? De bedrijfsleiding? Wie zijn dat en waar zijn die?') De top heeft het kennelijk te druk met ruzies over wie er nu de baas moet spelen bij de KMS. VIM wil de Schelde graag verlost zien van defensieopdrachten. Onder meer via de brochure wil de werkgroep de werknemers en andere Zeeuwen eens laten nadenken over de productie van zaken die nuttiger zijn voor de samenleving. In het eerste hoofdstuk van de brochure wordt aandacht besteed aan het werken in de wapenindustrie. In het tweede (Energie, een uitdaging) geeft de werkgroep een aantal methoden aan voor een milieuvrien delijker productie; zoals windturbines, zonne-energie, wervelbedketel, warmte krachtkoppeling en een nieuw soort genera- 22 tor. Hoofdstuk 3 is getiteld: Hoe verder met de KMS. Samen met sympathiserenden op de universiteiten en de werknemers van de Schelde wil de werkgroep een onderzoek gaan doen naar de toekomstmogelijkheden van het bedrijf. In het voorjaar van 1985 is er ook een themadag te verwachten over de omschakeling van oorlogs- naar civiele produktie. De brochure is ad. f. ^verkrijg baar bij het secretariaat van de werkgroep, Badhuisstraat 104, Vlissingen, tel. 01184- 16655. Wie de brochure toegezonden wil krijgen, moet even f. 2,50 overmaken op gironr. 7433 van de Rabobank Vlissingen, t.n.v. Stichting Opbouwwerk Vlissingen, bank- rekeningnr. 3493.21.884 onder vermelding van: brochure werkgroep VIM. De antikernenergie-groep Stop Borssele wil rond kerstmis een (verder nog geheime) aktie voeren. Wie zin heeft om aan die aktie mee te doen, kan zich aanmelden bij het Aktiehuis te Middelburg. Vragen naar Harry van Druenen of Eric Knuyt. Adres: Simpelhuisstraat, tel 38208. Het Komitee Britse Mijnwerkers Zeeuws- Vlaanderen houdt maandag 10 december een vergadering in De Blokker^ 16 in Terneuzen. De bedoeling is de organisatie te bespreken van een manifestatie ten bate van de stakende Engelse mijnwerkers. De vergadering begint om 20.00 uur. De naar bezuinigingen speurende gemeen ten snijden vooral in de welzijnsvoorzienin gen die de afgelopen 20 jaar zijn opge bouwd. Bij het club- en buurthuiswerk is het vlees al weggesneden en raakt het mes al het bot. Cultureel werkers moeten het veld ruimen en de weinigen die nog overblijven krijgen geen geld meer om iets te organiseren. Club- en buurthuizen grijpen het honderdjarig bestaan van het club- en buurthuiswerk daarom aan om de gemeen teraadsleden op hun beleid te wijzen. In Middelburg mochten de raadsleden een kijkje nemen in de buurthuizen. In Vlissingen staat een kinderraadsvergade ring op woensdag 12 december op het programma en een alternatieve raadsverga dering in het begin van volgend jaar. In beide vergaderingen zal het Vlissingse college worden geconfronteerd met concre te problemen, op school, in de wijk en in het buurthuis. Het Links Kollektief Walcheren, een bekend Zeeuws strijdkoor, brengt vrijdag 14 december een bezoek aan het Vredes Aksie Kamp in Woensdrecht. In deze koude en natte tijden vindt het koor steun aan de vredesaktivisten een bittere noodzaak: ze hebben behoefte aan brand hout, landbouwplastic om hun spulletjes tegen de regen te beschermen (en ook zichzelf) en aan slaapzakken die tegen weer en wind kunnen. De boodschap is duidelijk: sympathisanten moeten zich spoorslags naar Woensdrecht begeven. Het Links Kollektief Walcheren vertrekt om 12.00 uur vanaf het station Middelburg. Donderdag 20 december is er in Terneuzen een grote manifestatie ten behoeve van de stakende Britse mijnwerkers. Met muziek, zang en sprekers. De plaats van handeling bespreekt het organiserende komitee op 10 december. Twintig afgevaar digden van de mijnwerkers zullen op de manifestatie aanwezig zijn, plus nog een aantal Nederlandse en Belgische vakbonds bonzen. Toegang is vijf gulden; de opbrengst is voor de mijnwerkers. De organisatie is in handen van het Komitee Britse Mijnwerkers Zeeuws-Vlaanderen, tel: 01150-97025.

Nieuw Zeeland | 1984 | | pagina 22