Het ideaal en de praktijk De afvalverwerking door kringloopkoöperatie Pudding en Gisteren Idealisme en het opzetten van een bedrijfje zijn vaak moeilijk met elkaar te combine ren. De praktijk van het dagelijks leven knabbelt aan de idealen die op hun beurt doorgaans te veel omvattend blijken te zijn. Zo verging het ook de kringloop- koöperatie Pudding en Gisteren in Goes. Na bijna twee jaar te hebben gedraaid was het tijd de idealen eens te toetsen aan de praktijk. 'In het begin wil je al het afval aanpakken', zegt Jan-Willem Ypeij, met Wilma Mesu en Bram Sturm, medewerkers van het eerste uur. 'Wat mensen ook maar weggooien, natuurlijk neem je dat aan. Langzaam maar zeker zijn we kritischer gaan kijken. Het heeft tenslotte weinig zin om via de winkel naar de vuilstort te rijden'. Een groeiende afvalberg in het eigen pakhuis, het grote verloop onder de (vrijwillige) medewerkers, geen uitzicht op een betaalde baan en verandering van de inzichten, kortom reden genoeg voor een reorganisatie. Dat is inmiddels gebeurd en de deuren van de kringloopwinkel staan weer open. Jan Willem: 'Het basisideaal, het verminderen van de afvalberg, blijft overeind staan.' Eerst maar even voorstellen. De krinloop- koöperatie vindt dat er nog teveel bruikbaar materiaal wordt weggegooid. Het gaat dan niet om derde- of vierde- hands gebruik van huisraad, het al even bekende hergebruik van lompen, papieren oude metalen of het wat nieuwere hergebruik van glas. Er is meer, vaak schadelijk afval, dat al of niet na een bewerking, weer nuttige diensten in de samenleving kan vervullen. De koöperatie probeert dat meteen winkel voor tweede-hands spullen, een reparatie werkplaats en een ophaaldienst voor 'afval', als schillenboer, door het geven van voorlichting aan de mensen en door druk op de gemeente uit te oefenen om hergebruik van huishoudelijk afval te stimuleren. Wat Pudding en Gisteren eerst deed, het ongebreideld ophalen van alle afval bij de mensen thuis, dat is van de baan. 'We kijken nu veel meer naar onze eigen mogelijkheden', zegt Wilma. 'Is er iemand die vodden kan verwerken, bijvoorbeeld met een vodden weverij, dan kunnen we ook vodden ophalen, hetzelfde geldt voor fotochemicaliën. Hoe meer we zelf kunnen verwerken, hoe meer we ook bij de mensen kunnen ophalen. We waren een soort tussenstation voor de vuilstort aan het worden. We konden geen kant meer op met alle spullen'. De medewerkers zagen het na verloop van tijd ook niet meer zo zitten om zoveel werk te verzetten. Volgens Wilma een logische zaak, omdat alles op vrijwillige basis gebeurt. 'Persoonlijke problemen kregen de overhand, juist omdat iedereen hier vrijwillig werkt, is het minste wat je kunt doen aandacht aan elkaar besteden. Maar dat ging tenslotte wel ten koste van de aktiviteiten. En dan hielden we ondertus sen naar de gemeente en de buitenwereld een schitterend beeld op. Zo van: Wij staan hier en daar voor, we zijn dit en dat van plan, terwijl we intern verschrikkelijk aan het prutsen waren. Toen hebben we besloten een maand dicht te gaan. We zijn bij andere kringloopprojekten gaan kijken. We zagen ineens van: hé, dat lijkt toch wel erg op waar wij mee bezig zijn. Een stuk herkenning en stimulans. Voor ons is de meer zelfstandige opzet van de reparatie werkplaats er uitgerold en het besef dat we eerst zelf de spullen moeten kunnen verwerken.' Werd anderhalf jaar geleden nog gedacht aan een toekomstige betaalde baan voor alle vijftien medewerkers, nu is dat teruggebracht tot één of twee. De gemeente en de toetsingscommissie voor vrijwilli- gersprojecten staan positief tegenover het project, zolang er perspectief is op een of meer betaalde banen. 'We willen geen sociale werkplaats voor werklozen zijn.', vertolkt Bram Sturm de opvatting van de koöperatie. 'We doen niet aan bezigheids therapie voor zielige werkloze mensen.' Sinds 1 januari krijgen de medewerkers een onkostenvergoeding uitgekeerd van f.2,50 per gewerkt dagdeel. Een begin is er dus, maar of dat ooit een bedrag zal worden, waar ze van kunnen leven, is de vraag. Het begint duidelijk te worden dat kringloop projecten, zoals dat in Goes, hooguit kostendekkend kunnen werken. Arbeids loon komt er niet uit, zo is de ervaring elders in het land. Hier en daar beginnen 19

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 19