|T-\ V Saar den Hollander's PAND 25 worden door William Morris. Over het anarchisme (toch niet onbelang rijk rond de eeuwwisseling), de vrijdenkerij, het communisme (er komt een Stalin in voor maar die was in de middeleeuwen pastoor in Axel) geen woord. Feminisme? Nooit van gehoord. Er is een trefwoord 'vrouwenemancipatie' maar dat is tamelijk armoedig en niet zonder fouten: Henriëtte van der Mey, de eerste vrouwelijke dagbladredaktrice van Nederland (ze werkte bij de Middelburgse Courant) wordt meteen maar hoofdredakrice ge maakt. Een aparte vermelding krijgt ze niet, terwijl ze in de Middelburgse vrouw enbeweging toch een leidende rol had. Zelfingenomenheid Progressieve en radikale bewegingen en personen uit het Zeeuwse worden ook nog al snel vergeten of slechts terloops genoemd bij een ander trefwoord. G.A. van Oorschot, de uitgever, wordt terecht behandeld, maar zijn vader, L.P. van Oorschot die jarenlang domineerde in de provinciale politiek, mag kennelijk verge ten worden. En waar is Daniel van Eek, de vooraanstaande liberaal en pacifist die na 1848 jarenlang voor Middelburg in de 2e kamer zat? Of M. Jacq. de Witt Hamer uit Goes, die tussen 1866 en 1887 een belangrijke rol speelde in de landelijke sociale geschiedenis en die uiteindelijk dé verdediger was van Domela Nieuwenhuis in het proces wegens majesteitsschennis? P. Frowein, leraar te Goes en jarenlang voorzitter van de landelijke vrijdenkers beweging, ontbreekt. Anton Constandse, anarchistisch voorman en schrijver van 15 boeken (geboren in Brouwershaven) is kennelijk ook niet Zeeuws genoeg. Ook Herman Snijders, die een belangrijke rol speelde in de vooruitstrevende liberale beweging, ontbreekt. Jack L.A. de Lange, vijftien jaar lang op de voorgrond als redakteur en uitgever van het radikale blad De Toekomst, is onvindbaar. Trouwens, het blad De Toekomst (voor lezers van Nieuw Zeeland intussen meer dan bekend) krijgt geen vermelding. Het wordt terloops aangeduid als 'de pers' wordt behandeld. Ook dat pers-verhaal is op z'n zachtst gezegd onvolledig. Dat er na de laatste oorlog bijvoorbeeld 25 jaar lang een eigen Zeeuwse redaktie was van Het Vrije Volk (met dagelijks een pagina Zeeuws nieuws, waarin vaak forse onthul lingen) wordt niet vermeld. En dan de aktiegroepen en verenigingen, die het Zeeuwse leven de laatste vijftien jaar enige kleur hebben gegeven. De -ook landelijk- bekendste is zeker de Aktiegroep Oosterschelde Open. Als eerste en enige Zeeuwse aktiegroep organiseerde ze mani festaties, die dertigduizend mensen op been brachten. Maar de aktiegroep wordt niet genoemd in de encyclopedie. In het verhaal over de strijd rond de afsluiting wordt de eer gegeven aan de Studiegroep (die betrekkelijk weinig heeft gedaan) en de SOS (die pas gevormd werd toen de massa beweging dankzij de aktiegroep een feit was). Dat in de encyclopedie een congres van het Koninklijk Genootschapen 1967) wèl wordt vermeld, tekent de zelfingeno menheid van de samenstellers. Nóg tekenender is het misschien, dat je - zoekend naar de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland- onder het trefwoord 'vereniging' alleen de 'Vereniging tot Instandhouding van Oude Gebouwen te Middelburg' vindt. De VMZ heeft dus geen eigen vermelding gekregen, en ook onder het trefwoord 'milieu' is deze voor Zeeland toch niet onbelangrijke vereniging niet te vinden. Na lang zoeken blijkt er via twee zinnen aandacht besteed te worden onder het kopje 'natuurbescherming'. Veel minder belangrijke vogelwachten worden uitvoe riger vermeld en besproken. Is het dan toch de maatschappijkritische opstelling, die een vermelding in de encyclopedie moeilijk maakt? De Werkgroep Kernenergie Zeeuws Vlaanderen en de groep Stop Borssele worden niet genoemd, terwijl kernenergie wèl -en terecht- aandacht krijgt. Helaas gebeurt^dat dan tamelijk eenzijdig. In dat verband is het wellicht tekenend, dat een volslagen onbelangrijke organisatie als de Ronde Tafel Walcheren wél uitvoerig wordt vermeld, zelfs met de informatie, dat die club twee keer per maand op maandag en woensdagavond vergadert Politiek Toch is het te simpel om te denken, dat alleen de linkse en radikale groepen en mensen 'vergeten' zijn. Want als je gaat kijken wat er bijvoorbeeld over het Zeeuwse calvinisme in de politiek is te vinden (met name ARP en SGP) dan vind je niets! Ook niets over christelijke arbeidersbewegingen en amper iets over de antirevolutionaire pers (niets over de Walcherse Courant en Het Zuiden, een korte vermelding van De Zeeuw). Maar het is ook merkwaardig om voorin het derde deel bij de lijst medewerkers te ontdekken, dat er wèl aparte mensen bezig waren met deelgebieden als 'filatelie' en 'film', maar dat er niemand was die zich bezig hield met 'politiek'. Van niet één in Zeeland opererende politieke partij wordt dan ook iets geschreven. Wel krijgen sommige politieke personen aandacht. Maar ook daar kun je je afvragen wat de criteria waren voor wèl of niet vermelden. Of de criteria voor het wel of niet vermelden van bepaalde feiten over iemand. Een voorbeeld: de belangrijkste ARP'er in Zeeland in de eerste helft van deze eeuw was mr. P. Dieleman. Een felle socialisten bestrijder. Maar dat wordt niet genoemd. Wel gaat men in op zijn houding tijdens de 2e Wereldoorlog. Hij nam de plaats in van de afgezette Commissaris der Koningin, was dik bevriend met de Beauftragte Münzer (waarom wordt die trouwens niet genoemd in de encyclopedie?) en werd dan ook na de oorlog verboden om ooit nog een openbaar ambt te bekleden. In de encyclopedie wordt daar pijnlijk vergoelij kend over geschreven: 'Bekleed met een niet onaanzienlijke macht heeft hij ge tracht met de Duitse machthebbers zaken (advertentie) Mam, mag ik een voorstelling van poppentheater voor mijn verjaardag? 01180-37703 vegetarisch eethuis Grote Bagijnenstraat 25 Hulst 6

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 6