Op 9 maart naar Middelburg Eén Borssele is er al één teveel Negen jaar geleden werd er in Middelburg al eens gedemonstreerd tegen een 2e kerncentrale bij Borssele. Toen kwam hij er niet. Houdt dus moed en kom op 9 maart opnieuw naar Middelburg. Het gebeurde op 22 januari. In de Abdij in Middelburg liep een rechtstreeks radio programma van de KRO ten einde. 'Nog één vraag', zei de presentator tot de'drie voorzitters van Zeeuwse statenfrakties aan zijn tafel, 'en graag een kort antwoord. Staat er volgens u in 1995 een tweede kern centrale in Borssele?' 'Ik hoop van wel', zei Elenbaas (vvd) 'Ik hoop van niet', zei Van Zanten (pvda) 'Ik vrees van niet', zei Roose (cda) Kortom: Zeeland weet wat er van VVD en PvdA verwacht kan worden, maar het CDA hult zich weer in orakel-taal. Wat de CDA'ers in de 2e Kamer betreft krijgen we misschien nog deze (of volgende) maand duidelijkheid. Dan zal de Tweede Kamer een principe uitspraak moeten doen over het plan. Maar daarmee is nog geen uitspraak over Borssele gedaan, want er is een zogenaam de PK B-procedure beloofd. Die Planologi sche Kernbeslissing wil zeggen, dat niet alleen het provinciaal bestuur en de gemeente Borssele gehoord moeten wor den, maar dat er een inspraak-ronde komt waarin iedereen in Zeeland mee kan praten. Dat klinkt allemaal democratisch, maar de regering heeft óók al laten weten, dat ze 'op grond van haar eigen verantwoordelijk heid niet kan toezeggen dat het oordeel van de lagere overheden beslissend zal zijn'.... Ook is het niet eens zeker, dat ze maar één centrale in Borssele willen plaatsen. In de begeleidingsbrief staat: 'Een verhoging van het aantal van twee nieuwe kerncentrales is geenszins uitgesloten. Per locatie kan in beginsel méér dan een kerncentrale worden gevestigd'. Dus tóch de '1,2,3-show?' Het is ook al een beetje duidelijk, hoe ze de Zeeuwen willen inpalmen voor de nieuwe centrale(s). Er wordt geschermd met een lagere stroomprijs en er is al gesuggereerd, dat de streek, die 'ja' zegt een wens mag doen. In dat verband is de vaste oeververbinding over de Westerschelde al ter sprake gekomen. Een schandalige koehandel. Demonstratie Het eensgezind en verontwaardigd 'nee', dat je zou mogen verwachten van bestuurlijk Zeeland top basis van staten- motie, streekplan en bestemmingsplan) heeft absoluut niet geklonken. Commissa ris Boertien meende stoer te kunnen roepen, dat Van Aardenne en Winsemius 'als een hazewind naar Zeeland moeten komen'. Logischer ware geweest als hij de beide heren had gewezen op alle baricades, die de volksvertegenwoordiging de afgelo pen periode heeft opgeworpen tegen de kabinetsplannen, met als slot-advies: 'blijf weg uit Zeeland'. Nu Boertien en de zijnen het laten afweten en de PZEM-direktie wel ongestraft halelujah mag roepen over het kabinets plan, is het tijd voor de gewone Zeeuwen om te laten horen, dat ze het niet pikken. Op 9 maart is daartoe in elk geval de gelegenheid. Dan organiseert het Zeeuws Platform tegen Kernenergie een grote demonstratie in Middelburg. Zorg dat je erbij bent. En lees verder met aandacht dit speciale nummer van Nieuw Zeeland, waarin we een paar wat minder bekende argumenten tegen kerncentrales onder de aandacht brengen. Een affiche krijgt u er gratis bij. 1

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 3