B.V. Angst en Druk De productieprikkels van Dow Chemical ond Zij rondlopen. In de ca hebben doorgaans 'sfèdAts uit te voCfèn .,Er zuilen weinig bedrijven te vinden i\j handarbeiders heeft ^^ontevredenheid een goer leiding hen opdraagt. De democratie is tenslotte niet tot de bedrijven doorgedrongen. Hoewel tot voor kort vrijwel ni werken er bij Dow Chemical in Terneuzen nogal wat handarbeiders die nog weer meer redenen hebben om ongelukkig te zijn met de manier waarop de leiding het maximale rendement uit zijn mensen probeert te halen. Uit een onderzoek komt naar voren dat dit grootste bedrijf van Zeeuws-Vlaanderen de mensen zeer succesvol naar zijn hand weet te zetten. Dat komt dan door een produktieproces dat een te grote werkdruk oplevert en door een personeelsbeleid dat werknemers bang voor elkaar maakt. Wat maakt Dow Chemical tot een soort B.V. Angst en Druk? i,f«,-j .4.-<*&» pp» "V Bij de vakbonden kwamen, en komen, regelmatig klachten van werknemers bin nen over Dow Chemical. De bonden kunnen daar niets mee doen, want Dow weigert al sinds 1978 met de bonden te praten. De directeur sociale zaken van Dow zegt bijvoorbeeld: 'Wij zijn niet anti vakbond, zoals door buitenstaanders wel eens is beweerd. In beginsel vinden wij vakbonden een goede zaak. Maar, op het ogenblik dat de vakbonden een politieke machtsstrijd willen voeren, ontstaan er wel moeilijkheden. De directie is in eerste instantie verantwoordelijk voor het beleid dat wordt gevoerd. Die verantwoordelijk heid zullen wij niet uit handen geven. Dat doet Dow dan ook niet. Het bedrijf heeft de bonden helemaal uitgeschakeld. Zelfs C.A.O.-onderhandelingen staan niet meer bij Dow op de agenda. Met de werknemers sluit het bedrijf individuele arbeidsovereenkomsten (i.a.o.'s). 'Een C.A.O. leidt', zo meent de Dow- directie, 'tot vertraging en mogelijk blokke ring van allerlei veranderingen die we als onderneming willen doorvoeren. Als bedrijf willen we niet gehinderd worden bij de invoering van veranderingsprocessen, waar mee we bezig zijn of die we voornemens zijn uit te voeren.' Uit vakbondsstandpunt bezien is het dan ook logisch dat naar manieren werd gezocht om weer enige macht bij Dow te krijgen. Een onderzoek zou wel een of meer handvaten bieden, zo hoopte de Industriebond FNV. Onder leiding van Arie de Kool van het Interuniversitair Instituut voor Normen en Waarden in de Samenleving gingen bij het bedrijf werken de kaderleden van de FNV aan de slag. Het resultaat is om twee redenen interessant. Het onderzoek legt de denkbeelden bloot die aan het produktieproces bij Dow ten grondslag liggen en het geeft aan hoe Dow die denkbeelden in de productiepraktijk toepast. Heksentoer In een toelichtend gesprekje op het Rotterdamse instituut meldt Arie de Kool dat meteen aan het begin van het onderzoek al een cruciaal probleem opduikt. 'De samenstelling van een representatieve groep bleek een heksentoer te zijn. De mensen durfden in tegenwoordigheid van anderen hun mond niet open te doen; ze waren bang dat 't werd doorgebriefd aan de leiding. Daarmee heb je een belangrijk deel van het probleem al geformuleerd. Toch ontstaat er een groep, die alle afdelingen in het bedrijf, waar handarbei ders werken, vertegenwoordigt. Ze gaan na wat de oorzaak kan zijn van veel voorkomende klachten als: 'altijd moe', 'een te grote werkdruk', en 'voortdurend opgejaagd'. In het onderzoeksverslag schrijft Arie de Kool bij dit onderzoek met heel andere problemen te zijn geconfronteerd dan bij andere onderzoeken op vergelijkbaar gebied. 'Tot dan toe hadden we steeds van doen gehad met werknemers die enerzijds goed wisten in bepaalde opzichten van het bedrjf afhankelijk te zijn, die zich ook met aspecten van het bedrijf verbonden voelden, maar die zich er ook van bewust waren, dat de afhankelijkheid wederzijds was. Ze kenden het belang van hun kwalificaties voor het bedrijf en ze ontleenden daaraan een zekere macht en een zeker zelfbewustzijn, die ze ook wilden verdedigen, bijv. tegen aan tasting van die positie door automatiserings- projekten. Bij Dow krijgt de Kool met machteloze mensen ze maken. Of, zoals het in het onderzoeksverslag staat: 'De vraag werd dan ook met veel emotionele kracht gesteld: het deugt hier niet, overal om ons heen zien we collega's kapot gaan, maar niemand durft zijn mond open te doen, want er zijn zeker privileges en die durft niemand in gevaar te brengen door ook maar na te denken over wat die priviliges hen kosten.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 9