Borssele - straks nóg idealer oorlogsdoelwit Wie garandeert dat er de komende duizend jaar geen oorlog komt? 'Bij iedere toekomstige oorlog zullen elektriciteitscentrales voorname doelen vormen, omdat vernietiging daarvan de oorlogs-inspanning van het land kunnen lam leggen'. Dat is een zin uit het in 1983 verschenen boek 'Over straling bij kernwapengebruik' dat Joseph Rotblad van de universiteit van Londen schreef in opdracht van het bekende onafhankelijke vredes-onderzoek instituut SIPRI te Stockholm. Die zin is tegelijk een argument tegen de bouw van kerncentrales, dat zelden wordt gehoord, maar tegelijkertijd wellicht het allerbelangrijkste is. Kerncentrales mogen de laatste jaren dan steeds veiliger gemaakt zijn (onder invloed van Harrisburg is in de centrale te Borssele bijna evenveel voor de veiligheid verspij kerd als de bouwkosten -250 miljoen- ooit bedroegen), toch is dat een veiligheid, die geen rekening houdt met politieke en maatschappelijke omstandigheden op lan gere termijn. Dr. Sicco Mansholt zei het in 1974 al zo: 'Met verbazing zie ik wetenschappers calculaties maken over de kans op ongelukken met kern-reactors. Immers, als het gaat om het veilig winnen, vervoeren, opslaan en gebruiken van steeds grotere hoeveelheden uiterst gevaarlijk materiaal en het voor duizënden jaren opbergen van een groeiende berg niet minder gevaarlijk afval, dan ben je er niet als je alleen maar de technische kans op ongelukken becijfert. Het gaat erom hoe je kunt garanderen, dat gedurende die duizenden jaren al dat gevaarlijke materiaal niet in verkeerde handen valt, dat er niets fataals mee gebeurt als gevolg van oorlog, sabotage, diefstal of nonchalance. Wie bij zijn kansberekening dat vergeet, lijdt aan laboratorium-blindheid'. Eeuwen onbewoonbaar Wie kan garanderen, dat Nederland de komende duizenden jaren niet bij een oorlog betrokken raakt? Niemand. Maar, als Nederland ooit betrokken raakt bij een oorlog, dan is er een doeltreffende manier om het hele land in één klap uit te schakelen en zelfs voor langer dan een eeuw van de kaart te vegen. In het blad Scientific American beschreven de Amerikaanse onderzoekers Steven Fetter en Kosta Tsipis wat er gebeurt als er een kernbom op een kerncentrale wordt gegooid. In zo'n geval gaat de zeer intense, maar 'kort levende' straling van de bom samen met de 'lang levende' straling van de reactor. Het gevolg is, dat een groot gebied voor eeuwen lang onbewoonbaar wordt. Maar ook als Nederland betrokken zou raken bij een oorlog, die niet met kernwapens, maar met conventionele wapens wordt uitgevochten, ook dan loopt de wijde omgeving van Borssele grote risiko's. Want ook bij een conventionele oorlog zal een elektriciteitscentrale een voornaam doel zijn. En -zelfs de PZEM erkent dat- een kerncentrale is niet bestand tegen een bombardement. Dat hebben de Israëli's trouwens in 1981 al bewezen, toen ze een Iraakse kerncentrale (die nog niet in werking was en waarin nog geen radioak- tief materiaal was) met de grond gelijk maakten. Het is bijna ondenkbaar dat bij een eventuele oorlog Borssele en omgeving géén doelwit vormen van bombardemen ten. Vlakbij immers bevinden zich een munitie-opslagplaats, een werf voor oor logsschepen, de grootste lpg-terminal van het land en een olieraffinaderij. Bovendien ligt Borssele aan de toegangsweg tot Antwerpen, een zeer strategisch doel. 'Een bombardement op een kerncentrale heeft in militair opzicht veel aantrekke lijks', zo meent de Groningse polemoloog, prof. Tromp. Immers: 'Je kunt zonder zelf kernwapens te hebben de tegenstander nucleair vernietigen door zijn kerncentra les met gewone bommen te bestoken. Trouwens, ook voor kern-mogendheden opent zich het perspectief, dat ze het ethische probleem kunnen omzeilen van het gebruik van kernwapens: ze volstaan met het gooien van een gewone bom op een kerncentrale'. Radioaktieve wolk Wat gebeurt er als de kerncentrale (of één van de kerncentrales) van Borssele getrof fen worden? Het SIPRI-rapport gaat er uitvoerg op in: 'Wanneer zowel de mantel als het drukvat worden doorboord zal een deel van de splijtingsprodukten, evenals plutonium en andere actiniden, vrijkomen en door de kracht van de explosie over een uitgestrekt gebied worden verspreid. Maar aangezien de gebruikte explosieve kracht gewoonlijk minder dan 1 kiloton TNT zal zijn en de temperatuur veel lager zal zijn dan bij een kernexplosie zal de radioaktieve wolk niet tot grote hoogte stijgen en het besmette gebied zal veel kleiner zijn dan bij een kernbom, ofschoon in het gebied waarover zich de radio-aktiviteit van de reactor verspreid, de intensiteit erg hoog zou kunnen zijn. Zeer ernstige gevolgen zouden ook kunnen optreden als het drukvat van de kerncen trale niet wordt doorboord maar in plaats daarvan -en dat is zeer waarschijnlijk- het koelsysteem van de reactor buiten werking wordt gesteld. Dat zou leiden tot het smelten van de reactorkern. De hitte, die dan wordt geproduceerd is zo intens, dat, als ze niet wordt afgevoerd, de reactorkern en de ommanteling smelten. De hete massa brandt zich een weg door de fundering heen en een immense hoeveelheid radioakti- viteit gelijk aan die van duizenden tonnen radium, stroomt naar buiten. In een drukwaterreactor kan het smelten van de kern optreden binnen één minuut na het weglopen van de koelvloeistof; bij andere reactoren kan het enkele minuten duren? Schokkend Andere mogelijke gebeurtenissen na het uitvallen van de koeling en het smelten van de reactorkern zijn een stoomexplosie, als de gesmolten kern in aanraking komt met water, of het ontstaan van waterstof, dat bij combinatie met zuurstof een explosie zou veroorzaken. In beide gevallen kan de ommanteling scheuren en de radioaktieve inhoud zich verspreiden in de atmosfeer. In vredestijd wordt een dergelijk ongeluk zeer ónwaarschijnlijk geacht, hoewel het ongeluk in Harrisburg aantoonde dat de mogelijkheid helemaal niet zo onwaar schijnlijk is. In het geval van een militaire aanval is er een grotere waarschijnlijkheid dat ze optreedt, aangezien dit kan gebeuren zonder een kernoorlog. En conventionele 5

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 5