Twee maanden later blijkt dat de gemeente een tweede fietsenstalling in het duingebied wil bouwen. Opnieuw wijst de planologi sche commissie dat plan af:Wij betwijfelen sterk of de gemeente voldoende tracht om juist in de niet kwetsbare gebieden een fietsenstalling tot stand te brengen.zo heet het in een door mevr. Maris-Koster ondertekende brief van 6 december. In februari volgt nog een tweede negatief advies: 'de aanleg van de eerste -illegale- fietsenstalling laat zien wat de gevolgen zijn: een opengeslagen gebied waarvan het oorspronkelijk karakter is verdwenen. Een dergelijke aantasting van de natuurweten schappelijke en landschappelijke waarde achten wij niet aanvaardbaar. In april krijgt Valkenisse opnieuw z'n zin van GS. Maris-Koster neemt geen minder heidsstandpunt in. Duin-overgang Maar er speelt nóg een affaire in de duinen van Valkenisse. De gemeente wil de duinovergang aan de Strandweg te Kou- dekerke verbreden, opdat ziekenauto's en brandweerwagens er overheen kunnen. Opnieuw wijst de commissie van Maris- Koster het plan af: 'De dichts bijzijnde overgang waar motorvoertuigen op het strand kunnen komen, ligt op 750 meter afstand. Het gebied is het breedste en rustigste van de duinen tussen Domburg en Vlissingen. Het behoort tot de fraaiste duingebieden van Walcheren. In hoeverre is het dan werkelijk noodzakelijk om dit deel bereikbaar te maken voor brandbestrijding. Indien men er van uitgaat dat ieder gebied hiervoor toegankelijk moet zijn, zullen nog vele gebieden opengelegd moeten worden. Dat heeft weer tot gevolg dat gebieden, die tot nu toe niet' door het publiek worden betreden, dan worden verstoord. Wij zijn van mening dat zo'n inbreuk zonder meer moet worden afgewezen. Het op deze manier beschermen van het duingebied komt neer op het introduceren van een blijvende aantas ting. Het middel is erger dan de kwaal. Bestrijding van branden is mogelijk omdat onderlangs de duinen paden lopen, die voor de brandweer toegankelijk zijn. Drie maanden na deze duidelijke afwij zing, krijgt Valkenisse van GS toestem ming om de duinovergang te verbreden. Maris-Koster is het er kennelijk mee eens. IJzendijke Aan de Isabellaweg in de polder bij IJzendijke wil de heer De Saer een huis bouwen. Er ligt aan die weg al een fundament voor een huis, maar dat is nooit gebouwd omdat er toen -in 1976- geen belangstelling voor was. Intussen heeft de gemeente Oostburg echter een bestem mingsplan vastgesteld, waarbij het niet meer mogelijk is om zomaar ergens middenin de polder een huis te bouwen. De provincie juichte dat (intussen in vrijwel heel Zeeland geldende) verbod toe. Maar meneer De Saer wijst erop, dat er al een fundament ligt en dat er in de nabijheid nog twee huizen staan. Bovendien is de grond -door dat fundament- niet meer te gebruiken als landbouwgrond. De planologische commissie wijst het plan af. In een brief, ondertekend door mevr. Maris-Koster wordt schamper opgemerkt, dat er in Zeeland nog wel meer funderingen te vinden zullen zijn, die men dan ook als argument kan gaan gebruiken voor woningbouw. En als men de grond wil gebruiken voor landbouw, dan is daar een eenvoudige oplossing voor: 'De technische maatregelen daartoe zijn eenvoudig en doeltreffend, mits de wil aanwezig is', aldus de brief van 2 februari 1983. Op 8 maart besluiten GS wèl ontheffing te verlenen en mag meneer De Saer z'n huis bouwen. Uit niets blijkt dat er een minderheidsstandpunt in GS is. Zierikzee Op 10 juni 1983 schrijft de commissie van mevrouw Maris-Koster een brief aan GS over het plan om aan de Haringvlietstraat in Zierikzee een bibliotheek te bouwen. In de brief wordt erop gewezen, dat de Inspectie Volksgezondheid er al op heeft gewezen, dat op die plek stank-hinder van de nabijgelegen rioolzuiveringsinstallatie valt te verwachten. Reden, waarom die Inspectie het bouwplan afwijst. De PPC sluit zich bij die afwijzing aan. Op 5 juli verlenen GS desalniettemin toestemming. Goes Tussen Goes en 's Gravenpolder wordt druk gebouw aan een nieuw streekzieken huis. Dat ziekenhuis moet een toegangs weg hebben. Maar als die toegangsweg aansluit aan de drukke 's Gravenpolderse- weg gaat dat grote problemen opleveren. Vandaar dat de planologische commissie (in mei '82) adviseert om de hoofdingang te situeren aan een zijweg van de 's Gravenpolderseweg, namelijk de Oost molenweg. In juni schrijven GS aan de gemeente Goes, dat ze adviseren om het plan dusdanig te veranderen, dat de hoofdingang inderdaad aan de Oost molenweg komt. Na enige tijd blijkt Goes dat advies aan z'n laars te lappen en toch te kiezen voor de levensgevaarlijke oplossing, namelijk de hoofdingang aan de 's Gravenpolderse weg. Op 9 mei 1983 schrijft de commissie nogmaals dat het absurd is om daar toestemming voor te geven. Desalniette min geven GS op 14 juni hun fiat: de hoofdingang komt aan de 's Gravenpol derseweg. Daarbij merken GS op, dat 'voorkomen moet worden, dat hier een situatie ontstaat, die uit verkeersveilig- heidsoogpunt niet acceptabel is.' Opnieuw ligt er een advies van Esther in de prullebak. Kees Slager hotel Westduin

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 16