mm Dit kaartje toont het verschil aan tussen de kortlevende nuc/iden van een bom van 1 Mt en de langlevende van een kerncentrale van 1000 Megawatt. Duidelijk is, dat in het begin de totale aktiviteit van de reactor veel kleiner is dan die van de bom. Maar na 4 dagen zijn de nuc/iden van de kernbom al zover afgebroken, dat hun aktiviteit gelijk is aan die van de centrale. Daarna wordt het verschil snel groter: de radioaktiviteit van de reactor blijkt na een jaar nog even intens als die van een bom na een maand. Na tien jaar is de stralingsdosis van de centrale nog steeds op een onaanvaardbaar hoog niveau, (bron: SIPRI 1983) LAND. x München ZWITSERLAND.^ A-' De grootste ramp ontstaat als er een atoombom op een kerncentrale valt. Het kaartje toont wat er gebeurt als er een bom van 1 Megaton op Borssele valt bij zuidwestenwind. In het gebied met de lichte wolk wordt alle leven gedood; het donkere deel blijft langer dan een eeuw onbewoonbaar. oorlogen zijn maar al te gewoon. We moeten dan ook concluderen dat in een wereld die steeds dichter bezet raakt met kern-reactoren de radioaktieve straling een belangrijk middel voor dood en verwoes ting zal worden. Weliswaar zinken de gevolgen van een conventionele aanval in het niet bij een aanval met kernwapens, maar toch toont de volgende tabel aan hoe schokkend ze zullen zijn: onmiddelijke doden vroege ziekte schildklierknobbels latente kankersterfte genetische afwijkingen besmet gebied 3.300 personen 45.000 personen 240.000 personen 45.000 personen 30.000 personen 8.000 km2 Tot zover het SIPRI-rapport dat overigens tot dezelfde conclusies komt als New Scientist, voor wat betreft de gevolgen van een aanval met .kernwapens op een kerncentrale: 'In West-Europa zou een aanvat op kerncentrales deze landen en de buurstaten vrijwel volledig onbewoonbaar maken voor lange tijd'. Militaire strategen wijzen erop, dat het niet waarschijnlijk is dat een mogelijke vijand met kernwapens op kerncentrales gaat gooien omdat een gebied, dat eeuwen onbewoonbaar blijft weinig aantrekkelijks heeft. Dat lijkt een logisch verhaal, maar het SIPRI-rapport wijst erop, dat het gebruik van kernwapens als wanhoopsdaad door een land, dat een oorlog dreigt te verliezen 'een duidelijke mogelijkheid in een nucleaire wereld is.' Wat er met het getroffen gebied gebeurt, zal het land in wanhoop dan immers een zorg zijn, omdat dat land niet uit is op het veroveren van grond. 6 Terrorisme De kans, dat een groep terroristen vroeg of laat een kerncentrale als doel kiest, wordt zelfs door voorstanders van kernenergie als realistisch aanvaard. Het SIPRI- rapport schrijft daarover: 'het gebruik van kernwapens of nucleaire materialen door terroristische groepen behoort nu nog tot het rijk der verbeelding maar gezien het snel toenemend aantal kernwapens en kern-in stallaties kan het slechts een kwestie van tijd zijn voor het werkelijkheid wordt. Na de mogelijkheden tot het verkrijgen van materiaal voor het maken van kernbom men door terroristische groepen te hebben besproken, vervolgt het rapport met: 'Een andere mogelijkheid is dat een groep terroristen een kernreactor zou bezetten en zou dreigen op te blazen. Een gespeciali seerde training in nucleaire zaken zou niet nodig zijn, maar enige kennis van de werking van een reactor zou al voldoende zijn om ernstige schade toe te brengen. Immers, de groep die een centrale bezet, hoeft niet de zware beschermende mantel rond het drukvat op te blazen; ze hoeft alleen maar het koelwater af te sluiten om de kern te doen smelten. Samenvattend kunnen we zeggen, dat het gebruik van dreiging met radioaktieve straling door terroristische groepen zeker tot de mogelijk heden behoort. Het feit, dat er nog allerlei andere middelen zijn, die terroristen zouden kunnen gebrui ken om hun doel te bereiken, neemt het gevaar van straling niet weg. Er is juist méér kans dat juist straling zal worden gebruikt als terreurmiddel vanwege het psychologisch effekt dat een mogelijk vrijkomen van radioaktiviteit op het publiek zou hebben. Deze uitzonderlijke ietwat irrationele angst wordt echter volledig gerechtvaardigd als we ons de afschuwelijke gevolgen op korte en lange termijn herinneren van het gebruik van straling bij een kernoorlog.' Nucleaire chaos Eén ding is zeker en mag in de hernieuwde diskussie best meer aandacht krijgen: elke kerncentrale is een potentiële kernbom. En niemand kan garanderen dat ze in de toekomst niet zo gebruikt worden. En tot slot nog dit: het rechtstreeks gevolg van het uitbreiden van het aantal kerncen trales is, dat ook de hoeveelheden verrijkt uranium en plutonium groter worden en moeilijker te controleren. In het jaar 2000 zal bij een onverminderde voortzetting van de uitbreidingsplannen van kerncentrales er voldoende nucleaire springstof op aarde zijn voor de produktie van 1,1 miljoen atoombommen. Zullen er dan genoeg deskundige en integere veilig heidscontroleurs zijn om dat alles in bedwang te houden? David Liliënthal, de eerste voorzitter van de Amerikaanse Atoomcommissie gelooft er kennelijk niets van, getuige zijn reaktie: 'Ik ben blij dat ik niet jong meer ben. Ik heb oprecht medelijden met mijn kleinkinderen. Wie beslist tot méér kerncentrales in Nederland, in Zeeland, is mede-verant woordelijk voor het ontstaan van een niet meer in de hand te houden nucleaire chaos in de toekomst. Of -en dat is het enige alternatief- voor een 'atoomstaat', zoals Robert Jungk die al in zijn gelijknamige boek beklemmend heeft beschreven. Wie zich dat niet wil realiseren is behalve laboratorium-blind ook Oostindies doof. Kees Slager j wordt

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 6