Cryptogram 2 gedachte van de ergonomie is dat voor het gebruik, de bediening en het onderhoud 'tuigen' dienen te worden ontworpen en gemaakt op basis van wat mensen wèl en niet kunnen. Een van de doelstellingen daarbij is te voorkomen dat mensen verkeerde handelingen verrichten, dan wel te bevorderen dat foutieve handelingen tijdig worden onderkend en gecorrigeerd. Verkeerde handelingen kunnen een gevolg zijn van verschillende oorzaken, zoals de druk van de omstandigheden waaronder gewerkt wordt, onduidelijke informatie, procedures, regels en voorschriften, onvol doende scholing en ervaring van het personeel, gebrekkige communicatie en gebrekkige constructie van apparatuur en bedieningsmiddelen. Fouten kunnen lei den tot inefficiëntie, tot irritatie, tot schade aan apparatuur en milieu, tot ongevallen en tot menselijk leed. Naar aanleiding van het ongeluk in de kerncentrale op Three Mile Island bij Harrisburg in de Verenigde Staten, conclu deerde de Presidentiële Commissie in het Kemeny-rapport met betrekking tot de oorzaken van het ongeluk: 'De rege/kamer van waaruit de bediening van de TM1- centrale wordt uitgevoerd, vertoont in vele opzichten gebreken. Het regelpaneel is reusachtig groot, er zijn honderden signalen op aangebracht en sommige belangrijke sig signalen zijn zodanig geplaatst dat de operateurs ze niet kunnen zien. Gedurende de eerste minuten van het ongeluk traden meer dan honderd alarmsignalen in werking, waarover één van de operateurs later opmerkte: 'Ik had het alarmpaneel wel weg willen smijten: het gaf ons geen enkele bruikbare informatie. Sommige leden van de onderzoekscom missie stelden een algehele modernisering van de regelkamer voor, maar allen waren het erover eens dat een relatief klein aantal verbeteringen in de regelkamer, die bovendien niet kostbaar zouden zijn geweest, het de operateurs veel gemakke lijker zou hebben gemaakt de situatie in de hand te houden. De overeenkomst tussen de conclusies van de Presidentiële Commissie en de auteurs van het onderzoek waarvan ik in het begin melding maakte is opvallend groot. Het kan dan ook geen verbazing meer wekken dat een speciale onderzoeksgroep, die door de Amerikaanse Nucleaire Commissie werd belast met de ergonomische evaluatie van de controlekamer van de TMI- kerncentrale, tot gelijksoortige conclusies kwam. Deze luiden: De voor operateurs vereiste informatie was vaak afwezig, gebrekkig gelocaliseerd, onduidelijk en moeilijk te lezen. Alarmsignalen waren niet systematisch geplaatst, niet of nauwelijks in kleur gecodeerd en niet gegroepeerd naar volgorde van belangrijkheid. Bij het ontwerp van de meters op de controlepanelen van het reactorkoelsys teem was niet voldaan aan een groot aantal ergonomische criteria; hetzelfde gold voor tekstaanduidingen Van het totaal van 1900 op de verticale panelen aangebrachte meters konden er 503, of 26%, niet worden gezien door de qua lichaamsmaten 5% kleinste opera teurs. Verklarende teksten of labels bij meters en schakelaars waren in de meeste gevallen voor verschillende uitleg vatbaar, hetgeen bleek uit het feit dat er door de operateurs zelf maar liefst 800 waren veranderd of aangepast. Het eindoordeel van deze onderzoeksgroep liet aan duidelijkheid niets te wensen over: van enige ergonomische planning was totaal geen sprake en noch de Nucleaire Commis sie noch de kernindustrie hadden zich zorgen gemaakt over de kans op verkeerde handelingen als gevolg van ontwerpfouten. In een andere uitspraak werd opgemerkt dat voorafgaande aan het TMI-ongeval de Bert Gerestein Horizontaal 1:4 (5) 3. 't Komt door de orgaanwinkel (7) 7. Liever met boter dan van schepen (5) 9. Een glimmend christelijk familielid (6) 10. De Zeeuw die volgens Jan Wolkers z'n naam eer aan deed, zit nu aan 't gas (6) 11. De honderdduizenden die erom verlegen zitten, kunnen geen mooie langspeelplaat kopen (7) 13. De PPR-man, die niet kon wennen (6) 18. Wat de PZEM gaat doen, en wat ze 'n vol jaar (of langer) geleden al had móeten doen! (11) 19. Zou de heilige er bovenop een spiraal niet 's gemist hebben? (6) 22. Slaat de architekt als het gebouw er instort (6) 25. Blijft Gillissen van Schoenmakers, ook als hij op 't feest plezier had (11 28. 'n Koude stoel voor de sport? (6) 30. 1 69 een vogel (7) 33. Twee voorzetsels binnen (6) 34. Met water 'n onschuldiger ziekte (6) 35. Hebt u uw echtgenoot al plat? (5) 36. Na 'n ruk een beetje uiting geven aan je gevoel. (7) 37. Ingewijde aan de tap (5) Vertikaal 1Een inbraak voor een gebouw, waarvan er in Zeeland niet veel staan (9) 2. Koude streek op Zuid-Beveland (7) 4. Rand waar het tuig vandaan komt (6) 5. Pak je eetgerei, moeder; even pauze! (5) 6. De loper vast, het land gemeten, de kinderen gestraft (6) 8. De vrucht sloeg 's dubbel tegen de vlakte (5) 12. Vader vogel tekent (6) 14. Voer zulke journalistiek maar af! (5) 15. Een oude open plek erbij (5) 16. Schenkt een Spaanse heer Frans goud (5) 17. Ja, en dat glas vind je doorgaans niet in de glasbak (4) 19. Zo'n dure burgemeester voor een grote stad! (5) 20. Beroep van vreemde kunsten (4) 21. Wil zijn onderdanen nogal eens tergen (6) 23. Schuurgids (5) 24. Rommelt in Vlissingen-Oost tot al het plezier van tien (5) 26. Leeftijd waarop menige tube Piet 'r doorjoeg (9) 27. Waarop ze om een wak heen schaatsen in Zuid-Beveland (5) 28. Met een snij-gil ras op pad gaan (6) 29. Waar het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in vastloopt? (7) 31. Stinkende landbouwgereedschappen (6) 32. Die de Belgische oud-politicus wel eens in 't wiel stak (5) 10

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 10