Het CDA begint in te zien dat kernenergie financieel riskant is Joop Roodenburg bouwen. Want dat is dan wel minder efficiënt en het levert meer transport verliezen op, maar dan hebben ze toch hun twee kerncentrales. Het is gewoon een prestige-zaak aan het worden, hè. NZ: Ja, want echte harde argumenten zijn er niet. JR: Precies! Ze praten over goedkope stroom, maar er is geen enkele garantie dat stroom van kerncentrales goedkoper is. Zeker zolang we niet weten hoeveel het opbergen van het afval gaat kosten. Bovendien kun je met kerncentrales geen flexibel energiebeleid voeren. Als je nü besluit om zo'n centrale te bouwen, duurt het nog jaren eer hij er staat. Intussen kunnen er zich allerlei ontwikkelingen voordoen. Bijvoorbeeld, dat de industrie veel meer gebruik gaat maken van warmtepompen of warmtekrachtkoppe ling. Zodat die grote kerncentrales eigen lijk niet zo nodig zijn. Dan zit je met overcapaciteit. Nou, die hebben we de afgelopen jaren ook gehad; centrales die nu afgeschreven raken en die amper gedraaid hebbenMaar, die we wèl met z'n allen hebben betaald. Als je kerncentrales wil bouwen moet je veel te ver in de toekomst kunnen kijken. Dat is riskant, je kunt met een gigantische financiële strop komen te zitten. Volgens mij is er maar één oplossing: bouw kleine eenheden. Die kosten minder, en je bouwt ze sneller. Blijkt de energie-vraag te veranderen, dan kun je je snel aanpassen en loopje weinig risiko. En wat de prijzen betreft: één ding is zeker en dat is dat olie en kolen en gas en uranium eens óp raken, dus de prijzen zullen eerder stijgen dan dalen. Maar de prijs van zon en wind blijft altijd gelijk: die kosten niets. Laat ze daar nou eens écht in investeren. Maar wat zie je? Dat op het PZEM-terrein nog altijd die tweede windmolen ligt. Er zijn allerlei problemen mee, die ze maar niet op kunnen lossenFlauwekul! Er is geen wil. Afval NZ: Als er hier een nieuwe kerncentrale komt, zal het afval hier waarschijnlijk ook 'tijdelijk' worden opgeslagen. JR: Dat is logisch. Als Zeeland zo nodig een kerncentrale moet, dan kun je andere provincies toch niet met de afval opzade len. Dan moet je konsekwent zijn. NZ: Dus een extra argument om tegen te zijn? JR: Ja, want je schuift een levensgevaarlijk probleem door naar volgende generaties. Die hebben het maar te accepteren, of ze willen of niet. Wij plukken de voordelen, zij krijgen de risiko's en -als ze een oplossing vinden- mogen ze de kosten ook nog dragen. Zoiets doe je toch niet.... Folklore NZ: Stel dat die nieuwe centrale er wordt doorgedrukt. Wat ga je dan doen? JR: Dan moet ik daar met m'n partij genoten over praten. Weglopen, een lege stoel achterlaten.... dat zie ik niet zo zitten. Als hij er dan toch komt, moet ik maar proberen ervoor te zorgen, dat-ie zo veilig mogelijk wordt. NZ: Je gaat niet tégen stemmen? JR: O ja! Maar het wordt natuurlijk een soort folklore, dat je daar met 'n klein clubje tegen alles stemt wat met zo'n centrale te maken heeft (behalve dan de veiligheid, want dan stem ik voor). NZ: Je kunt daar toch meer doen dan tegenstemmen? JR: Ik bestook ze natuurlijk voortdurend met argumenten. Zeker nu ze met dat sprookje van die goedkope kernenergie zijn gekomen. Maar tot nu toe hebben ze meestal welwillend al of niet naar me geluisterd. Daarna gaan ze over tot de orde van de dag met de aantekening dat Roodenburg en soms nog 'n paar leden tegen waren. NZ: Je bent niet meer de enige luis in de pels van de PZEM? JR: Meestal sta ik niet meer alleen. Maar een meerderheid heb ik nooit aan m'n kant. En die beslist uiteindelijk toch. Dus dan zit ik daar met zo'n gevoel van: wat heeft het allemaal voor nut NZ: Toch heb je nu een meerderheid gevonden, die het met je eens was dat het PZEM-bestuur nog géén uitspraak moet doen over een tweede kerncentrale. JR: Ja, dat komt natuurlijk omdat die CDA'ers niet zitten te springen om zich duidelijk uit te spreken. En ik ben daar gelukkig mee. Het zou onverstandig zijn geweest om ze nu te forceren tot een uitspraak. De kans was groot, dat ze vóór waren geweest en dan kunnen ze later moeilijk meer terug. Ze moeten de tijd krijgen om te kunnen beseffen dat kernenergie grote financiële risiko's met zich meebrengt. Voor dat soort risiko's willen ze nog wel eens gevoelig zijn. Hoe langer het uitstel duurt, hoe meer kans op afstel. Nou, daar gok ik op. Kees Slager 13

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 13