POSTKOIHE Qnoeten uit.... Oh ja Perkoenen wtL «m* jtntmat jM «at, w. aai Ko de Jonge -Ik geloof, ik geloof wat jij niet gelooft, ik geloof geel. -Paardebloemen? -Mis. -De maan? -Weer mis. -Ik geef het op. -Nieuw Zeeland, ook voor gelovigen. Nieuwe abonnee Adres Postcode en plaats Dit abonnement betreft mijzelf/ wordt cadeau gegeven door: Naam Adres Postcode en woonplaats Ik wacht op uw accept-girokaart Handtekening Opsturen aan: Stichting Nieuw Zeeland, Postbus 276, 4330 AG Middelburg. Van Aardenne is nog lomper as Locke- feer. Ik vinde het een wies besluut dat a die burgemêêster enomen eit. Geweun stoppe. Van Aardenne die gï ongeweun deur. En over een steutje bin me 't oal vergete. Dat oopt urn. Dan bin je toch slecht ee, êêl slecht, 't Most nie meuge. Me zü d'r mêêr over motte schrieve. Dat elpt misschien wè. Afschrieve. Geweun afschrieve. Schrieve ei a bie zövee diengen eholpe. Over 't naektstrand ik ok a wè's eschreve en dat komt 'r noe toch ok. Het C.D.A. bluuf tegen en om a ze d'r tegen bin, komt het er. Op bepaelde stikjes strand mag je van de zummer in je blootje. Op die are stikjes mö'j dan je goed anouwe. En dat is mè goed ok. Dï ligge ze dan zelf. En glure mie je goed an is vee lekkerder. Over het toerisme bin ze nog niet precies klaer in de provincie. De Regt wor knecht en ze wete nog niet wien a t'r baes wordt, 't Is ok nie makkelijk. Vroeger moste de V.V.V.'s de vreemdeliengen die a ier kwaeme het zö goed meugelijk n? de zin maeke. Noe is de opdracht om d'r zö vee as kan nï ier te kriegen. En 't liefste nog buuten het seizoen. Seizoenverlenging noeme ze dat. Een bitje lompe naem eigenlijk. Dè ka je noe de zummer verlenge a je nie êêns in staet bin om het weer te regelen. Mi goed, voe seizoenverlengende aktiviteiten ka'j zelfs subsidie kriege. Misschien motte me mie z'n oalen dan geweun wat arder stoke. Oewel, litte me dat mi nie doe. Wan da's koren op de meule voe de kernenergieke- liengen. Ik nog wè andere ideeën. Je mö mêêr inspele óp de drang nï avontuur en zö. 't Oef gin avontuur te wezen. A j't mè zö noemt. Wat docht je bevoorbeeld van het 'Parcours der Perkoenen'. Dat is een zwerftocht onderlangs de zïdiek. Dan mö je dï 't êên en 't are bie verzinne. Bevoorbeeld zoa vroeger de veldwach ters achter de perkoenpaelen lagge om strandjutters te beloeren en te vangen. Da je overöal de sfeer proeft en de angst van dien goeien ouwen tied. Af en toe een panorama vanaf de d'n diek en ok 'es even een eindje deur de slik. Je kan allêêne de tocht maeke op klompen: -echte diek- lööpers. Bie Vlissinge begunne en bie Bath krieg j'n medalje. Wedde da d'r in ööp intrappe. Mie zoiets voal flienk wat te verdienen. Vadder kunnen d'r in êêl de provincie shows georganiseerd worre. De groate bolus- en babbelaershow. Spriengwuufjes mie een bolus an d'r gat en babbelaers voe d'r boezem. Een panêêl in hoerendracht. Een kwis. Intervieuus mie medaljewinnaers van de perkoentocht. Venteveugel die a de priezen uutdêêlt en Boertien mie een dagsluuting. Je za zie da de mensen tevree nï ruus gae. En dï zulle êêl wat bussen uut Olland nï toe komme. Zö, 't za mien benieuwe oevee subsidie a'k noe kriege. A 't mee voalt maek'k van m'n wienkeltje een museum. 'k E nie vee aars te doen as een bord an de gevel te angen en entree te vraegen. Welkom in de wienkel van Sienkel

Nieuw Zeeland | 1985 | | pagina 24