'Het is eigenlijk gewoon iets voor het bezig houden, anders weet je met al die vrije tijd toch geen raad.' vervolg van pag. 8 vervolg van pag. 17 tegenstelling tot de meeste andere deelne mers maar één dag per week. De vier overige werkdagen loopt hij stage bij een drukkerij. 'Twee jaar geleden kwam ik van de LTS, maar in de metaalrichting kon ik geen werk vinden', zegt Frans. 'Zodoende ben ik hier terecht gekomen, omdat ik de grafische kant op wilde. Op die drukkerij willen ze me nu graag hebben, maar dan moet ik voor offsetdrukken een opleiding gaan doen in Rotterdam. Dat duurt vier jaar, één dag in de week, de andere dagen werken. Daar zie ik niet tegen op, de drukkerij betaalt dat allemaal.' Erik is, zegt hij, ook aan de LTS begonnen, maar dat zag hij na twee jaar 'glad niet meer zitten'. Hoe hij verder moet weet hij niet, doch sinds enkele uren gloort er hoop. 'Toevallig is er vanmorgen opgebeld door het arbeidsbureau dat ze misschien een baantje voor me hebben. Morgen moet ik dat met die kerel gaan bespreken. Het is werk in een sportzaak, prijzenbekers graveren onder andere, dus het heeft wel iets te maken met wat wij hier doen. Als het door gaat kan ik voorlopig nog een dag per week op de Drukwerkplaats komen.' Eddy had dat ook: zestien toen hij van de LTS kwam, partieel leerplichtig en werk was er niet. 'Ik wilde niet wéér naar school, daar kwam ik juist vanaf, vertelt hij. 'Ik wilde iets heel anders. Toen hebben ze me aangeraden om dit te gaan doen. Ik had ook de schakelklas kunnen gaan doen, maar klassen heb ik lang genoeg op de LTS gehad.' Hij bezoekt de Drukwerkplaats al voor het derdejaar. 'Eigenlijk zou ik vorig jaar al weg gemoeten hebben, maar ik vind het leuk hier. Ik mag nog even blijven komen, maar ik begrijp best dat het niet zo door kan gaan. Het is eigenlijk gewoon iets voor het bezig houden, anders weetje met al die vrije tijd toch geen raad. Voor militaire dienst ben ik afgekeurd omdat mijn ogen slecht werden.' Erik die zijn solicitatiegesprek met de sportwinkelier zal hebben is inmiddels wél goedgekeurd voor de dienstplicht. Hij zit er een beetje mee. 'Ik heb zo'n formulier ingevuld om vervroegd in dienst te gaan. Ik zal er in die sportwinkel maar mijn mond over dicht houden anders krijg ik die baan misschien niet', zegt hij. Een baan, een echte baan, is natuurlijk heel iets anders dan de Drukwerkplaats. Met de gezellige middagjes vissen en lange diskus- sies over het funktioneren van de maat schappij en samenleving zal het afgelopen zijn. Daar staat een vast loon tegenover. 'Wat wij hier doen', zegt Eddy, 'is niet écht werken. We maken hier affiches, maar die mogen bijvoorbeeld niet zomaar overal in de stad worden opgehangen, anders worden we als konkurerende drukkerij beschouwd. Affiches mogen we drukken, maar dan voor ons zelf of voor een vormingsinstituut bijvoorbeeld. We mo 18 gen hier alleen de materiaalkosten reke nen. Voor we een affiche gaan drukken praten we er eerst over. Of het kan. We hebben zelfs een affiche met de tekst 'Ik ben belubberd' gemaakt en daar is toen veel kritiek op gekomen. Ook de streek school vond dat het niet zou mogen omdat het nu net lijkt of de Drukwerkplaats ergens op tegen is. Het is niet de taak van de Drukwerkplaats om ergens op tegen te zijn.' 