KRUIS OF MUNT sportaanzien 1985 Otto Visser Sporttheater presenteert het kansspel Kruis of munt een hoorzitting Plaats: Casino Cadzand Bad Regie: Han v.d. Kop, Siem de Schaatser en Dick Snippe Muziek: Zueignung op 10 nr. 1 -Kiri Te Kanawa, sopraan. London Symphony Orchestra. Dirigent: Andrew Davis. Spelers: Ton Kienhuis, Zeeuwse Sportraad, als voorzitter Kitty van de lotto-trekking Boudewijn van Craenenbroeck, makkelijk scorende spits van V.V. Clinge Ir. A. Tiktak, directeur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij Gerard de Schepper, K.N.V.B. toparbiter uit Zeeland! Toneelbeeld: ontdekhoek in een jeugdlaboratorium. Een grote ruimte waarin normaliter kinderen van 4-14 jaar met de techniek aan de slag kunnen. Niets wordt ze voorgekauwd. Ze moeten alles aldoende ontdekken. Het materiaal waar ze mee werken is allereenvoudigst: karton, piepschuim, hout, wasknijpers, fietslampjes, draadjes, w.c. kokers. Er komt geen lego of fischer-techniek aan te pas. In de ontdekhoek zitten aan een lange ovale tafel de spelers. Kienhuis: (alsof hij het niet goed gehoord heeft) Allereerst wil ik erop wijzen dat ik voetbal uitsluitend via de media volg. Dit ontkracht wellicht bij voorbaat mijn betoog. Maar anderzijds wil ik toch proberen een steentje bij te dragen aan de poging Kansberekening en Het Lot welke mijns insziens onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn, tegen elkaar af te zetten. Dames en Heren, goedenavond. Even dit nog afmakend: drie gasten, die vanavond hun 'kans' 'schoon' willen zien (kijkt de zaal in). Terzake, mag ik de Zeeuwse toparbiter Gerard de Schepper uit Vogelwaarde verzoeken de avond creatief voor U te openen. Gerard de Schepper komt naar voren in blauwe blazer. Kienhuis: Iemand (een arm om Gerard de Schepper) werpt een zuivere munt op en constateert na neerkomen ervan dat de kruiszijde boven ligt. Waarom nu kruis en geen munt, wat is de oorzaak van juist deze uitkomst van de worp? Dat is heel moeilijk te zeggen; eigenlijk is er een reeks van oorzaken, elk op zichzelf nietig en onbelangrijk, zoals snelheid en richting van opgooi, gewicht van de munt, weerstand van de lucht, ruwheid van het oppervlak waarop de munt neerkomt, enzovoorts. Zolang de werper zijn spel 'eerlijk' speelt, zijn kracht en richting van al deze oorzaken onbekend; hun resultante, die men met het woord toeval pleegt aan te duiden, bepaalt de eindtoestand van de munt. Het woord is aan Kitty. Het is vijf voor acht. Kitty: (probeert een conversatietoon aan te slaan): Is dat niet dubieus? Kienhuis (quasi onschuldig): Dat kun je denken, maar het is de realiteit. Een goede topman of vrouw, of dat nu een coach, manager, educatief medewerkster of t.v. persoonlijkheid is, denkt niet in de eerste plaats aan de club, maar aan zichzelf. Kitty (bestudeert haar gehaakte jurk)Al denkt het grote 16 publiek anders, je wordt vooral door jezelf op de vingers gekeken. Je bent je voornaamste criticus. Dat terzijde. Maar als jullie het niet erg vinden zet ik nu mijn bril op. (Zet bril op, leest voor): Kansverdelingen kunnen empirisch of a priori worden bepaald. Bij de berekeningen van de kansen a priori gaat u meestal uit van een aantal (n) mogelijke uitkomsten die ieder dezelfde kans van voorkomen hebben. De kans per uitkomst is dan 1/n of 100/n%. Kienhuis (verrukt, ondanks alles)Voor de duidelijkheid. Ja, bijna driekwart van de historische omvang van het onderwerp vraagt om de lange adem, de breedheid, het meeslepende van een epos, en mag zich niet beperken tot een aaneenschakeling van anecdotes. Uw tekst is helder, maar sorry dat ik het zeg: zonder glans. Geef me drie dagen en ik geef u een door mij bewerkt eerste hoofdstuk, dat sprankelt. (Hij houdt haar een enveloppe voor). Kitty: (ineens lief gretig) Hoe kan ik u bedanken. Wilt u Kienhuis: Geld? U zou me daarmee beledigen. (Hij houdt haar een enveloppe voor). Van Craenenbroeck (bloost, slikt wat weg): Zeg nou zelf. Ik denk zo langzamerhand dat iedereen het erover eens kan zijn. Kansen moetje benutten. Een kwestie van Torinstinkt. Ik noem u: 1. Gerd Müller, 2. Dick Tol, 3. Rob Moens. Kitty (maakt enveloppe open) Inderdaad als je eens nagaat hoeveel verschillende getallen alleen al uit deze drie cijfers gevormd kunnen worden.... (de telefoon gaat). Van Craenenbroeck (gaat staan, wordt vertrouwelijk) Je kunt je dag niet hebben, dat ken ik ook. Kitty: Uitgerekend nu. Kienhuis (brengt stoel weer onder Van C's bereik) A propos, had jij trouwens ook Brands in de spits gezet tegen Cyprus? (de telefoon gaat) Kitty: Als ik die hockey-trut uit Hillegersberg in m'n vingers krijg. Van Craenenbroeck (er doorheen) Dat zeg ik niet, het gaat om het resultaat. Ik marchandeer niet, ik ga recht op het doel af. Het liefst zou ik helemaal geen commentaar geven op dergelijke minne uitspraken. Wat zeg je, Kitty? Ik vind het triest dat de voorzitter dergelijke dingen zegt. Het gesprek ontaardt nu in onverkwikkelijk geharrewar, vol hatelijkheden in de persoonlijke sfeer. Kienhuis (wit van woede) Een ander voorbeeld: Pimpelbal. Pimpelbal is een balspel dat door twee zestallen wordt gespeeld en waarbij de bal op een bepaalde manier met de hand moet worden geslagen. Een veel voorkomend ongeval bij dit spel is het verstuiken van een duim van een speler. Het is bekend dat van de 100 wedstrijden gemiddeld 84 spelers als gevolg van een verstuikte duim het veld moeten verlaten en zich door een reservespeler moeten laten vervangen. Daar aan 100 wedstrijden in totaal 1200 spelers te pas komen, is de kans dat een speler gedurende een wedstrijd zijn duim verstuikt 84/1200 0,07. Per team van zes

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 16