Dat geeft een veilig gevoel als je dit hoort in je sheltertje op de camping. Een zachte regen begint te vallen. In de steden en dorpen begint de paniek langzaam vorm aan te nemen. Mensen op straat kijken elkaar in de toenemende mist met tranende ogen aan en krijgen jeuk op de huid. Sommigen beginnen over te geven. Het besef breekt door dat het eigenlijk ai te laat is. Natuurlijk blijft niemand binnen. Er komen steeds meer mensen de straat op en overal ontstaat hetzelfde beeld van auto's die in snel tempo ingeladen worden. Wegen en straten stromen vol met auto's die luid toeterend tussen de menigten een weg proberen te vinden. De radio-aktieve fall out wordt heviger. De fijne druppeltjes hebben nu de vorm aangenomen van een dichte nevel. Een zware mist valt over Zeeland. De duitse terugtocht voltrekt zich even overhaast en wanordelijk als in 1945. Met loeiende mercedesen banen de toeristen zich een weg dwars door het voetvolk. Politie met gasmaskers op probeert orde in de chaos te scheppen door eerst in de lucht en daarna in panische angst gericht te schieten. Het helpt net zomin als de stem van de inderhaast opgetrommelde Lubbers die voor de radio verklaart dat er geen enkele reden voor verontrusting is. Krijsend valt de menigte de politie aan. Honderden mensen worden in de paniek doodgetrapt, de rest weet zich geen raad vanwege de brandende pijn en jeuk die overal op de huid ontstaat. 07.oo uur Radio Nieuwsdienst A.N.P. 'De ramp die de kerncentrale in Borssele heeft getroffen begint katastrofale gevolgen aan te nemen. Naar nu eerst bekend is geworden is een scheur ontstaan in de stalen koepel van de centrale, waardoor zwaar radio-aktieve waterdamp ontsnapt. Het personeel van de centrale is er tot nu toe niet in geslaagd het lek te dichten. Volgens een woordvoerder van het inderhaast gevormde crisisteam baart de situatie zorgen omdat men er nog niet in is geslaagd tot bij de kern te komen vanwege de geweldige hitte in decentrale. Deskundigen uit binnen- en buitenland beraden zich met de direktie over te nemen stappen. Ondertussen is bekend geworden dat de besmettingsgraad vooral in Walcheren tot ontoelaatbare hoogte is gestegen. Mede door de Zuid-Oostelijke wind is het hele eiland nu gehuld in een radio-aktieve nevel die langzaam richting Noordzee opdrijft. Berichten gaan uit naar schepen die zich in deze zone bevinden. En dan nu het nieuwsoverzicht. Minister Smit-Kroes heeft verklaard niets te voelen voor De uitvalswegen van Zeeland stromen nu snel vol. Als een lavastroom beweegt zich een gigantische massa auto's en voetgangers naar veiliger oorden. De Zeelandbrug kraakt onder het gewicht van duizenden en duizenden wagens die twee rijstroken gebruiken om weg te komen. De eerste ongelukken gebeuren als tegemoetkomend verkeer frontaal wordt geramd, waarna files van tientallen kilometers ontstaan. Wanhopige mannen met kinderen op hun nek en gillende moeders die de auto hebben laten staan om in godsnaam dan maar lopend weg proberen te komen. Ook de A 58 zit potdicht. Niemand die nog een milimeter vooruit komt. De reden is dat op hoog bevel het leger is ingeschakeld met de absolute opdracht Zeeland volledig af te grendelen. De legereenheid uit Ossendrecht is snel ter plaatse. Op veilige afstand van de gevarenzone staan de^ jongens met het geweer in de aanslag te wachten op een hysterische menigte die maar één doel heeft. De opdracht luidt: Tegen houden tot elke prijs.' De eerste Duitsers wensen zich niet te laten tegenhoude und fahren mit voller Kraft de mercedes dwars door de, Versperrungen. Mitrailleurschoten klinken en de eerst slachtoffers vallen. De militairen schrikken nog erger dan de burgers. Het is voor hen ook de eerste keer dat ze oorlog voeren. Maar spoedig krijgen ze de smaak te pakken. Befehl ist Befehl. Geleid door uiterlijk koelbloedige beroepsmilitairen zien de dienstplichtige maten kans een komplete chaos aan te richten en zodoende de snelweg volledig te blokkeren. Automobilisten die proberen rennend via de sloten en het aan weerszijden gelegen land voorbij de versperringen te komen worden ogenblikkelijk neergelegd. Helicopters vliegen over het grensgebied en geven aan waar doorbraken te verwachten zijn, waarop direkt een peleton soldaten naar de bedreigde plaats gedirigeerd wordt. 18.00 uur. Radio Nieuwsdienst A.N.P. 'De ramp die Zeeland vandaag heeft getroffen is de ergste in de geschiedenis van de kernenergie. Grote delen van de provincie zijn radio-aktief besmet. Voor de levens van duizenden mensen wordt gevreesd. Om te voorkomen dat besmette inwoners en toeristen dit verder overdragen heeft de regering al in een vroeg stadium besloten het hele gebied hermetisch af te grendelen. Speciaal daartoe ingerichte hulporganisaties zijn onderweg om de slachtoffers de helpende hand te bieden. Over de toestand in de kerncentrale is na drie uur vanmiddag niets meer bekend. Berichten hierover zijn gestopt en aangenomen mag worden dat alle leven in de buurt van de centrale onmogelijk is geworden. Op grote hoogte genomen infrarode foto's hebben aangetoond dat de hitte in de centrale moet zijn opgelopen tot vele miljoenen graden. De wind, die tot nu toe uit Zuid-Oostelijke richting waaide, zal in de loop van de avond draaien naar het zuiden en in kracht toenemen. Daardoor ontstaat er gevaar voor radio- aktieve fall-out in het westen des lands. Nadere instrukties voor de bewoners van de randstad worden gegeven via de geëigende kanalen. Maandag 15 juli 1985. Een week later. Het is stil in Nederland. Het grootste gedeelte van de mensen is naar veiliger oorden vertrokken. Hele delen van het land zijn nu, doordat de wind gedraaid is, radio-aktief besmet geraakt. De koninklijke familie heeft zich de eerste dag van de ramp al met een militair vliegtuig naar Ottawa laten vervoeren, de regering zit op de Bahama's. Dat is het begin van de grote uittocht, ledereen met geld laat zich tot in de verste uithoeken van de wereld brengen om te ontkomen aan een zekere dood. De achterblijvers zijn de sukkels, de minimumlijders, besmet, lijdend aan vormen van bloedkanker, genadeloos opgegeven en achtergelaten. Zeeland augustus 1985. Dood-Stil. Raats

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 15