'Het gaat erom dat we bezig zijn', vindt Aart. 'Natuurlijk gaat er niets boven gewoon werk, een normale baan', gaat hij dromerig verder. 'Maar ja, zie dat maar eens te vinden, vandaag de dag.' 'Ach ja, ze vragen tegenwoordig overal papieren voor', weet Frans. 'Ik kom zelfs met mijn B-diploma LTS nergens aan de slag', klaagt Eddy. 'In de metaal is het allemaal B of C tegenwoordig, je kunt de avondschool pakken, maar daar krijg je echt niet eerder werk door', zegt Erik. Zestig banen had scheepswerf De Schelde te vergeven, hoorde Frans. Zestig banen en vijfhonderd melden zich aan. 'Daar kom je als ongeschoolde helemaal niet tussen', klinkt het mistroos tig. 'Zelfs voor LTS-ers is het bijna onbegonnen werk, want er solliciteren ook genoeg MTS-ers en die nemen ze natuur lijk. Omdat ik slechte ogen heb kan ik het helemaal wel vergeten. Ze nemen mij niet aan, er is keuze genoeg tegenwoordig. Daarom ben ik blij dat ik nu bij die drukkerij stage kan lopen. Dat ik nu niet langer doelloos hoef rond te lopen. Dat ik kan gaan drukken in een echte drukkerij. Van alle jongens hier heb ik het meest geboft. Ad de Jong Jong door Rudie Kagie Uitgeverij De Trommel i.s.m. Raad voor Jongerenbeleid. Prijs:/. 10- Angst Intussen zijn vertegenwoordigers van de comité's al een paar keer bij elkaar geweest om te bespreken wat men verder gaat doen. Jan Bruijns: 'Ik vind het belangrijk dat er in de dorpen nu mensen rond de tafel gaan zitten, die in elk geval praten over kern energie. En dat ze laten merken, dat ze niet alles over zich heen laten gaan, wat er door de overheid wordt beslist. Dat is de eerste winst. Er is wel diskussie over de vraag, in hoeverre je mag speculeren op de angst van de mensen. Je hoort de laatste tijd steeds meer, dat dat niet gebruikt zou mogen worden in de aktie tegen de kerncentrales. Maar die angst is bij de mensen hier wel heel reëel. Elke keer als de sirene gaat, denk je toch: zou het niet de kerncentrale zijn.... Kijk, we zijn geen deskundigen, dus we kun nen de rekensommetjes dat er maar één keer in de zoveel duizend jaar iets gebeurt niet ontzenuwen. Maar, we geloven die rekensommetjes niet, omdat de bijna ongevallen (ook in Borssele) ons ervan overtuigen, dat je in deze zaak een gezonde dosis wantrouwen moet hebben.' Informatie Intussen hebben de leden van de comité's de eerste informatie-avonden al achter de kiezen. Op 11 maart is de derde en laatste in het dorpshuis in Ovezande. In datzelfde gebouw wordt op 25 maart 's avonds vanaf acht uur ook de eerste algemene vergade ring van alle dorpscomité's gehouden. Daar zullen ook de plannen besproken worden voor de naaste toekomst. In sommige dorpen, zoals Nisse, is men intussen al begonnen met het informeren van de bevolking via stencils plus een openbare vergadering. Kees Slager Adressen dorpscomité's tegen kernenergie Ovezande: Oda Steur. Nissestelle 12. tel. 01195-792. Ellewoutsdijk: Petra Kerkhof. Breestraat 4 tel. OU04-594. Nisse: Johan Kole. Zuidweg 31tel. 01194- 533. Heinkenszand: Erica van Zunderen. Spoorwegje 2. tel. 01106-2801. Oudelande: Elly Outermans, Doelstraat 29. tel 01104-560. 's Gravenpolder: Gertjan Verburg. Raadhuisstraat 20, tel. 01103-1674. Nieuwdorp: Janneke van Liere, Pr. Margrietstraat 107, tel. 01196-13633.

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 18