door België. We verkochten onze handel langs de deur. Die hele vier weken nadat we uit Den Bosch vertrokken, hebben we geen aardappels, groente of fruit gekocht. Alles kregen we, want het was toch niks waard in die crisis. In Bath maakten we een hele goeie dag: we verkochten samen voor een tientje, terwijl je bij een baas een gulden op een dag had. In Bath zaten toen de loodsen nog, mensen met een vast inkomen van vóór de crisis. Die kochten wel. En op 's Gravenpolder hebben we nog een hele week gestaan. In België hebben we eigenlijk alleen aan evangelisten verkocht. Later is het er niet meer van gekomen om zo'n tocht nog eens te doen. Zou er tegenwoordig voor jonge gasten ook wat inzitten om iels dergelijks te gaan doen? Wat me wel een prachtspul lijkt: je hebt er die met z'n tweeën -een man en vrouw soms- met een bakfiets er op uit gaan om te timmeren, metselen, schilderen -allerlei kleine karweitjes. Want vaklui komen niet graag voor een karweitje van 100 gulden of een klein mankementje. Dan kan je een goed bestaan hebben. Anderhalf jaar voor z'n pensionering kwam Jan Blanken op zijn zev ende boomkwekerij in Groot-Aheele. Wat vind je van de Zeeuwen wat betreft hun opstelling in politieke zaken? Wat dat betreft, dan deug ik hier helemaal niet. 't Is hier allemaal temet staatkundig gereformeerd. Ik heb hier helemaal geen contacten. Mij hindert dat trouwens niet. Discussie? Daar beginnen ze geeneens aan, want ik kan ze met alle bijbelteksten om de oren slaan en alles. Voor mij geeft het niet: ik heb rh'n radio en TV en contacten in Middelburg. Ik heb veel naar de jeugdbeweging daar gegaan, Midgard en zo, maar dat doe ik niet meer omdat je dan 's avonds weg moet. Kerk en Vrede Je zou zeggen. Zeeland is toch zo'n christelijk gebied, dat zou toch ergens wel goede perspectieven kunnen bieden voor het pacifisme? Nee, dat zit 'm hierin, dat zij dat meer vrijzinnig noemen. Wat het niet is! Er zijn wel vrijzinnigen bij 'Kerk en Vrede', maar ook rechtzinnigen. En zelfs dié vinden zeal niet deugen, natuurlijk. /.v er in Zeeland, denk je. nog een aparte taak voor de pacifisten ten aanzien van de nabijheid van Woensdrecht? Dat zegt me niet veel. Ik geloof trouwens dat de kruisraketten eerder in de Peelbasis komen, want Woensdrecht ligt uiterst gevaarlijk: dichtbij Doel, Borssele, de haven van Antwerpen en de gasschepen die daar op de Schelde langskomen! Demon streren in Den Haag zou ik ook beter vinden, maar wat ze proberen met landaankoop bij die basissen, dat werkt misschien ook. Ik las van de week in de krant over de persoon die dat grote kamp bij Woensdrecht heeft laten ontruimen, dat die bedreigd was. Dat noemde hij 'dictatuur van de straat'. Ik dacht bij m'n eigen: jullie voeren zelf dictatuur van de Tweede Kamer, want het grootste deel van de bevolking is tégen die basissen en zij zetten dóór. Nou met die kerncentrales weer precies eender, en met die opslagplaatsen voor nucleair afval! Jullie zijn er toch ook, op 9 maart in Jan Blanken is lid van de vereniging 'Zwaarden en Ploegscharen' die probeert mensen van élke politieke gezindte te verenigen tegen een doorgaande bewape ning. In Zeeland kan zij nog veel steun gebruiken. adres: D. Prins. Meeuwstraat 18. Tiel. Telefoon: 03440-13797. Middelburg om mee te demonstreren? Ik in elk geval wel Jan Zwemer

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 11