'Publiek komt af op gevestigde films' Het Filmhuis Meccano in Middelburg draait nu een jaar. Dinsdag 5 februari vierde Meccano dat met een talkshow, muziek van het Tristan Honzinger Sextet en feest na. Voor filmliefhebbers ontwikkelde het filmhuis zich op een verheugende manier. Van twee of drie filmavonden in het begin tot dagelijkse voorstellingen nu. Je hoeft niet meer naar de randstad om een bepaalde film te zien. De gemeente Middelburg beloonde Meccano met een jaarlijkse subsidie van 25.000 gulden tot en met '88. Van dat geld kon een vaste medewerker worden aangetrokken. Leo Hannewijk, met Jan Koole oprichter van Meccano, heeft met ingang van dit jaar een halve baan bij het filmhuis. Leo blikt terug en vooruit. Je merkt dat het publiek toch af komt op de gevestigde films, maar we willen de kleine kwaliteitsfilms toch een kans blijven geven. 'Sophies choice', 'Kramer versus Kramer', 'Oblomov', 'Terms of endear ment', dat zijn allemaal voorbeelden van films waar veel publiek voor komt. 'Los santos innocentes' van Carlos Saura of'Le lit' van Mariou Hansel trokken maar heel weinig mensen en dat zijn allebei prachtige films. Bij Le Lit zaten er negen mensen in de zaal! Een aantal films, daar beginnen we niet eens aan. Zoals 'Vora-nova' van Dirk Rijneken die op Film International in Rotterdam in première gaat. Het publiek is nog niet filmrijp. Daar moeten we dus hard voor werken. Kassuccessen als Kramer versus Kramer en Terms of endearment hebben we nodig om de tekorten te kunnen dekken. Dankzij dit soort films hebben we een gemiddeld bezoekersaantal van vijftig tot zestig. Dat is heel redelijk vergeleken met andere filmhuizen. We hebben veertig bezoekers nodig om samen met de subsidie quitte te spelen. Meccano is toegelaten tot de bioscoop bond en dat betekent dat we nu kwaliteits films kunnen draaien die ook in de bioscopen komen. Voordien moest je wachten totdat ze niet meer in de bioscopen rouleerden. Een groot voordeel dus. Over bioscoopfilms overleggen we met Alhambra in Vlissingen. Nemen zij hem niet, dan draaien wij hem. Zoals in januari met 'Paris-Texas', van Wim Wenders het geval was. We zijn een kwaliteitsbioscoop. Maar we doen meer dan alleen films draaien. Er komen meer talkshows, het blijft niet bij die van 5 februari. In mei of juni willen we er een organiseren met Hugo Claus. Dat gebeurt dan in het kader van een Vlaams festival met films, muziek, theater en literatuur. Talkshows zijn in de randstad nogal populair aan het worden. Bij Film International zijn er ook talkshows. Het gaat ons er om dat er over films gepraat kan worden met publiek zonder dat het enge sfeertje ontstaat van: wie stelt de eerste vraag. Zo nu en dan zal er ook levende muziek te horen zijn bij Meccano. In april is er bijvoorbeeld levende muziek bij films van Fellini. Maar voorlopig is dat nog incidenteel. Theater willen we ook organiseren, als het maar raakvlakken heeft met film. We krijgen 30.000 tot 50.000 gulden subsidie van WVC en daarvan kopen we een 35 mm projector. De kwaliteit van beeld en geluid wordt dus veel beter. In april draaien we er mogelijk al mee in de Zeeuwse Bibliotheek. Daar gaan we wekelijks op vrijdag en zaterdag films vertonen. De krant is wel een grote onkostenpost. Maar ons doel is niet alleen films te draaien, maar ook om het filmklimaat te verbeteren, bijvoorbeeld met achtergrondverhalen over regisseurs, acteurs, het totstandkomen van een film, interviews en ga zo maar door. Dat gebeurt allemaal door vrijwilligers. Het filmhuis draait op vrijwilligers, die blijven broodnodig. Het zijn er ongeveer dertig. We moeten het wél strak organise ren, anders klapt 't. Je moet er van op aan kunnen dat de deur op tijd open gaat, dat de kaartjes verkocht worden en de film op tijd begint. Maar het gaat goed. Er zijn wel eens incidenten. Vooral in het begin, over de keuze van de films. Leuk, zaten we met twaalf mensen rond de tafel: zoek maar een filmprogram ma uit. Er kwam dus geen programma. Nu doen we het zo: iedereen kan met suggesties komen, maar een paar mensen, Jan Koole, Roland Melis en ik, gaan films bekijken en boeken of boeken niet. We moeten ook rekening houden met het Middelburgs filmpubliek en met het aantal bezoekers. Als het een beetje loopt, dan vragen distributeurs je om films te vertonen. De distributeur heeft er namelijk belang bij dat zoveel mogelijk mensen de film bekijken. Dat levert het meeste geld op. Als je dan weet dat wij regelmatig films krijgen aangeboden, dan zegt dat wel wat.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 19