Comestibles bracht De Baanbreker geruchten in omloop over een minder goed funktione- ren van de bakkerij in Vlissingen. De Lange maakte zich over een en ander verschrikkelijk kwaad. Louw Onderdijk, die als bestuurslid de bakkerij kwam inspekteren, werd er ruw door de chef uitgeduwd en kreeg een flinke mep op zijn ogen. De verhoudingen werden slechter en slechter, totdat De Lange in januari 1908 werd overgeplaatst naar de bakkerij in Middelburg. Daarop volgde het artikel van Leeuwenburg, die dacht De Lange defini tief uit de weg te ruimen door allerlei feiten op te diepen over diens gedrag in de Vlissingse bakkerij: een vrouwenkwestie, hij zou diktatoriaal optreden, baklijsten vervalst hebben, stiekum van de melk gedronken enz. Ernstige beschuldigingen, die ook ernstig genomen werden door de vrijen. Een onderzoek van hen wees uit, dat een deel van de beschuldigingen waar was, maar dat er geen reden was De Lange als redakteur van De Toekomst te ontslaan. Korrupt Met de overplaatsing naar Middelburg begonnen de moeilijkheden pas goed, want De Lange was er de man niet naar om zoiets op zich te laten zitten, ook al moest hij -door de spanningen overwerkt- enkele malen rust nemen als redakteur. Hij had sterk het idee dat de SDAPers hem probeerden te ontslaan bij de koöperatie, om De Toekomst monddood te maken. Hij begon de klerk David Sanderse (SDAPer) zwart te maken. In augustus 1908 beschuldigde hij E. de Priester van malversaties en C. v.d. Weel van pogingen de werkvrouwen over te halen tot zekere handelingen. Het hele bestuur was kor rupt. Er was veel mis in 'De Broederband' en daar waren de korrupte SDAPers de schuld van. Het werd er niet beter op toen 'De Vooruit' op initiatief van Jan Onderdijk besloot ook een koöperatieve bakkerij op te richten. Er kwamen persoonlijke aanvallen op De Lange en hij begon Louw Onderdijk en Eliza de Priester op straat uit te jouwen. Maar de beschuldigingen tegen het bestuur van 'De Broederband' kon hij niet waar maken. Daarom stapte hij in november 1908 op na een gesprek met zijn kollega's. Hij bleef echter lid van 'De Broederband' en daardoor bleef het nog jaren onrustig in de koöperatie. Op de SDAPers was De Lange des duivels, vooral toen hij in het begin van 1909 ook nog eens tot een boete werd veroordeeld wegens smaad tegen de Tilburgse SDAP-propagandist Elffers. In februari 1909 werd De Toekomst het drukwerk voor 'De Broederband' ontno men. Dat zette geweldig kwaad bloed, zodat De Lange, de anarchist, zelfs gir\g stemmen om Louw Onderdijk uit de gemeenteraad te houden: Liever conserva tief dan S.D.A.P.'sch! Waar we ook maar eenigszins kunnen zullen we ze trappen. Dat hebben de broodroovers en ketterjagers ten volle aan ons verdiend. Hij begon in de Teerpakhuizenstraat, niet de meest voorname straat van Middelburg, een handel in 'aardapellen', groenten en kippevoer. Bert Altena Het nostalgische belletje tingelde nog een tijdje na. 'Comestibles', stond op de etalageruit van het winkeltje. Een dikke man hing over de toonbank en stond uitgebreid de krant te lezen. Bij mijn binnenkomst vouwde hij deze zorgvuldig op en zei: 'N'avond, wat mag ut weze?' 'Goedenavond meneer. Ik ben van het maandblad Nieuw Zeeland en ik wilde weten of U belangstelling heeft om een advertentie te plaatsen.' Hij ging rechtop staan en keek me met halfdichtgeknepen ogen onderzoekend aan. 'Wat mot ik mee een advertentie?' vroeg hij onwillig. 'Ik liever da je wat kopt.' 'Ja, ja, dat begrijp ik', zei ik haastig. 'Maar U moet niet vergeten dat je pas gaat verkopen als je bekendheid geeft aan je zaak. Vandaar die advertentie, ziet U.' Hij haalde zijn schouders op, niet overtuigd. 'Limme mè is kieke', zei hij, 'want die krante van joe ken ik glad nie.' Ik haalde een stuk of vijf exemplaren voor de dag en verschafte hem uitleg over de artikelen die erin stonden, de bedoeling ervan, de oplage en de prijs van de advertenties. Hij ging alles eens op z'n gemak staan bekijken, met zijn ellebogen op de toonbank geleund, soms goedkeurend knorrend, soms met z'n hoofd schuddend. 'Die moste ze opange', zei hij resoluut, wijzend op Lubbers. 'Dat kan gebeuren', zei ik, 'als ik U nu abonnee maak van de krant. Want hoe meer mensen er achter staan des te meer invloed heb je. Het kost U vijfentwintig gulden per jaar.' 'Ja ja, jie verkopt ut goed', zei hij schaterend. 'As ik wist dat ut waer was kocht ik zö je handel op. Allé vooruit, voe êên keer wil ik dan wè een advertentie zette. Da krantje wor ier op 't durp toch ok eleze, anders eit gin zin natuurlijk.' 'Zeker', zei ik haastig. 'Er zijn behoorlijk wat mensen hier die abonnee zijn, en op zo'n dorp gaan die dingen toch snel van hand tot hand, dus dat is geen probleem.' 'Wie is dat?' De schelle stem kwam uit de kamer achter het winkeltje. De man kreeg even een schichtige blik in de ogen en riep naar achteren: 'Een klant.' Een deur ging open en een jongetje van een jaar of zes liep de winkel in. Een voorpost, op verkenning gestuurd. 'Donder jie is op en gi is trug ni je moeder vooruit, vlug', snauwde de man. Hij fluisterde: 'doe mè een kleintje zonder geouwehoer. Zet mè: Doe maar gewoon en koop daarom bij Toon.' Het jongetje drentelde naar achter en verdween in de kamer. Terwijl ik bezig was een en ander te noteren ging andermaal de deur van de kamer open en kwam een vrouw van een jaar of vijfenveertig de winkel in. Met een felle blik in de ogen ging ze voor de man staan. 'Wat heb ik je nou laatst nog gezegd lui', schreeuwde ze met een duidelijk haags accent. 'Goeienavond meneer', dit terzijde tegen mij. 'Dit zouden we niet meer doen. Je weet zelf dat we bijna niet te vreten hebben met dit kolere winkeltje omdat jij te lui bent om je poten uit te steken. En dan ook nog geld uitgeven voor die rotzooi.' 'Ach meneer', zei ze klagend, 'Al vijfendertig jaar hangt hij hier over de toonbank en als je denkt dat er iets uitkomt. Met een beetje mazzel hadden we nu een grote supermarkt. Maar met zoiets Ik stak mijn boekje terug in mijn zak. 'Het gaat niet door dus', zei ik tegen de man. Hij haalde verontschuldigend de schouders op en glimlachte aarzelend: "t Wuuf is de baas zei hij. Het had me niet verbaasd als ze op dat moment op hem gespuugd had. Raats 14

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 14