Ontegenzeggelijk komt dat omdat de Middelburgse kulturele elite een belangrijk stuk van de Zeeuwse geschiedschrijving voor haar rekening heeft genomen. Het komt ook door een beperkt Middelburgs denken dat de redaktie van de encyclope die heeft beheerst. Bij veel onderwerpen had bijvoorbeeld vermeld kunnen worden dat er (bij de redaktie) alleen iets over de Middelburgse kant van de betrokken zaak bekend was. Dat was sympathieker geweest, maar het had ook nadrukkelijker laten zien hoeveel er in deze encyclopedie nog ontbreekt. Onvolledig en onevenwichtig (waarom 8 pagina's over de Westerschelde en 3 over de Oosterschelde - de afsluiting betreffen de?) is de encyclopedie dus zeker. Ze is ook verre van foutloos. Bijschriften bij foto's deugen niet en er zijn ook feitelijke fouten. Nog twee voorbeel den: Jean-Louis Pisuisse was niet de zoon van een hoofdredakteur van de Middel- burgsche Courant, maar van een Vlissingse ontvanger van loodsgelden. De Middel burgse afdeling van de SDAP werd in 1898 opgericht en niet in 1895. Waarom staan die fouten er in? Omdat ze zijn overgeschreven uit bestaande litera tuur. Die is echter meermalen onvolledig en niet foutloos. Voor een zinvolle encyclopedie hadden meer voorstudies gedaan moeten worden. En bij de samenstelling had men zich meer moeten laten leiden door de gedachte dat Middelburg maar een klein stadje is in een provincie die -gescheiden door het water een verscheiden ontwikkeling heeft door gemaakt. Misschien is de tweede druk die 500 gulden wel waard. Bert Altena Kees Slager (Encyclopedie van Zeeland- uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen - 3 delen. Prijs 525.-) P. DIELEMAN schijnobjektiviteit te regelen die volgens hem voor de provincie het beste waren. Het is hem als beginselloos opportunisme verweten'. En onder 'geschiedenis' heet het dat hij 'sommige Zeeuwen in moeilijkheden bracht, maar andere tegen Duitse maatre gelen heeft beschermd'. Dat is schijnobjek tiviteit, die niet door de beugel kan, omdat ze dingen goedpraat, die niet goed te praten zijn. Zo ook bij Meerkamp van Embden (twintig jaar lang secretaris van het Koninklijk Zeeuws Genootschap), die in 1942 door de Duitsers tot burgemeester van Middelburg werd benoemd en waar over de encyclopedie nu schrijft: 'Makke lijk te intimideren koos hij uit angst voor Rusland en het bolsjewisme voorde NSB'. En dan de SGP-voorman ds. Kersten, het enige lid van de Tweede Kamer, die na de oorlog werd weggezuiverd vanwege z'n oorlogsverleden. De encyclopedie schrijft een flink stuk over hem, maar dat feit wordt niet vermeld. Ten aanzien van de houding van Zeeuwen in de laatste oorlog voert de encyclopedie dus een pijnlijk vergoelijkende lijn. Onevenwichtig Toch is het onjuist om te spreken van politieke voor-ingenomenheid. Eerder is er sprake van een -hoelanger je leest, hoe opvallender- vorm van onevenwichtigheid. Men heeft bij de samenstelling geroeid met de riemen die men had. Hoewel men met een beetje goeie wil wellicht betere had kunnen krijgen. De riemen die men gebruikte waren duidelijk Middelburgs, of in elk geval Walchers. We noemden al voorbeelden, maar er zijn er veel meer en dat wordt op den duur erg irritant. Waarom vraagt de stadsbeschrijving van Middelburg 18 pagina's, die van Zierikzee en Goes 6, die van Tholen 3'/2? Waarom worden tal van onderwerpen (bijv. Het Leger des Heils) behandeld alsof alleen de Middelburgse gebeurtenissen er van be lang waren? HENRIËTTE VAN DER MEY géén hoofdredaktrice PS: Het weekeinde na het gereedkomen van bovenstaand artikel tot twee keer toe tevergeefs de encyclopedie opgeslagen. 1) Wanneer was de scheepsramp, waarbij 15 vissers uit Arnemuiden en Vlissingen het leven lieten? Gezocht onder 'Scheeps ramp' (trefwoord komt niet eens voor....!), onder 'Vissers', onder 'Garnalen', onder 'Geschiedenis', onder 'Ramp' (blijkt in de Zeeuwse encyclopedie ook niet te bestaan.. onder 'Reddingwezen'.... géén infor matie over de scheepsramp, die op 18 juli 1924 ophef baarde in Zeeland en ver daarbuiten, waar een hulpcomité voor werd opgericht dat zelfs geld uit Amerika en Indië ontving en dat Kees Pruis inspireerde tot het liedje 'Als de klok van Arnemuiden'. (De informatie gevonden in 'Ter garnalen- vangst omstreeks 1920' door Gerard Jasperse) Overigens wordt het zeer interessante boekje van Jasperse niet eens vermeld in de bibliografie achterin deel 3, waarin wel elke scheet die ooit in het Zeeuws Tijdschrift is gelaten mét auteursnaam wordt vermeld. 2) Wanneer trad een ingrijpende verande ring (en verbetering) in voor de Zeeuwse mosselvissers door de oprichting van de Mosselcentrale? Onder het trefwoord 'Mossel' blijkt (in tegenstelling tot 'Garna len') niets te staan over de geschiedenis van de Zeeuwse mosselvisserij. Wel zijn 30 regels ingeruimd voor een recept: 'Desge wenst presenteert men er een sausje van azijn, peper, mosterd en worcestershire- saus of diverse dipsausjes bij....' Dat Centraal Verkoopkantoor werd overi gens opgericht in 1935. (bron: W. van Ysseldijk: '1000 jaar Yerseke'). K.S. Foto de Meij afkomstig van I.I.S.G.. Amsterdam. 7 ANTON CONTANDSE ...niet Zeeuws genoeg

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 7