Liever conservatief dan si Dat hebben de broodroo1 DE SOCIALISTISCHE PERS IN ZEELAND (11) De Broederband Het verhaal van de socialisti sche pers in Zeeland is -hoe kan het anders- natuurlijk ook voor 'n deel het verhaal van de opkomst van de socialistische beweging in deze provincie. Hoewel, opkomstsoms leek het meer op ondergang. De manier, waarop ook in deze aflevering redakteuren van De Toekomst en De Baanbreker elkaar afmaken, is weinig ver heffend. Om nog maar te zwijgen over de onderlinge pogingen tot broodroof in de bakkerscoöperatie De Broeder band. De arbeidt De spoorwegstakingen hadden ook in de SDAP een verscherping van de menings verschillen tot gevolg. Al een tijdje stonden daar marxistische kritici tegenover een steeds minder revolutionaire leiding. Hef tige diskussies kenmerkten het parijleven van de SDAP. De Baanbreker zweeg, hoewel de redakteur, Sannes, toch ook tot de marxistische vleugel hoorde. Het blad moest eenheid uitstralen. Louw Onderdijk wilde zo gauw mogelijk een einde maken aan die strijd, 'die niet een strijd was van de groote massa der partijgenooten, die niets liever willen dan als één man front maken tegen den gemeenschappelijken vijand'. Toch kon ook De Baanbreker niet aan de gevolgen van die strijd ontkomen, want op 26 mei 1906 trad Sannes af als redakteur. Hij sloot zich aan bij de dienstweigering van de marxisten in de partij. Voor de krant was dat besluit jammer, want onder Sannes waren de nodige verbeteringen aangebracht. De griffier van de beroepsraad in Middelburg nam het op tegen de antirevolutionaire pers, zoals de Walchersche Courant van mr. P. Dieleman of het in Goes verschijnende blad 'De Zeeuw'. Vooral het blad van Dieleman, die de socialisten niet altijd fijntjes bestreed, moest het nogal eens ontgelden. Na een tijdje hoefde Sannes niet meer in zijn eentje het blad te vullen. Mullié schreef vanaf 12 Mathilde Wibaut, die ook na haar vertrek naar Amsterdam bleef meewerken aan de vrouwenrubriek in De Baanbreker. iBOIIEl EITSI Hm 3 ts*aod«d t .(bu room ,.k—l N~l.rl.od, l iubiu Te Jaargang augustus 1904 een persrubriek en Karei Beerblock, uit Gent, Gentse brieven. In 1905 begon de later zo bekende marxist Sam de Wolff een vakbewegingsrubriek. Veel medewerking kwam er van Johan Kiene, een landarbeider die een tijdje in Kwadendamme woonde. Hij was een goed onderlegd sociaal-demokraat, die op ver gaderingen met tegenstanders kon debat teren. Hij leverde veel bijdragen over landarbeiderstoestanden in een rubriek 'Arbeidersleven in Zeeland'. In juni 1905 vertrok hij naar Amerika. Voor onze vrouwen De meeste medewerking kreeg Sannes van Mathilde Wibaut. In juli 1904 waren de Wibauts naar Amsterdam vertrokken, maar terwijl haar man het slechts tot één Amsterdamse brief bracht, schreef Mathil de dikwijls in de rubriek 'Voor onze vrouwen'. In 1903 was door haar en door andere vrouwen (Bertha Ogterop en Elise van den Broecke) in Middelburg de vrouwenvereniging 'Samen Sterk' opge richt. 'Voor onze vrouwen' werd een heel aardige rubriek, omdat vrouwen tegen vrouwen spraken vanuit de ervaring van moeder- schap, gezinszorg, hygiëne, onderwijs voor 1 vrouwen en man-vrouw relaties. Veel stukjes hadden een ontwikkelde inhoud. s Er kwamen schetsjes over Rosa Luxem- burg en Klara Zetkin in en zelfs verscheen er een keer een opstel van de Russische socialiste Alexandra Kollontaj. Toen werd de rubriek voornamelijk verzorgd door Bertha Ogterop, die ten tijde van Sannes begonnen was als kunstmedewerkster. De diskussie met De Toekomst liet Sannes niet liggen, hij voerde die altijd zakelijk, principieel en op hoofdpunten. Vooral over de vakbeweging botsten SDAPers en vrije socialisten, landelijk zowel als in Middelburg. (In Zeeland werd deze hele strijd voorshands uitsluitend in Middel burg gevoerd). Moest de vakbeweging in aktie komen als de politiek zich met de arbeiders ging bemoeien, zoals in allerlei sociale wetten? Moest de vakbeweging kandidaten voor de gemeenteraad steu nen? Moest de vakbeweging een goed georganiseerd en bezet bestuursapparaat hebben en centraal geleid worden? De

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 12