De liefde zal verkoelen en het onrecht zal heersen Middelburgse werkende jongeren aan het woord Elk jaar krijgt tegenwoordig een bestemming. Dat is natuurlijk prachtig. Zo is 1985 door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Internationaal Jongerenjaar. In tegenstelling tot watje zou verwachten, heeft dat ook nog gevolgen. Allerlei instanties die zich met de jeugd bezighouden, weten voor de gelegenheid bij de overheid geld los te peuteren voor hun doelgroep. De Raad voor het Jeugdbeleid wilde de Nederlanders eens kennis laten maken met mensen die nu hun jonge jaren aan het opsouperen zijn. De free-lance journalist Rudie Kagie (Vrij Nederland/NRC), kreeg de opdracht een doorsnee groep van jongeren tussen de 12 en 19 jaar te interviewen over hun leven, welzijn en toekomstverwachtingen. Tachtig sprak hij er, waaronder enkele uit Middelburg, die zich in de Drukwerkplaats in de Pijpstraat bezig houden. Nogal sombere verhalen. Een fragment uit dat deel van het boek volgt hieronder. Het eerste stukje bevat door Rudie Kagie geselecteerde 'getuigenissen' van drie Middelburgers uit een door de Drukwerkplaats gestencild boekje ('de liefde zal verkoelen en het onrecht zal heersen'). In het tweede stukje komen Eric, Eddy, Frans en Aart van de Drukwerkplaats aan het woord ('Natuurlijk gaat er niets boven gewoon werk, een normale baan'). De werkplaats is een expirimenteel project voor jongens en meisjes tussen de 15 en 17 jaar, die het vormingswerk voor werkende jongeren evenzeer duchten als een beroepsopleiding. Het verhaal van Simon uit Middelburg, door hem zelf verteld: 'Hallo, mijn naam is Simon. Ik ben 17 jaar. Ik heb zes jaar lagere school gehad en ben in die zes jaar niet blijven zitten. Toen ik van de lagere school af kwam ging ik naar de eerste klas van de mavo, maar dat viel tegen, ik dacht dat ik het kon maar de resultaten waren slecht en ik ben dus blijven zitten. Toen ging ik van de mavo af en ben ik naar de eerste klas van de LTS gegaan. Dat ging mij beter af. Ik haalde dus de eerste klas en ging toen naar de tweede klas, maar in de tweede klas ging het weer helemaal mis. Ik kon niet goed met de leraren opschieten en begon toen te spijbelen. Ik heb toen bijna het hele jaar gespijbeld en ben dus blijven zitten. Toen ging ik van de LTS af en ben naar een internaat gegaan, daar heb ik ongeveer een jaar gezeten en ben er toen van afgestuurd. Toen ben ik weer terug naar de LTS gegaan en kwam weer in de tweede klas, maar toen ik er een paar maanden zat kreeg ik ruzie met een leraar en die heb ik toen geslagen. Ik ben toen van school afgestuurd en toen heb ik een tijd niks gedaan en ik verveelde me en ben toen naar de streekschool gegaan en daar heb ik een jaar opgezeten. Daarna heb ik me weer ingeschreven en ben toen hier beland.' 'Hallo, ik ben Erik. Ben geboren te Middelburg. Ik ben 16 jaar en heb in drie tehuizen gezeten. Ik heb veel katte- kwaad uitgehaald. We zijn ook veel door de politie gepakt. Nu gaat het goed want ik woon weer bij m'n moeder.' Ronald van 17 die zich hevig voor illegale radio interes seert en op de Drukwerkplaats leert letterzetten, fotograferen, offsetdrukken en zeefdrukken, bekent: 'Mijn toekomst zie ik somber in want er is geen werk, dus de sociale dienst wat pokslecht is want je wordt lui. Ik zit nu drie dagen op school en de andere twee dagen werk ik thuis. Wat ik erg haat want voor f. 3,50 per uur is het gekkenwerk. In mijn jeugdjaren heb ik veel met de politie te maken gehad. Omdat ik geen zakgeld kreeg ging ik stelen en al dat soort dingen.' Frans groeide op in tehuizen en pleeggezinnen. 'Als klein kind had ik het altijd moeilijk. Ik was bang dat ik door de mensen niet geaksepteerd werd. hierdoor werd ik door andere mensen getreiterd. Ik voelde me dus rottig en zat vol met haat, pijn, verdriet. Ik voelde me dus angstig en ik wilde het gevoel kwijt raken.' In de toekomst hoopt Frans, schrijft hij, meteen vriendin langs het strand te wandelen. Hij schrijft: 'Verder hoop ik dat ik veel goede vrienden en vriendinnen krijg die mij wel aksepteren. Ik hoop ook een gezin te stichten waar ik later dan nog eens opa van hoop te worden. De toekomst zie ik somber in: werkloosheid en natuurrampen zoals bosbranden, industrierampen en aardbevingen bij China en Rusland, anti semitisme, enz. Mensen worden onzeker en zijn hierdoor geprikkeld. De liefde zal verkoelen en het onrecht zal heersen. Er zal een macht komen die de hele wereld bezit. En iedereen wordt daar afhankelijk van doordat alle mensen als nummer behan deld worden en bijna iedereen een teken zal dragen van die macht. Dit gebeurt door middel van een kode of nummer op je rechterarm of pols of door een teken op je voorhoofd. Dus als je wilt eten dan moetje eerst met je arm langs een computer en als je aan hun verwachtingen hebt voldaan dan krijg je eten. maar dit is ver in de toekomst en ik maak me hier nog niet zo druk over. Op een dag zullen we bevrijd worden.' Ze vangen om negen uur 's morgens aan met een kopje koffie. Een bespreking van de bestemming die de komende uren krijgt volgt. Daarna vult zo'n dag zich min of meer vanzelf in. Niemand geeft bevelen en wie toevallig zin heeft om een sticker met André van Duin erop te maken die maakt een sticker met André van Duin erop. 'Beetje oriënteren, beetje ervaring op doen', zegt Eddy, want dat is naar zijn mening de filosofie waar alles om draait. Erik vult aan: 'Het gaat ook om een beetje bezig te wezen, onder elkaar. Kleine opdrachtjes uitvoeren enzo. Leren komt er ook wel bij, maar dat gaat hier indirekt. het drukken zelf is natuurlijk ook een hele ervaring. Frans bezoekt de Drukwerkplaats in 17

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 17