PÖ3TKOK Qnoeten uit Oh ja Al-weer. Een equête wees uit dat 81% van de Zeeuwen Nieuw Zeeland niet wil. Daarom brengen wij hem toch uit. Nieuw Zeeland: tegendraads. Nieuwe abonnee Adres Postcode en plaats Dit abonnement betreft mijzelf/ wordt cadeau gegeven door: Naam Adres Postcode en woonplaats Ik wacht op uw accept-girokaart Handtekening Opsturen aan: Nieuw Zeeland, Dam 14, 4331 GJ Middelburg Wat bin onze gezagsdraegers toch vindingrieke. Ier en di en öal mè mêêr zegge ze da me*toe bin an een al-weervoerziening. Nie a wee een voorziening, mè êen dl a'j mie werm en koud weer oaltied trecht kan. Een overdekte kermis. Zö iets bedoele ze dan. Wi a dat voe is? Dat spreekt vanzelvers. Dan komme d'r meer toeristen. Meer toeristen, meer winst. Meer winst, meer investere. Meer investere, meer computers. Meer computers, minder erbeid. Minder erbeid, meer vrieën tied. Meer vrieëntied, meer recreatie. Meer recreatie, meer voorzieningen. Of a ze 't wiel uutevonden Zoiets zou 'k nie kunne bedienke. Mè goed of slecht, gek bluuft het. Eêrst dempe ze de zëe of ze sluuten af. Dan neme z'n golfslagbad omdat dat net echt is. En noe mot'r wee wat komme. Een overdekt strand. Wat dienke je d? van? Een gröote schure mie öal zand, mie 't geluud van de zêê op d'achtergrond, lekker werm, tentjes en schermen, een ijscokarre, veeondestront en Duitsers (in van die gröote pitten) en dan lekker dicht bie mekoore zitte. Dat wor genieten. Dat zou 't beste kunne op Neeltje Jans. Dl zoeke ze nog wat voe. Je za 't zie en öare. Eêst flikkere ze d'Oosterschelde toe en dan zulle ze noe Neeltje Jans nog 'es verkrachte. Bel, bel wat een zootje. Trouwens, wete je da dien dam dê zowat klaer is? Een dam mie schuuven. Mi noe wete ze nie wanneer ze die schuuven motte litte zakke. Bie welke wind, bie welk tieë? Dat 'k eleze in Vrie Nederland. Da's een èle moeilijke krante die a alleene de bovenmêester leest. Mè die briengt oaltied z'n ouwe kranten nï mien. Vandè. Noe 'k zo edocht dat het beste was om d'n elft open te laeten en d'n aren elt van die schuven dicht te doen. Dan bluuft de Oosterschelde op peil, bin die schuuven toch nog in gebruuk en iedereen ei z'n zin. (Ik zou een goeie CDA'er weze). Een nieuwe kerncentrale is trouwens ok wè een goeie al-weer voorziening. Bie regen of zunne: oaltied gevaarlijk. En het ou de mensen lekker bezig. Het zö vadder ëel wat demonstranten ni Borsele brienge. Ze mot'n dan natuurlijk nie echt neerzette, wan dan is 't nie mê leuk. Volgens mien ze dat goed in de gaten. Boersma, Don en Roose dat op de televisie goed nl vooren ebrocht: nëe, mits ja. Zö kwêek je verlenging van êete zummers. Wat a de provinciale V.V.V. nooit elukt is, doe die bestuurders in êen journaal. Wat worre me toch oneindig wies bestiert. Godlof en de groeten van Sienkel Ko de Jonge

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 24