Hoe langer het uitstel duurt, hoe meer kans op afstel van die centrale -daar gok ik op Joop Roodenburg: de luis in de PZEM-pels Het was in de woelige tijd na Harrisburg; de tijd van blokkades en demonstraties tegen de kerncentrale van Borssele. Plotseling dook in het nieuws het bericht op, dat er nu ook binnen het PZEM-bestuur één lid was, die zich openlijk tegen die kerncentrale verzette. Hij had aangekondigd om voortaan tegen elk voorstel, dat de instandhouding of uitbreiding van die kerncentrale beoogde, zou stemmen. Joop Roodenburg, een vriendelijke loods, die als Pvd A-statenlid in het PZEM-bestuur was beland, haalde er de woede van andere bestuursleden mee op z'n nek. De VVD'er Voogd (nu GS-lid) eiste zelfs, dat Roodenburg zou opstappen, want én PZEM-bestuurder én tegen kern-energie, dat kón niet Bijna zes jaar na zijn eenmans-aktie, bellen we aan in de Van Doornlaan in West- Souburg. Voor het raam hangt aan een koordje het bekende anti-kernenergie zonnetje. Even later zitten we in z'n werkkamertje op zolderen herinneren hem aan die roerige tijd. Hij herinnert het zich levendig: Die zaak Harrisburg heeft me toen letterlijk wakker geschud. Ik was er altijd wel tegen geweest, maar toen realiseerde ik me het gevaar en.... dat ik als PZEM-bestuurder mede verantwoordelijk was. Ik sliep er op 't laatst niet meer van! Echt waar hoor; ik lag nachten te tobben. Totdat ik voor mezelf het besluit nam: op de eerstvolgende PZEM-vergadering ga ik het zeggen. Nou, dat heb ik toen gedaan. Dat gaf nogal wat ontsteltenis. Ook bij m'n partijgenoten, want ik had er helemaal niet tevoren met ze over gesproken. Daar had ik ook geen behoefte aan gehad, want het was een persoonlijke zaak voor mij. Al hadden ze geprobeerd me er van af te houden, dan had ik het toch gedaan. Want ik had er geen vrede mee, dat ik mede verantwoor delijk was. Nou, toen ik het eenmaal hardop had gezegd, sliep ik daarna weer prima Ockeloen Nieuw Zeeland: Hoe voel je je na het laatste kabinetsbesluit? Joop Roodenburg: 't Was geen verrassing voor me. NZ: Intussen laat de PvdA er geen twijfel over bestaan dat ze legen nieuwe kerncen trales is. In het PZEM-bestuur zitten 5 PvdA'ers. Die zijn allemaal tegen, mag ik aannemen. JR: Dat weet ik eigenlijk niet. Behalve de drie statenleden, zijn er ook twee gemeen telijke vertegenwoordigers. Wethouder Bruinooge van Vlissingen, daar twijfel ik niet aan 12 NZ: De andere is Ockeloen van Terneuzen... JR: Ja, ik zou niet weten of die tegen kern energie is. NZ: Er is in het PZEM-bestuur nog niet over gestemd? JR: Nee, de 21ste januari is het even aan de orde geweest. Maar ik heb er voor gepleit om eerst te wachten op een uitspraak van de Tweede Kamer voor wij wat beslissen. NZ: Toch las ik in de krant, dat de PZEM blij was met het kabinetsplan. JR: Ja, we weten dat de direktie vóór is NZ: Maar de direktie bepaalt het beleid toch niet? JR: Nee, maar ik vrees dat als je nü zou laten stemmen in het bestuur, dat er dan een meerderheid vóór die nieuwe centrale zou zijn. Hoewel je het natuurlijk nooit weet met het CDA. Het schijnt, dat ze daar nu ook twijfels gaan krijgen. Er zijn al 'n paar voorstanders teruggefloten en ze beginnen allerlei voorwaarden te stellen. Ze kunnen nog alle kanten uit; ze hebben de sleutel weer in handen. NZ: Misschien willen ze alleen maar uitstel omdat ze niet vóór de verkiezingen van volgend jaar een beslissing durven nemen, die ook vee! CD A-kiezers niet leuk vinden. JR: Dat zou me niks verbazen. Maar ook dat is voor ons geen slechte zaak. Ik heb het idee, dat de tijd voor ons werkt. Hoe langer het uitstel duurt, hoe meer kans op afstel. NZ: Wim Don, als voorzitter van de PZEM, durft veel minder duidelijk tégen die centrale te kiezen dan jij. Toch ligt er een motie-Don uit 1977, waarin staat, dat er géén nieuwe kerncentrale mogen komen. JR: Hij zit in een moeilijke positie. Maar ik ook. Dan bellen ze me op om voor het hek van de kerncentrale te komen demonstre ren. En dan zeg ik: jongens,dat moetje mij niet vragen. Mijn akties voer ik in de Raad van Bestuur. NZ: Daar ben ik van overtuigd. Maar geldt dat ook voor Don? JR: Nou, Wim Don heeft wel degelijk in het openbaar gezegd, dat hij tegen is zolang de opslag van het afval niet definitief geregeld is. En die interim-opslag vindt hij géén oplossing. Nou, daar houden we hem gewoon aan. Onzin NZ: Van Aardenne heeft gezegd, dat et- alleen nog maar nieuwe centrales gebouwd kunnen worden als de provinciale energie bedrijven fusies aangaan. Het draagvlak moet verbreed worden voor de kosten en de risiko's van een grote kerncentrale. JR: Ja, wij hebben in de staten tegen de motie gestemd om met Brabant en Limburg onderhandelingen te beginnen. Ik vind het ook gewoon onzin, kül! Want dan moet je nagaan: we hebben hier in Zeeland koelwater, er is met rijkssubsidie een kolenhaven gegraven én er is een hoogspanningsleiding naar het landelijk koppelnet gebouwd. Dus je denkt toch niet, dat als Zeeland zou zeggen: kom maar op met die kerncentrale, dat Van Aardenne dan zou zeggen: nee, want jullie zijn te klein... Ach man, dan hadden we hem al! Maar wat is er nu gebeurd.... Brabant en Limburg willen niet met ons praten over samengaan. NZ: Waarom niet? JR: Ik denk, dat Van Agt bang is dat Brabant dan geen kerncentrale op de Moerdijk krijgt. Want in het kabinets plan staat, dat er één in het zuiden en één in het noorden moet komen. Dus als Brabant, Limburg en Zeeland één energie bedrijf maken, dan heeft Borssele de voorkeur.... Ik denk, dat dat er achter zit. Niet, dat ik geloof, dat het ook zo zal gaan. Want ik voorspel, dat ze in het noorden een kerncentrale zullen tegenhouden en dat het kabinet straks allang blij is als ze er én een in Moerdijk én een in Borssele kunnen

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 12