Bezuinig op al wat ge wilt, maar zorg dat de partij in stand blijft. DE SOCIALISTISCHE PERS IN ZEELAND (14) w.o. i In 1914 breekt de Eerste We reldoorlog uit en voor de socialisten stort een wereld van illusies in elkaar. Weliswaar gaat de oorlog aan Nederland voorbij, maar toch verandert er veel. Vooral op het gebied van de vrije meningsuiting. Hoe de twee linkse bladen in Zeeland, De Baanbreker en De Toekomst hun koers bepaalden in die turbulente jaren, kunt u lezen in deze voorlaatste afleve ring over de socialistische pers in Zeeland De Baanbreker had geen voordeel van zijn aktie tegen De Lange. A.P. Leeuwenberg vertrok overigens al snel en werd vervan gen door Sannes. Tot augustus 1909 verzorgde deze De Baanbreker. In deze periode royeerde de SDAP radikale marxisten, gegroepeerd rond het blad 'De Tribune'. Sannes keurde het royement goed. In Zeeland was trouwens weinig animo voor de nieuwe partij die Wijnkoop en de zijnen oprichtten en die in 1918 zou worden omgezet in de Communistische Partij Holland. In Middelburg en Vlissin- gen heeft tweejaareen kleine gecombineer de afdeling bestaan. Ook in Aardenburg was enige steun voor de Tribunisten. Sannes werd opgevolgd door de gebroe ders Onderdijk, die inmiddels om hun aktiviteiten ontslagen waren en met steun van Wibaut voor zichzelf waren begonnen. De Baanbreker bleef in de rode cijfers. De 245 abonnees van augustus 1904 waren in 1907 gegroeid tot een dikke 600, waarna het aantal weer terugliep. Er ontstonden grote schulden. Begin 1911 bedroegen die f. 266,68 en iedere week kwam erf 3,79 bij. In totaal waren er toen 370 abonnees (postabonnees: 104; Middelburg: 170; Aardenburg: 25; Terneuzen: 40; Goes: 10; Vlissingen: 17; Yerseke: 4). Vooral de afdelingen buiten Middelburg waren zwak, 14 want meestal afhankelijk van enkelingep: in Aardenburg ds. Koekebakker, in Goes de leraar A.W. Kloos (en later A.M. Overhoff) en in Yerseke de onderwijzer J. Ossewaarde. De neergaande lijn hield daarom aan: in de herfst van 1911 was de schuld opgelopen tot f. 376,- en steeg ze elke week met 4,-. Men heeft er ernstig over gedacht het blad op te doeken, maar de SDAP-afdelingen vonden dat een te grote klap voor de propaganda. Dat het dieptepunt overwonnen kon worden is mede te danken aan de nieuwe propagandist die in juli 1910 in Vlissingen was komen wonen: G.F. Lindeijer. Het geld van bertha Ogterop was met veel inspanning door de afdelingen in Zeeland tot een minimaal salaris aangevuld. Lindeijer was net als J.K. van der Veer eerst Domela Nieuwenhuis-aanhanger ge weest en later tolstojaan geworden. Een tijdlang had hij als timmerman gewerkt in de kolonie 'Walden' van Frederik van Eeden. In 1906 ging hij failliet en omstreeks die tijd zal hij lid zijn geworden van de SDAP. Een man zonder veel humor en zeer gehecht aan uiterlijkheden. In zijn anarchistentijd ging hij helemaal in het zwart gekleed. Nu droeg hij bij voorkeur kleding van manchesterse stof, waaraan je de volbloed sociaal-demokraten kon her kennen. Anders dan Leeuwenburg, hoorde Lindeijer tot de linkervleugel in de SDAP. Met bestrijding van De Toekomst hield hij zich niet zo bezig, maar des te meer met het oprichten van afdelingen en het winnen van leden voor de SDAP. In Vlissingen steeg het aantal abonnees in het begin van 1912 zodoende tot 180. Nieuwe afdelingen kwamen tot leven, zoals in Noordgouwe, geleid door G. Dalebout. en in St. Maartensdijk rond de onderwijzer Quak- kelaar. Kapitalisten-kliek In de jaren na 1910 nam de oorlogsspan ning voortdurend toe. De oorlogsbegrotin gen schoten omhoog en overal werd het leger uitgebreid. Koalities werden geslo ten: Engeland, Frankrijk en Rusland tegen Duitsland en Oostenrijk. Er waren mo menten dat iedereen vreesde dat de vlam in de pan zou slaan. Aan de arbeidersbewe ging gingen deze dreigingen niet voorbij. De Internationale van socialistische partij en hield bijvoorbeeld een indrukwekkende vredesdemonstratie tijdens haar kongres van Basel in 1912. Ook de Zeeuwse socialisten volgden de internationale toestand met aandacht. De Toekomst publiceerde al in juni 1911 een artikel over de komende Europese oorlog Het mannetje met de bril op en het sikje is Lindeijer

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 14